Mirëmbajtja dhe përditësimi i skriptit për Debian 12 / MX 23

Mirëmbajtja dhe përditësimi i skriptit për Debian 12 / MX 23

Mirëmbajtja dhe përditësimi i skriptit për Debian 12 / MX 23

Gjatë gjithë këtyre viteve, ne kemi ndarë mësime praktike dhe të dobishme për përdorimin e Terminalit Linux, komandat e tij më themelore dhe thelbësore, dhe si t'i përdorni të gjitha këto së bashku për të krijuar skripta të ndryshëm Bash Shell për funksione ose aktivitete të caktuara. Duke qenë 2 shembuj emblematik, një mbi a Skript rezervë dhe një tjetër rreth a Skripti i mirëmbajtjes dhe përditësimit të sistemit operativ bazë të instaluar Debian. Të cilat, me shumë gjasa, ishin në atë kohë një bazë që mund të perfeksionohej ose përmirësohej për shumë në Distrot e tyre përkatëse GNU/Linux, bazuar në Debian ose jo.

Dhe megjithëse, sigurisht, është bërë shumë përparim për sa i përket aplikacioneve grafike, të automatizuara ose jo, për kompjuterët dhe serverët e shtëpisë, në këto 2 detyra të rëndësishme, e vërteta është se, Shumë prej nesh ende preferojnë të përdorin terminalin (konsolën) për aktivitete të rëndësishme të tilla si përditësimi i sistemit tonë operativ në thellësi, qoftë manualisht dhe i asistuar apo plotësisht i automatizuar. Prandaj, sot do t'ju tregojmë disa të vogla komandat e komandave për Distros GNU/Linux bazuar në Debian 12 që mund të përfshini në skriptin aktual ose të ardhshëm të mirëmbajtjes.

Mirëmbajtja dhe azhurnimi i skriptit në GNU / Linux

Mirëmbajtja dhe përditësimi i skriptit për GNU/Linux 2018

Dhe, përpara se të filloni këtë tutorial mbi linjat e dobishme të komandës për të krijuar ose përmirësuar tuajin "Mirëmbajtja dhe përditësimi i skriptit për Debian GNU/Linux 12" ose të tjera të ngjashme, ju rekomandojmë të eksploroni postimi i mëparshëm i lidhur, në fund të tij:

Mirëmbajtja dhe azhurnimi i skriptit në GNU / Linux
Artikulli i lidhur:
Si të bëni një Mirëmbajtje GNU / Linux duke përdorur një Skript?

Komandat për të krijuar skriptin e mirëmbajtjes dhe përditësimit

Komandat për të krijuar skriptin e mirëmbajtjes dhe përditësimit

Komandat e dobishme komanduese për një skript të mirëmbajtjes dhe përditësimit për Debian

Rekomandimi ynë i parë është dhe për çdo rast, tha sistemi operativ i lirë dhe i hapur i bazuar në Debian GNU/Linux keni të instaluar tashmë aplikacionin Bleachbit, dhe përdoruesi e ka konfiguruar dhe optimizuar shumë mirë për të kryer grafikisht mirëmbajtjen (pastrimin) e sistemit të tij operativ, duke ekzekutuar manualisht ose brenda një skripti urdhrin e mëposhtëm të komandës:

Pastrimi i drejtorisë së përdoruesit (shtëpia) dhe pjesës tjetër të sistemit operativ

bleachbit --preset --preview; bleachbit --preset --clean
sudo bleachbit --preset --preview; sudo bleachbit --preset --clean

Pastrimi i sistemit operativ duke përdorur menaxherin e paketave APT

sudo apt update; sudo update-apt-xapian-index; sudo apt upgrade; sudo apt install -f; sudo apt install --fix-broken; sudo apt autoclean; sudo apt autoremove; sudo apt autopurge

Rregulloni gabimet duke përdorur menaxherin e paketave DPKG

sudo dpkg --configure -a;

Përditësoni GRUB, Initramfs dhe menutë e sistemit operativ

sudo update-grub; sudo update-grub2; sudo update-menus; sudo update-initramfs -u

Deri në këtë pikë, urdhra komandimi më bazë ose thelbësore për t'u përdorur. Tani, e vetmja gjë që mbetet për të bërë është të vendosim nëse duam që ato të përdoren brenda një Script në një mënyrë lineare (sekuenciale) me ose pa ndërhyrjen e përdoruesit, ose përmes kodit të nevojshëm në mënyrë që Skripti të na pyesë nëse duam të ekzekutojmë secilin renditja e komandës veç e veç ose në blloqe. Kjo është në diskrecionin e secilit. Gjithashtu, ato mund të inkorporohen në një Skript GUI në vend të CLI për përzgjedhje dhe ekzekutim nëpërmjet klikimeve, siç e kam treguar dikur në vijim publikim.

Këto rreshta kodi ose të tjera të ngjashme mund të jenë gjithashtu të dobishme, në varësi të shijes dhe nevojës së secilit person:

Shiko % përdorimin e hapësirës ruajtëse për çdo pikë montimi

sudo df -h

Shihni sipas rendit alfabetik madhësinë e zënë nga secila ndarje

sudo du -hs /* | sort -k 2

Pastro historinë e terminalit të përdoruesit

history -c

Merrni një regjistër të të gjitha paketave të instaluara të renditura sipas alfabetit

sudo apt list --installed > $HOME/listado-paquetes-instalados-apt-dpkg.txt 

Merrni një regjistrim të të gjitha paketave të instaluara të renditura sipas madhësisë në MB të zëna

sudo dpkg-query -Wf '${Installed-size}\t${Package}\n' | column -t | sort -k1 > $HOME/listado-paquetes-instalados-peso-milagros.txt

Komandat bazë dhe të zakonshme të komandave për Distros GNU/Linux bazuar në Debian

Komandat bazë dhe të zakonshme të komandave për Distros GNU/Linux bazuar në Debian

Nëse dëshironi të plotësoni, përmirësoni ose përsosni tuajën Mirëmbajtja dhe përditësimi i skriptit për Debian dhe të tjera të ngjashme, më poshtë është një listë e vogël me porositë më themelore dhe më të zakonshme bazuar në APT, DPKG dhe UPDATE:

me vend

 1. apt update: Përditësoni listat e paketave të depove.
 2. apt upgrade: Përditësoni paketat nga depot në mënyrë të sigurt.
 3. apt full-upgrade: Përditësoni plotësisht paketat nga depot.
 4. apt dist-upgrade: Përmirësoni versionin aktual të OS në versionin tjetër të disponueshëm.
 5. apt install -f: Zgjidh problemet me instalimin e paketave dhe varësitë e tyre.
 6. apt install --fix-broken: Zgjidh problemet që lidhen me paketat e prishura.
 7. apt remove nom_paq: Fshi paketat. Gjithashtu, mund të përdoret pa emër.
 8. apt autoremove: Hiq automatikisht të gjitha paketat e papërdorura.
 9. apt purge nom_paq: Hiqni paketat plotësisht. Gjithashtu, mund të përdoret pa emër.
 10. apt autopurge: Hiqni automatikisht dhe plotësisht të gjitha paketat e papërdorura.
 11. apt clean: Fshini të gjitha paketat ".deb", të shkarkuara në drejtorinë e ruajtjes së paketave.
 12. apt autoclean: Heq të gjitha paketat nga dyqani i paketave, të cilat nuk mund të shkarkohen më.
 13. apt install nom_paq_repo: Instaloni një paketë të caktuar nga depoja me emër.
 14. apt install /dir_paq/nom_paq.deb: Instaloni një paketë të shkarkuar me emër.
 15. apt list *nom_paq*: Listoni paketat duke përputhur një model kërkimi.
 16. apt list --upgradeable: Listoni paketat e disponueshme për përditësim.
 17. apt show nom_paq: Trego të dhënat dhe informacionin përkatës të një pakete nga depoja.
 18. apt search nom_paq: Shfaq paketat ekzistuese që përputhen me modelin e kërkimit.
 19. apt edit-sources: Hapni, në modalitetin e redaktimit, skedarin e burimeve kryesore të softuerit (depove).

dpkg

 1. dpkg -i /dir_paq/nom_paq.deb: Instaloni një paketë të shkarkuar me emër.
 2. dpkg --configure -a: Përfundoni konfigurimin e të gjitha paketave të papaketuara dhe të ndërprera.

Përditësimi

 1. update grub: Përditësoni GRUB-in (Multiple Boot Loader v1) të instaluar në disk/ndarje.
 2. update grub2: Përditësoni GRUB-in (Multiple Boot Loader v2) të instaluar në disk/ndarje.
 3. update-menus: Krijoni dhe përditësoni automatikisht përmbajtjen e Sistemit të Menysë.
 4. update-alternatives --all: Menaxho të gjithë informacionin e lidhjes simbolike të OS.

Diçka e rëndësishme për t'u mbajtur në mend është se shumica e komandave të shfaqura me menaxherin aktual të paketave «me vend», kanë ekuivalentin e tyre në menaxherët e paketave të mëparshme «apt-get»Y«aftësi». Gjithashtu, me menaxherin modern të paketave «nala». Dhe sigurisht, me menaxherët përkatës të paketave të çdo GNU/Linux Distro përveç Debian, si Arch, Fedora dhe shumë të tjerë. Prandaj, disa mund të zëvendësohen nëse është e nevojshme.

Si të bëni një rezervim të të dhënave në pajisje duke përdorur Shell Scripting?
Artikulli i lidhur:
Si të bëni një rezervim të të dhënave në pajisje duke përdorur Shell Scripting?

Përmbledhje: Postimi i banerit 2021

Përmbledhje

Shkurtimisht, shpresojmë që të jeni komandat e komandës së terminalit që ju kemi treguar sot dhe sugjeruar ose rekomanduar, mund t'ju shërbejë drejtpërdrejt për të krijuar ose përmirësuar tuajin "Mirëmbajtja dhe përditësimi i skenarit në Debian" ose të tjera të ngjashme, bazuar në të ose jo. Përndryshe, pra, nëse preferoni përdorimin e ndërfaqeve grafike, mund të përdorni pa problem mjete të palëve të treta si p.sh. Zbardhues o Stacer, dhe shumica e shërbimeve të çdo GNU/Linux Distro të disponueshme për të. Për shembull, unë përdor MX Linux, mund të përdor MX Cleanup dhe MX Updater.

Së fundi, mbani mend vizitoni tonën «filloni faqen» në spanjisht. Ose, në ndonjë gjuhë tjetër (vetëm duke shtuar 2 shkronja në fund të URL-së sonë aktuale, për shembull: ar, de, en, fr, ja, pt dhe ru, ndër shumë të tjera) për të mësuar më shumë përmbajtje aktuale. Dhe gjithashtu, ju mund të bashkoheni në kanalin tonë zyrtar Telegram për të eksploruar më shumë lajme, udhëzues dhe udhëzues. Dhe gjithashtu, e ka këtë grup për të folur dhe mësuar më shumë rreth çdo teme të IT-së të mbuluar këtu.


Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.