Proceset e zombies

Duke lexuar një hyrje nga elav kujtova se në një forum dikush kërkoi ndihmë pasi sistemi i tyre ishte i ngadaltë, disa ...

Si të ngjyrosni sintaksën në VIM

Përdorimi i zakonshëm i konsolës (ose terminalit) është shumë komod për detyra të caktuara, dhe ne pothuajse gjithmonë kërkojmë mënyra dhe ...

Si të Fedora: Instalo Windows Fonts

Në këtë How To do të shohim se si të instalojmë shkronjat: Arial. Comic Sans, New Times Roman, ndër të tjera, në një mënyrë të thjeshtë, ...

Shfaq screenshot

Instaloni Screenfetch

Sreenfetch është një skenar i cili na tregon informacionin e sistemit tonë në ekran. Për ta instaluar shkruaj në terminal ...

Ndërtuesi i FW

FW Builder më e mira !!!!

Përshëndetje miq, po shkruaj për të ndarë përvojat e mia me ju, ky është artikulli im i parë, kështu që ju lutem butë

LMMS nuk bie: zgjidhje

LMMS (Linux MultiMedia Studio) është një program sekuencues për GNU / Linux që, ndër të tjera, na lejon të përdorim VST-të ...

LMDE është azhurnuar

Shumë përdorues të LMDE (përfshirë edhe veten time) të cilët ankohen se distroja jonë nuk përputhet me ...

LXDE

Disa këshilla për LXDE

LXDE është një mjedis i shkëlqyeshëm Desktop që, siç e dinë shumë prej nesh, ofron si tiparin e tij kryesor, një përdorim të shkëlqyeshëm të ...

Lojëra për terminalin

Kur mendojmë për terminalet, komandat, teksti, skriptet, shërbimet komunale për programuesit dhe ... shpesh na vijnë në mendje.

Gedit gati për përdorim

Gedit… për programuesit

Disa kohë më parë kisha folur për Sublime-text, një redaktues teksti shumë, shumë i plotë, dhe shumë funksione të tij.

Si të: Post-Instalimi i Chakra Linux

Po në lidhje me një komunitet, kësaj here do t'ju tregoj se çfarë të bëni pasi të keni instaluar Chakra në kompjuterët tanë, në mënyrë që ...

Instaloni KahelOS nga USB

Aktualisht KahelOS LiveCD është në modalitetin grafik duke e bërë instalimin më intuitiv për fillestarët. Buddy Fredy në ...

Udhëzues: Krijoni LiveUSB me Terminal

Ekzistojnë mënyra të ndryshme për të bërë një LiveUSB në Linux, njëra prej tyre është përdorimi i Unetbootin, nga të cilat KZKG ^ Gaara bëri një

Post-instalimi i KahelOS

Dje pamë se si të instalojmë KahelOS dhe si shumica dërrmuese e distros, ajo ka nevojë për konfigurimin e saj.

Në mirëmbajtje

Problemet me DNS-në tonë

Të dashur përdorues: Ne duam t'ju kërkojmë falje për shqetësimet që kanë ndodhur pasdite. Situata…

Pidgin + KWallet

Ata prej nesh që përdorin KDE mbajnë të dhënat tona të hyrjes (përdoruesit dhe fjalëkalimet) në KWallet, dhe me të drejtë

Mësoni Python: Kapitulli 7

Me kaq shumë telashe, kisha harruar t'ju them se kapitulli 7 i udhëzuesit të shkëlqyeshëm është tashmë i disponueshëm ...

Një turne i TuxGuitar

Ne do të bëjmë një turne në programin TuxGuitar. TuxGuitar është një program me origjinë nga Argjentina, përdoret për të lexuar, luajtur ...

Drejtoni Google Chrome në CentOS 6

Dhe ne vazhdojmë me Chrome 🙂 Nën të njëjtin titull në AlcanceLibre ata kanë botuar një artikull ku na mësojnë të korrigjojmë ...

Si të konvertohet .MDF në .ISO

Përshëndetje, Ka disa formate të imazheve virtuale, .ISO është thjesht më i popullarizuari, pothuajse një standard. Ditën tjetër unë ...

Punoni me nivele gjysmë grafike

Disa kohë më parë më duhej të bëja disa ndryshime në nivelin e një PC, pasi nuk e kisha bërë kurrë më parë këtë ...

Mësoni Python duke programuar

Këto ditë kam qenë midis vetullave të mia dhe kam mësuar të programoj në Python, edhe nëse janë thjesht gjëra themelore.

Ripërdor eth0 në LMDE

Përdoruesit e LMDE mund të hasin një situatë shumë kurioze në konfigurimin e kartës së rrjetit.

Me terminalin: Calendar dhe Cal.

Ne do të fillojmë atë që mund ta quajmë një seksion të ri në Desdelinux, ku do t'ju tregojmë gjërat në lidhje me terminalin: ...

Vendos Proxy Global në LMDE Xfce

Ata prej nesh që janë përdorues të Xfce e dinë se ky mjedis i shkëlqyeshëm dhe minimalist i Desktopit nuk ka të njëjtën mundësi ...

Si të fjalëkaloni Grub2

Ka disa metoda për të mbrojtur Grub në distro-në tonë të preferuar. Veçanërisht u përpoqa me këtë variant dhe me këtë tjetër, ...

Krijimi i pseudonimeve në GNU / Linux

Ekziston një mënyrë shumë e thjeshtë për të personalizuar dhe për të bërë më të lehtë disa komanda që ne zakonisht i përdorim në «tastierë», me anë të ...