U deshën më shumë se 80 zhvillues për të rregulluar 'rrëmujën' e krijuar nga studentët në Universitetin e Minesotës

Greg Kroah-Hartman (mirëmbajtësi i Linux) Unë dërgoj një kërkesë për tërheqje Pak ditë më parë për Linux 5.13, me qëllim që të merren me "dhimbjen e shkaktuar nga marifetet e disa studentëve në Universitetin e Minesotës".

Dhe a është ai Greg vë theks të veçantë në shënimin tuaj të paraqitur për korrigjime nga versioni 3 i kernelit RC5.13, ku ai përmend se më shumë se 80 zhvillues duhej të punonin së bashku.

Në shënimin e tij mund të lexoni sa vijon:

Shumica këtu janë pasojat e rishikimit të ri të umn.edu të të gjitha paraqitjeve të mëparshme. Kjo rezultoi në shumë kthime mbrapa së bashku me ndryshimet "korrekte" të bëra, kështu që nuk ka asnjë regres të ndonjë prej korrigjimeve të mundshme që ata individë kanë bërë. Unë do të doja të falënderoja 80+ zhvillues të ndryshëm që ndihmuan në rishikimin dhe rregullimet për këtë rrëmujë.

 U deshën më shumë se 80 zhvillues për t'u marrë me pasojat e punës së studentëve të Universitetit të Minesotës. Përpjekja e gjykuar gabimisht për të përmbysur kernelin Linux muajin e kaluar rezultoi në një ndalim total të kontributeve nga kushdo me adresën e postës elektronike të Universitetit të Minesotës dhe një rikthim masiv të konfirmimeve.

Dhe duhet të kujtojmë se i gjithë ky kaos është për shkak të veprimeve të ndërmarra nga një grup studiuesish nga Universiteti i Minesotës, pasi që nga këndvështrimi i shumë njerëzve, veprime të tilla në lidhje me futjen e dobësive në Kernel Linux nuk kanë justifikim.

Dhe edhe pse një grup Universiteti i Studiuesve të Minesotittë publikojë një letër të hapur faljeje, pranimi i të cilit i ndryshimeve në kernelin Linux që u bllokua nga Greg Kroah-Hartman zbuloi detaje të arnimeve të paraqitura tek zhvilluesit e kernelit dhe korrespondencës me mirëmbajtësit e lidhur me këto arna.

Vlen të përmendet se të gjitha problemet u refuzuan Me iniciativën e mirëmbajtësve, asnjë nga arnimet nuk u miratua. Ky fakt e bën të qartë pse Greg Kroah-Hartman veproi kaq ashpër, pasi është e paqartë se çfarë do të kishin bërë studiuesit nëse arnimet do të ishin miratuar nga mirëmbajtësi.

Në retrospektivë, argumentuan se ata kishin për qëllim të raportonin të metën dhe ata nuk do të lejonin që arnimet të shkonin në Git, por është e paqartë se çfarë do të bënin në të vërtetë ose sa larg mund të shkonin.

Në lidhje me çështjen, Phoronix vuri në dukje se nga rreth 150 arna dërguar nga zhvilluesit e umn.edu te gjate viteve, vetëm 37 përfunduan duke u rikthyer në këtë kërkesë tërheqjeje. Shumica ishin të panevojshme ose » i gabuar ".

Kërkesa përfundon shqyrtimin dhe pastrimin e pjesëve të kernelit të umn.edu, dhe ne jemi të sigurt se koha e atyre "më shumë se 80 zhvilluesve të ndryshëm" mund të ishte kaluar më mirë diku tjetër.

Dhe kjo duke folur për versionin e kernelit Linux 5.13gjithashtu mund të theksojmë se kandidati i versionit të pestë për këtë version është lëshuar tashmë disa ditë më parë dhe Linus Torvalds, ka shprehur vetëm shqetësim të lehtë për progresin.

Me "Hmm", ai hapi postimin e përjavshëm Shteti i Kernelit nga Torvalds

“Gjërat nuk kanë filluar të qetësohen ende shumë, por rc5 duket se është mjaft mesatare në madhësi. Shpresoj që gjërat të fillojnë të tkurren tani.

Torvalds nuk ka gjetur asgjë që e shqetëson atë deri më tani në ciklin e lëshimit 5.13.

Kandidati i lirimit të parë e pa atë të komentonte se komuniteti mund të priste "një dritare mjaft të madhe bashkimi, por gjërat duket se kanë shkuar normalisht". Ai shtoi se vlerësimi mund të përfaqësonte "fjalët e fundit të famshme". Për rc2, pozicioni i tij ishte se "gjërat duken mjaft normale" dhe, eja rc3, ai shprehu një habi të vogël për përmasat e vogla të daljes javore.

Torvalds shkruajti për kandidatin për lirimin katër:

"Nuk është rc4 më i madh që kemi pasur ndonjëherë, por sigurisht që është atje lart, duke konkurruar me besueshmëri për titullin." Por ai nuk u shqetësua për shkak të stabilitetit të rc2 dhe rc3.

Njoftimi i Rc5 shprehu Torvalds shpresën që lëshimet javore të zvogëlohen, duke treguar se ai shpreson t'i përmbahet rutinës së tij të preferuar për të kërkuar jo më shumë se tetë kandidatë.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.