Rigon: Aplikacion për të kapur skemat dhe simuluar qarqet elektronike

Rigon: Aplikacion për të kapur skemat dhe simuluar qarqet elektronike

Rigon: Aplikacion për të kapur skemat dhe simuluar qarqet elektronike

Siç e dinë tashmë shumë prej nesh, grupi i aplikacioneve të fushë e lirë dhe e hapur është shumë i madh dhe i gjerë. Prandaj, për çdo fushë të njohurive ose përdorimit, ekzistojnë produkte softuerike o mjete dixhitale që na lejojnë të kryejmë aktivitetet e nevojshme, personale, arsimore ose punë që kërkojmë.

Madje edhe në fusha të tilla të veçanta apo specifike, si p.sh dizajn grafik i specializuar nga fusha e energjisë elektrike dhe elektronike, mund të mbështetemi në aplikacione si "rigon". Meqenëse është një aplikacion falas dhe i hapur për kapjen e skemave dhe simulimin e qarqeve elektronike.

Fritzing: mjet falas i dizajnit elektronik

Dhe si zakonisht, përpara se të futemi plotësisht në pikën e sotme rreth Aplikacioni “Oregano”. dhe se si ta instaloni dhe përdorni atë në GNU / Linux, do të lëmë për të interesuarit të eksplorojnë disa postimet e mëparshme të lidhura me atë që diskutohet këtu, lidhjet e mëposhtme me to. Në mënyrë që t'i eksploroni lehtësisht ato, nëse është e nevojshme, pasi të keni lexuar këtë botim:

"Fritzing është një program falas për automatizimin e dizajnit elektronik që synon të ndihmojë dizajnerët dhe artistët të kalojnë nga prototipet (për shembull, duke përdorur tabelat e bukës) te produktet përfundimtare. Për më tepër, është një iniciativë e softuerit të lirë për të mbështetur dizajnerët, artistët, studiuesit dhe hobiistët për të punuar në mënyrë krijuese me elektronikë interaktive." Fritzing: mjet falas i dizajnit elektronik

Artikulli i lidhur:
Qucs: imitues i qarkut elektronik
paraqitja falas e PCB
Artikulli i lidhur:
LibrePCB: Një softuer falas dhe falas për krijimin e PCB

Rigoni: Mjet i dobishëm për inxhinierinë elektrike

Rigoni: Mjet i dobishëm për inxhinierinë elektrike

Çfarë është rigoni?

Sipas zhvilluesve të "rigon", në të saj faqe zyrtare në internet GitHub y Launchpad, përshkruhet shkurt dhe fjalë për fjalë si:

"Rigoni është një aplikacion për kapjen skematike dhe simulimin e qarqeve elektronike. Simulimi aktual është bërë nga Berkeley Spice, GNUcap ose gjenerata e re ngspice. Për më tepër, ai është i licencuar sipas kushteve të GNU GPL-2.0 të përfshirë në skedarin COPYING.".

Përveç kësaj, ata i shtojnë sa vijon:

"Rigoni është ideal për të mësuar dhe për të mësuar, pasi thjeshton hartimin e qarqeve të thjeshta duke i lejuar përdoruesit (mësues/nxënës) të vizatojë qarkun dhe më pas të simulojë karakteristikat e tij elektrike.".

Rigoni: Pamja e ekranit 2

karakteristika të

Siç u tha më lart, përdorni Teknologjia ose softueri i erëzave te punosh. Kjo është si vijon:

"Spice është një program simulimi i qarkut me qëllim të përgjithshëm për analiza jolineare DC, kalimtare jolineare dhe AC lineare. Qarqet mund të përmbajnë rezistorë, kondensatorë, induktorë, induktorë të ndërsjellë, burime të pavarura të tensionit dhe rrymës, katër lloje burimesh të varura, linja transmetimi me humbje dhe pa humbje (dy zbatime të ndryshme), ndërprerës, linja RC të shpërndara në mënyrë uniforme dhe pesë pajisje gjysmëpërçuese. më të zakonshmet : diodat, BJT, JFET, MESFET dhe MOSFET".

E cila, rrjedhimisht, na lejon të konkludojmë këtë "rigon" o erëz Ne mund të bëjmë, ndër shumë gjëra, sa vijon:

 • Specifikoni vlerat e parametrave përkatës të modelit të përdorur, të zgjedhur nga shumë modele të integruara për pajisjet e ndryshme gjysmëpërçuese.
 • Përfshini efektet e ruajtjes së ngarkesës, rezistenca omike dhe një përçueshmëri dalëse e varur nga rryma.
 • Përdorni modelin e diodës për të dy diodat e bashkimit dhe diodat penguese Schottky. Vini re se janë zbatuar gjashtë modele MOSFET, dhe modeli JFET bazohet në modelin Shichman dhe Hodges FET.

Rigoni: Pamja e ekranit 1

më shumë informacion

Shkarkimi dhe instalimi

Aktualisht, "rigon" shkon për të tijat version 0.84. Për instalim mund të përpilohet duke përdorur sa vijon proces. Ose mund ta shkarkoni ekzekutuesin në formatin .tar.gz, .rpm ose .deb në dispozicion nga sa vijon lidhje.

Megjithatë, shumë Distroset e GNU / Linux ata tashmë e përmbajnë atë në magazinat e tyre dhe për këtë arsye, ai mund të instalohet lehtësisht në mënyrën e duhur dhe të zakonshme nga secili, nëpërmjet konsolës ose menaxherit grafik të paketave (qendra softuerike).

Rigoni: Pamja e ekranit 3

Përdorim

Një nga avantazhet që ka "rigon" është se ka një të mirë Manuali i përdoruesit (në anglisht) që mund të aksesohet përmes menysë së sipërme të aplikacionit, në Opsioni i ndihmës.

Alternativat

Nëse, "rigon" nuk na shërben ose nuk mund ta përdorim, aktualisht mund të zgjedhim sa më poshtë alternativa të lira, të hapura dhe falas për GNU/Linux:

 1. CircuitJS
 2. Hiq Simulatorin Universal Circuit (QUCS)
 3. Qucs-S
 4. NGSpice

Dhe për më shumë alternativa, eksploroni sa vijon lidhje.

Përmbledhje: Postimi i banerit 2021

Përmbledhje

Me pak fjalë, "rigon" Është shumë e dobishme dhe praktike vegël softuerike, falas, e hapur dhe falas, qëllimi i të cilit është të lehtësojë kapja skematike dhe simulimi i qarqeve elektronike. Përveç kësaj, ai përdor teknologji të tilla si Berkeley Spice, GNUcap NGSpice për të ekzekutuar simulime reale. Dhe prandaj, ia vlen ta njohim, provojmë dhe përdorim, nëse i përkushtohemi fushën e projektimit dhe inxhinierisë elektronike.

Shpresojmë që ky botim të jetë shumë i dobishëm për të gjithë «Comunidad de Software Libre, Código Abierto y GNU/Linux». Dhe mos harroni ta komentoni më poshtë dhe ndajeni me të tjerët në faqet e internetit, kanalet, grupet ose komunitetet tuaja të preferuara të rrjeteve sociale ose sistemeve të mesazheve. Më në fund, vizitoni faqen tonë kryesore në «DesdeLinux» për të eksploruar më shumë lajme dhe për t'u bashkuar me kanalin tonë zyrtar të Telegrami i DesdeLinux.


Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.