Sistemi i skedarëve ReiserFS tashmë është deklaruar i vjetëruar

reiserfs

reiserfs u zhvlerësuan zyrtarisht

Në fund të vitit të kaluar ne i ndajmë lajmet këtu në blog në lidhje me propozimin e paraqitur nga Jeff Mahoney, drejtor i SUSE Labs, në të cilin në thelb po kërkonte të hiqte mbështetjen për sistemin e skedarëve ReiserFS nga openSUSE.

Arsyeja kryesore për të hequr ReiserFS është sepse mbështetja u ndërpre në këtë sistem skedarësh dhe për këtë arsye konsiderohet i vjetëruar, përveç kësaj nuk ka më kuptim të vazhdohet të ruhet kodi i diçkaje që nuk ka marrë më mbështetje prej disa vitesh.

reiserfs
Artikulli i lidhur:
Në OpenSUSE ata tashmë diskutojnë mundësinë e heqjes së ReiserFS

Y edhe pse ishte një file system që përdorej për një kohë të gjatë në sisteme të ndryshme operative të bazuara në Linux, si SUSE Linux, ReiserFS ra në sy për efikasitetin e tij në trajtimin e sasive të mëdha të skedarëve të vegjël, Sistemi është aktualisht i vjetëruar.

Arsyet pse krijuesi i këtij sistemi skedarësh, Hans Reiser, nuk është diçka që do t'i prekim në këtë artikull, por mund të përmendim vetëm se për shkak të "atyre çështjeve" që u bënë problem për autorin, ReiserFS nuk kishte më rrugë përpara.

Përveç faktit që mjetet që Jeff mban janë përditësuar për herë të fundit pesë vjet më parë, ndërsa ReiserFS 3 në kernel është i ngjashëm dhe ReiserFS 4, në të cilin ka punuar Edward Shishkin, tregon njëfarë aktiviteti me zhvillimin e Reiser5 që pretendohet se ka nuk ka të meta të qenësishme për kombinimet e sistemeve të skedarëve FS+RAID/LVM dhe joparalele (ZFS, Btrfs), si p.sh. problemi i hapësirës së lirë, degradimi i performancës kur vëllimi është i plotë. Ndonëse problemi është se zhvillimi i FS dhe veprimtaria e Eduard Shishkinit nuk kanë rënë shumë në sy, ai ka qenë pothuajse zero që nga viti i kaluar.

Dhe kjo është arsyeja pse tani informacioni për ndryshimin është publikuar e cila është zbatuar në bazë të kodi mbi të cilin bazohet kerneli Linux 6.6, zhvendosja e zbatimit të sistemit të skedarëve ReiserFS nga kategoria e mbështetur në "Osolete".

Me të ReiserFS kaloni në etiketën "Obsolete". në bashkimin e ciklit Linux 6.6″, pasi aktualisht, konsiderohet se ekzistojnë zgjidhje të ndryshme që janë më moderne dhe të përdorura gjerësisht që zëvendësojnë përdorimin e ReiserFS, duke përfshirë sistemet e skedarëve ext4, Btrfs, XFS, ndër të tjera.

Pas propozimit të paraqitur vitin e kaluar, çështja e heqjes së sistemit të skedarëve ReiserFS nga kerneli Linux çoi në shtimin e një shënimi në kernel 5.18 në lidhje me zhvlerësimin e ReiserFS dhe bashkë me të synimin për të ndaluar mbështetjen e tij deri në vitin 2025 dhe një rekomandim për të migruar sistemi ekzistues i skedarëve ReiserFS në mjedise me btrfs, xfs ose ext4.

Arsyeja e deklaruar për zhvlerësimin e ReiserFS ishte dëshira për të reduktuar përpjekjet e kërkuara për të ruajtur ndryshimet në të gjithë sistemin e skedarëve në lidhje me mbështetjen për API-në e re për montim, iomaps dhe folios.

Ndër problemet me ReiserFS, gjithashtu u përmend stanjacioni që shoqëron këtë sistem skedarësh, çështja e pazgjidhur e vitit 2038 dhe mungesa e aftësive të tolerimit të gabimeve që sistemet moderne të skedarëve ofrojnë për të mbrojtur kundër dëmtimit në rast dështimi ose kompromisi.

Baza e përdoruesve të ReiserFS vlerësohet të jetë e vogël dhe në rënie. Shpërndarja e fundit kryesore që mbështeti ReiserFS ishte openSUSE, por një vit më parë zhvilluesit e openSUSE ndaluan mbështetjen e këtij FS në depon e Tumbleweed (SUSE ndaloi mbështetjen e ReiserFS 5 vjet më parë).

Së fundi, ne vetëm duhet të rekomandojmë që ata që përdorin këtë sistem skedari të migrojnë në një sistem skedar tjetër më modern që ka mbështetje aktive, pasi pas lëshimit të versionit 6.6 të Linux Kernel, mbështetja e ReiserFS do të kalojë në një fazë në të cilën do të kalojë në faza. jashtë Linux në lëshimet e ardhshme.

Dremitje të interesuar të dinë më shumë për të, mund të shihni shënimet rreth ndryshimeve që po bëhen në bazën e kodit Linux 6.6 në lidhja vijuese.


Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.