Çfarë janë Bitcoins?

Çfarë është Bitcoin? Bitcoin është një sistem pagese ose lloj i monedhës elektronike, karakterizohet nga jo ...

Krijoni pamje ekrani me GIMP

GIMP është bërë shoqëruesi ynë i manipulimit të imazhit. Nëse e keni përdorur ndonjëherë, e dini që mund të llogaritni ...

Si të instaloni SFML në Manjaro

SFML është një bibliotekë për krijimin e videogames, e cila është shkruar në gjuhën programuese të orientuar drejt objektit ...

[Tutorial] Flaska I: Themelore

Ndërsa kam pak kohë të lirë për të pushuar (nga bërja e projekteve ose duke luajtur lojëra për një kohë), kam vendosur ta shkruaj këtë ...

Si të krijoni një skenar pas instalimit

Hej! Përshëndetje, GNU / Linuxeros, sot kam ardhur me një hyrje super të dobishme dhe super të shpejtë, e cila me siguri do të jetë shumë e dobishme për ...

Instaloni KDE 5 në ArchLinux

Në këtë postim ne do të shohim shpejt se si të instaloni KDE 5 në ArchLinux. Instalimi themelor Gjëja e parë do të jetë ...

Si të blog-je me Jekyll

Ose dëshironi të mësoni se si të krijoni një blog, ose dëshironi të shkruani diçka në veçanti, është e vërtetë ...

E Premtja Terminale: Menaxhimi i Njësisë

Një e premte e re dhe një artikull i ri për terminalin, komandat dhe më shumë në Linux. Këtë herë ne flasim për komandat për të menaxhuar njësitë tona ose HDD

Studio SUSE (Pjesa I)

Udhëzues i SUSE Studio: Si të krijoni shpërndarjen tuaj të bazuar në OpenSUSE lehtë

Slackware 14.1: Aktivizoni Rrjetin Pa tel

Le të shohim disa këshilla interesante për Slackware 14.1, siç është aktivizimi i rrjetit WiFi nëse është me aftësi të kufizuara. E gjithë kjo në një mënyrë të thjeshtë.

Pritini Video në Linux me Kdenlive

Kdenlive është një redaktues video me të vërtetë i thjeshtë. Këtu do të tregojmë se si të prerë video me të në një mënyrë të thjeshtë dhe të detajuar, me imazhe dhe video.

Instalimi XFCE në Arch Linux

Kujdes! Para se të instaloni XFCE, duhet të instaloni Ambientin Grafik Themelor (Xorg) dhe Video Driver, nëse jo ...

GIMP: Bashkoni dy imazhe

Përshëndetje miq! Sot ndaj diçka që mësova këtë javë duke luajtur me GIMP. Ideja është e thjeshtë: përziej dy imazhe ...

v3.5.4 i tmerrshëm

I tmerrshëm në Archlinux

Nëse jeni mësuar me ambiente grafike tipike, mbase Awesome nuk është për ju, por nëse qëllimi juaj është ta nxirrni ...

Arch Linux Konfigurimi Themelor

Më parë, ne kemi instaluar XORG dhe shtojcat e tij gati për t'u përdorur, por varet nga ne që të konfigurojmë disa detaje të vogla për të ...

EFI pa Bootloader në ArchLinux

Nga ajo që keni lexuar tashmë në titullin e postimit, unë do të shpjegoj se si të filloni ArchLinux (asnjë ide nëse funksionon ...

Përdorimi i Telegramit nga terminali

Në këtë pikë, me siguri më shumë se një prej jush ka dëgjuar dhe / ose lexuar në lidhje me Telegram, sistemin e ri të mesazheve që rivalizon ...

Telekomanda XBMC për Android

Pas instalimit të XBMC në Raspberry Pi në postimin tim të mëparshëm, tani do të shpjegoj se si ta menaxhoj atë. Ka dy

Njohja e depove të APT dhe Ubuntu

Përshëndetje për të gjithë Linuxeros dhe Linuxeras. Sot do të diskutojmë këtë temë, sistemet e depove të Ubuntu. APT Ubuntu dhe ...

Të guximshme: Muzikë me stil

Mirëmëngjesi po ju sjell këtë postim që tregon karakteristikat e përgjithshme të Audacious. Një muzikant i plotë dhe i gjithanshëm me ...

Emacs # 1

Ky është artikulli im i parë në Desdelinux dhe do t'ju tregoj për Emacs, unë jam një zhvillues dhe prandaj duhet ...

Rivendosni dokun eOS

Testimi i ElementaryOS Unë mora detyrën për të ndryshuar pozicionin e dokut dhe e kuptova që jo akoma ...

Shkurtoret e tastierës për NANO

Nano është një redaktor mjaft i thjeshtë (jo eNano tjetër) që mund ta përdorim në tastierë për të krijuar ose modifikuar ...

Përcjellja X11 përmes SSH

X11, siç supozoj se shumica prej jush e di, është serveri grafik i përdorur nga pothuajse të gjitha shpërndarjet Linux. Lindja…

Montoni ndarjet NTFS në Arch

Përshëndetje, duke ndjekur udhëzuesin elav për të instaluar ArchLinux, më në fund isha në gjendje ta instaloja. Epo, unë punoj i mbështetur ...

Instaloni skype në Lubuntu 13.04

Për të instaluar Skype në Lubuntu 13.04 duhet të aktivizoni depon e "partnerëve të Canonical" në mënyrën vijuese: 1. Hyrja ...

2 këshilla për VLC

VLC, zot dhe zot i media player. Siç thotë titulli, dy këshilla të vogla që përdor dhe që mund të ...

Si të përdorni Proxies me sudo

Kështu që më vonë ata nuk thonë se më pëlqen të shpenzoj punë, dje instalova Yaourt për të instaluar më vonë Plank, ...