Fshirja e plehrave me Shred

Kur fshijmë një skedar nga disku ynë i ngurtë (me komandën rm, për shembull), informacioni që përmbahet në të mbetet ...

Mbroni të dhënat tuaja me EncFS

Disa kohë më parë ju tregova se si të mbroni dosjet tona dhe përmbajtjen e tyre duke përdorur Cryptkeeper, një aplikacion që mund ta gjejmë ...

Konfigurimi i fundit i Vim

Konfigurimi i fundit i Vim

Me siguri që të gjithë duhet ta njihni Vim, për mendimin tim redaktuesin më të mirë të tekstit për GNU / Linux. Herët e para që kam përdorur ...

Samba: Klient i Smb

Përshëndetje miq!. Ne vazhdojmë me serialin për Samba dhe sot do të shohim paketën smbclient, e cila na jep një të tërë ...

Shkurtoret e tastierës në Fluxbox

Para dje në Twitter, përdoruesi dhe bashkëpunëtori Icausilla më kërkuan disa mësime për të konfiguruar Fluxbox, veçanërisht shkurtesat ...

stola e emrave në veprim

Si të përdorni DNS më të shpejtë

Duke hequr pluhurin nga postimet e Le të përdorim Linux, unë rizbulova një të cilin do të doja të thellohesha. Bëhet fjalë për ekzistencën e ...

kurthe

Riparimi i sistemit: HowTo chroot

Shumë herë, veçanërisht kur ngatërrohemi, ne e kemi gjetur veten në telashe për të mos qenë në gjendje të përdorim sistemin ...

CPP (aka C ++) + MySQL

Përshëndetje të gjithëve, këtu po ju sjell një shembull se si do të ishte një lidhje midis C ++ dhe MySQL në GNU / Linux, natyrisht ...

Siguria Boot Linux

Përshëndetje të gjithëve, do të doja të prekja temën e PC-ve dhe laptopëve të rinj që po dalin në treg, të gjitha me ...

Debian 7 "Wheezy" dhe QEMU-KVM

Përshëndetje miq!. Debian 7?. E thjeshtë dhe e thjeshtë nga seritë siç themi në Kubë. Misioni Ndërkombëtar i Hapësirës ndryshoi Windows ...

Ditari i dritës Serendipity

Përshëndetje miq!. Duke kontrolluar paketat që sjell Debian, gjeta dhe provova një blog shumë të lehtë dhe nga i cili unë ...

Përditësimi i Iceweasel në Debian Wheezy

Pershendetje te gjitheve! Unë jam duke bërë debutimin tim në blog duke publikuar një tutorial të thjeshtë për të përditësuar Iceweasel në Debian Wheezy. Ne mundemi…

Vendosja e KDM

Përshëndetje Tifozë të KDE! Këtu përsëri dhe kësaj here ju sjell mënyrën e konfigurimit të menaxherit ...

Sabayon dhe qgtkstyle

Epo, unë ju sjell këtë manual të thjeshtë për të qenë në gjendje të aktivizoni pamjen Gtk për aplikacionet Qt në qtconfig, kur të jeni ...

Ndryshoni lëkurat në Steam

Një nga opsionet që ka Steam është që të jetë në gjendje të ndryshojë modelin e ndërfaqes përmes lëkurave.

Ngjyrosni regjistrat tuaj me CCZE

Ata prej nesh që punojnë me servera ose me GNU / Linux në përgjithësi e dinë se një nga burimet më të mira të informacionit që ...

[Inkscape] Hyrje në Inkscape

Fillimisht kisha planin të krijoja disa mësime mësimore mbi funksionet dhe truket që mund të përdorim në Inkscape, por për të ...

Zgjidhja e chfn: Refuzohet leja

Përshëndetje të gjithëve, pak kohë më parë pyeta në forum se si mund të ndryshoja imazhin tim dhe të dhënat e përdoruesit në ...

CD minimale e Ubuntu

Ky artikull u botua në Taringa nga një përdorues që e quan veten petercheco dhe i cili më kërkoi ta vendosja ...

Vlerëso pasqyrat në Chakra Linux

Mirë para së gjithash faleminderit që më lejove të ndaj me ty në këtë komunitet të mrekullueshëm. Këtë herë po ju sjell një tutorial të vogël ...

Formatoni në mënyrë grafike usb nga Fedora

Për postimin tim të tretë dua të ndaj mënyrën e formatimit të një usb nga Fedora, në të vërtetë është shumë e lehtë. Ne thjesht hyjmë në menunë tonë dhe kërkojmë ...

Wallpapers live në KDE tuaj

Përshëndetje kolegë, sot e mirëpres këtë 2013. Unë do të tregoj se si instaloj dhe "konfiguroj" një sfond të drejtpërdrejtë në ...

Përdorimi i komandës dd

Komanda dd (Përcaktimi i Dataset) është një mjet i thjeshtë, i dobishëm dhe çuditërisht i lehtë për t’u përdorur; me këtë mjet ju mund të ...

Hacking "The GLMatrix"

Për postimin tim të dytë .. .. Unë do t'ju tregoj (diçka që për disa mund të jetë mjaft e padobishme) si ta ndryshoni ngjyrën ...

Pastroni sistemin tonë

Një nga përfitimet me të cilat ne jemi të ftuar të përdorim GNU / Linux është se nuk është e mbushur me mbeturina, mirë ...

Entropia: ekuo. Përditësimi i bërthamës.

Le ta marrim këtë postim si vazhdim të postit të mëparshëm për barazimin dhe unë e them këtë sepse do të flas për një funksionalitet tjetër që ka ekuoja. Së pari ka ...

Merrni fjalëkalimin ROOT

Unë kam hasur në një Script për të ndryshuar .bashrc duke krijuar një pseudonim për "sudo" dhe "su". jo me pa pa ...

Ekran blu në krom

Po sikur, atëherë momentet kur nuk po kërkoj punë në këmbë, e bëj në laptop. Dhe së fundmi ...

Komunitetet e reja Google+

Mondosonoro thotë: Këtë natë G +, rrjeti social i Google, lançoi një veçori, një seri Komunitetesh tematike kushtuar ndarjes ...

Facebook nga tastiera me fbcmd

Siç e dini, më pëlqen të prek në ndjekje, por së pari do t'ju jap një paralajmërim: Unë nuk kam pasur orë mësimi sot. (Ju do të shihni…

[GIMP] Efekti i ngjitëses

Ky është një udhëzues i vogël që do të na ndihmojë të krijojmë një efekt ngjitës ose ngjitës realist, këtë herë ...

Menaxhoni faqet WordPress me komanda

Të gjithë ne që në një mënyrë ose në një tjetër jemi të lidhur me krijimin e faqeve në internet dhe përdorim WordPress-in, dimë rreth AyudaWordpress.com. Pa

Filtrimi themelor me grep

Një nga komandat që përdor më shumë në terminal është grep, madje edhe më shumë se cd ose ls. grep ka ...

Konfiguroni Xfce dhe Xmonad

Ky është "kontributi" im i parë në botën GNU / Linux, shpresoj të jetë i dobishëm. Isshtë në një udhëzues të vogël për të ...

Instalimi në 3 sekonda

Këshillë: Rinstaloni më shpejt

Siç e përmenda në disa postime të tjera, në fillim shumica dërrmuese e përdoruesve të Linux-it kanë versionit, ose distralit (shkoni nga ...

Montoni disqet SMB nga Console

Unë nuk i mohoj askujt zakonin tim për të luajtur, një ves i trashëguar nga aventurat e mia në sistemet e Windows që ...

Ngjyrosja e faqeve të njeriut

Jam i sigurt që të gjithë këtu e dinë tashmë cilat janë faqet e burrave, apo jo? Në rastin e largët që asnjë ...

[I ri] Server OpenArena

OpenArena (për ata që nuk e dinë) është një lojë falas e zhanrit Firts Person Shooter (hajde, FPS), klon i ...

kurthe

Titujt <° FromLinux në Conky tuaj

Përshëndetje kolegë, sot sjell një udhëzues të shpejtë dhe praktik. A ju ka kaluar ndonjëherë në mendje të shihni titujt e <° Që nga ...

Instalimi dhe Përshtatja e OpenBox

Përshëndetje kolegë, sot ju sjell një udhëzues të thjeshtë se si të instaloni dhe konfiguroni Openbox. Për shumë është kundër njohur, ...

Shndërroni manualet (burrë) në PDF

Shumë nga përdoruesit e GNU / Linux kur duam të dimë se si funksionon një program, kontrolloni opsionet e tij, ose thjesht lexoni programin e tij ...