Rakuten TV: Si të shikoni përmbajtje falas përmes PC tuaj Linux

Logoja e TV Rakuten

Platformat e përmbajtjes nga streaming, IPTV dhe OTT ato po rriten gjithnjë e më shumë për sa i përket numrit të përdoruesve. Shumë njerëz janë lodhur duke parë gjithmonë të njëjtën përmbajtje në kanalet DTT, të cilat, megjithëse janë të shumta, jo gjithmonë ofrojnë përmbajtje për shijen e të gjithëve. Për më tepër, ndonjëherë ata duket se bien dakord të mos ofrojnë asgjë interesante fare. Për këtë arsye, platforma të tilla si Rakuten TV, Amazon Prime Video, Netflix, FlixOlé, Pluto TV, Filmin, HBO, Disney +, Applet TV Plus, etj., Nuk pushojnë së rrituri.

Këtu do t'ju tregojmë gjithçka që duhet të dini rreth a Platforma Spanjolle, dhe nëse mund të përdoret në PC tuaj Linux, përveç të shihni se si mund të përfitoni nga një prej funksioneve të tij të fundit, ai i ofrimit të kanaleve falas për të zgjeruar përmbajtjen që keni në majë të gishtave tuaj ...

Çfarë është Rakuten TV?

Aplikacioni Rakuten TV

TV Rakuten Isshtë një kompani japoneze, por e ka origjinën në Spanjë dhe është e vendosur në Barcelonë. Një shërbim që ofron një katalog të madh me mijëra tituj të serialeve, filmave, dokumentarëve dhe sporteve duke transmetuar te përdoruesit e tij të regjistruar (megjithëse ka gjithashtu përmbajtje falas siç do ta shpjegoj).

Ishte themeluar në vitin 2007 nga Jacinto Roca dhe Josep Mitjà, me emrin origjinal të Wuaki.tv, dhe në 2012 do të bëhej pjesë e ndërmarrjes japoneze Rakuten, dhe do të riemërtohej Rakuten TV. Aktualisht, ajo është e lidhur me FC Barcelona dhe është vendosur në këtë vend si një nga faqet më të mëdha të tregtisë në internet, duke rivalizuar Amazon.

Aktualisht, ky shërbim është i disponueshëm në 42 vende, kryesisht nga Bashkimi Evropian, përveç që përkthehet në disa gjuhë. Dhe është një alternativë interesante për platformat e tjera si Netflix, Amazon Prime Video, etj. Meqenëse këto platforma zakonisht nuk ofrojnë të njëjtat tituj, kështu që mund të jetë interesante të zgjidhni njërën ose tjetrën (ose disa) për të marrë përmbajtjen që i përshtatet më mirë shijes tuaj.

Rakuten TV aktualisht po mbyllet 5 platformat kryesore të përmbajtjes me më shumë abonentë në Spanjë, me pak më shumë se 150 milion përdorues, që është pak më shumë se 2% e tregut.

Nëse jeni të interesuar të regjistroheni, mund ta bëni për vetëm 6.99 € / muaj, megjithëse ka edhe disa shërbime falas… Dhe mund ta provoni edhe për një periudhë falas.

A mund ta shikoj Rakuten TV në kompjuterin tim Linux?

Kërkesat për PC

Rakuten TV është ndër-platformë, dhe mund të punojë në pajisje të shumta. Ndër sistemet në të cilat mund të funksionojë janë:

 • TV inteligjent (WebOS / TizenOS / Android TV): LG, Sony, Philips, Samsung, Panasonic, HiSense, etj.
 • Google Chromecast: punon në pajisje që mbështesin këtë teknologji.
 • Pajisjet celulare: si Android ashtu edhe iOS / iPadOS.
 • Consolat e lojrave: Sony PS3, PS4 dhe Microsoft Xbox 360 dhe One.
 • PC (bazuar në internet)- Mund të funksionojë në sisteme të ndryshme operative që plotësojnë kërkesat e rekomanduara.
* Në çdo rast, është thelbësore që të keni një lidhje interneti me bandë të gjerë, me një shpejtësi minimale prej 6 MB.

Sa për ju kërkesat e rekomanduara për të ekzekutuar në PC tuaj Linux janë:

 • PC:
  • 1Ghz CPU (32/64-bit)
  • 1 GB RAM për 32-bit ose 2 GB për 64-bit
  • 16 GB disk i lirë falas për 32-bit ose 20 GB për 64-bit.
  • Sistemi operativ Windows ose GNU / Linux, ose të tjerët të pajtueshëm me shfletuesit e mbështetur. * KUJDES: nga Linux dhe sisteme të tjerë, ju mund të shfletoni platformën në internet, të shikoni rimorkio, etj., Por nuk mund të shikoni seri ose filma.
 • mushama:
  • iMac 2007 ose më vonë
  • MacBook 2009 ose më vonë
  • MacBook Pro 2009 ose më vonë
  • MacBook Air 2008 ose më vonë
  • Mac Mini 2009 ose më vonë
  • Mac Pro 2008 ose më vonë
  • Me sistemin operativ Mac OS X Mavericks ose më të lartë

Sa për shfletuesit e internetit nga i cili mund të ekzekutoni versionin në internet të këtij shërbimi, nëse nuk ka klient për sistemin tuaj, mund të përdorni versionet më të fundit të:

 • Microsoft Edge
 • Google Chrome / Chromium
 • Mozilla Firefox
 • Operë

Në mënyrë që të përdoren funksionet e plota të Rakuten TV nga kompjuteri juaj Linux keni disa mundësi:

 • Përdorni një makinë virtuale me Windows / macOS për ta përdorur atë nga një shfletues në këtë sistem.
 • Instaloni një emulator Android / Android TV për të qenë në gjendje të instaloni aplikacionin zyrtar për pajisjet mobile.

Çfarë ofron Rakuten TV?

kanale televizive falas linux

Rakuten TV, siç e kam përmendur tashmë, ka një katalog i gjërë me disa mijëra tituj të serialeve, filmave, dokumentarëve dhe sporteve. Përmbajtja kombëtare dhe ndërkombëtare.

Transmetim falas ose me pagesë

Brenda përmbajtjes streaming të Rakuten TV keni mundësia nga:

 • Shihni përmbajtjen e filma të ofruar falas. Ju nuk keni nevojë për regjistrim ose diçka të tillë, thjesht instaloni aplikacionin e klientit në pajisjen tuaj dhe hyni në zonën Falas / Falas ku do të gjeni një listë të filmave krejtësisht falas për të parë, me reklama (AVOD), po. Përveç kësaj, kjo listë azhurnohet në mënyrë periodike, kështu që ju do të jeni në gjendje të shihni lajmet vazhdimisht.
 • Edhe nëse nuk paguani pajtim, mund të veproni gjithashtu mënyra e ruajtjes së videove, të jesh në gjendje të blesh ose marrësh me qira një film specifik që të pëlqen. Ju paguani për një përmbajtje të tillë dhe shmangni një pajtim.
 • Ju mundeni pajtohem dhe që pagesa mujore të jetë në gjendje të përdorë të gjithë përmbajtjen e disponueshme në platformë pa kufizime. Kjo është dukshëm më e lirë në planin afatgjatë nëse konsumoni shumë përmbajtje.

Tani gjithashtu kanale televizive falas

Përveç sa më sipër, ka diçka të re në Rakuten TV, dhe është mundësia e përdorimit të kësaj platforme si një televizion, me një seri të kanale që transmetojnë 24 orë për të parë falas, Stili Pluto TV, dhe kërkesa e vetme e të cilit është të kesh internet.

Konkretisht ju keni tani 90 kanale falas që transmetojnë programe dhe filma 24 orë në ditë, kështu që mund t'i shtoni ato në ofertën e televizionit DTT. Këto kanale kanë një larmi të madhe temash:

 • lajm
 • Sportiv
 • Muzikë
 • Kinema
 • Lifestyle
 • argëtim
 • fëmijëri
 • etj.

Për këtë, Rakuten TV ka ardhur në nje marreveshje me marka si Vogue, Wired, The Hollywood Reporter, Glamour, GQ, Vanity Fair, Qwest TV, Reuters, Stingray, Euronews, ¡Hola!, Planeta Junior dhe Bloomberg.

Megjithëse në vende të ndryshme do të transmetohet përmbajtje e ndryshme, dhe ju nuk do të jeni në gjendje të zgjidhni përmbajtjen sipas kërkesës (VOD), por ato kanë një orarin fiks, si kanalet televizive konvencionale. Kjo do të thotë, do të jetë si një TV për të parë në internet, me reklama.

Për momentin, këto kanale janë në fazën beta dhe mund t'i shijoni vetëm në TV inteligjentë LG dhe Samsung. Rakuten TV tashmë po punon për të ndaluar së qeni në fazën Beta dhe për të zgjeruar shërbimin në pajisjet e tjera, përveç që kalon ato 90 kanale ...


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

4 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   x7ee8urce dijo

  Advertisingshtë reklamë dhe mashtruese. Rakuten nuk punon në Linux

 2.   drejtësi e ligjshme dijo

  Ke te drejte.
  * KUJDES: nga Linux dhe sisteme të tjerë, ju mund të shfletoni platformën në internet, të shikoni rimorkio, etj., Por nuk mund të shikoni seri ose filma.

 3.   nje dy dijo

  Eso es
  RAKUTEN mund të shikoni rimorkio, siç u përmend.

  Shumë spanjisht, dhe pak LINUX i vërtetë

 4.   pordhë dijo

  42 vende të Bashkimit Evropian? Ne cilin vit jemi Unë besoja se me largimin e Mbretërisë së Bashkuar, duke arritur kulmin në 2021, Bashkimi Evropian ishte i përbërë nga 27 vende ...