Ubuntu në kohë reale tani është i disponueshëm për të gjithë

Ubuntu në kohë reale

Ubuntu në kohë reale tani është përgjithësisht i disponueshëm

Kanonik (kompania që qëndron pas zhvillimit të shpërndarjes popullore Linux, Ubuntu) e bëri të njohur përmes një njoftimi disponueshmëria e përgjithshme e "Ubuntu në kohë reale", i cili është një version i ri dhe i specializuar i sistemit operativ i krijuar për ngarkesa pune dhe aplikacione me kufizime kohore.

Ubuntu në kohë reale, është një version i Ubuntu, i cili është i orientuar drejt ofrimit të sigurisë nga fundi në fund për ngarkesat e kufizuara në kohë. E veçanta e këtij versioni është kerneli në kohë reale i përfshirë me shpërndarjen.

Sipas Mark Shuttleworth, CEO i Canonical

"Bërthama e Ubuntu-së në kohë reale ofron performancë të shkallës së industrisë dhe elasticitet për prodhimin, monitorimin dhe teknologjinë operacionale të përcaktuara nga softueri," tha CEO i Canonical, Mark Shuttleworth. "Ubuntu është tani platforma AIOT më e mirë në botë e optimizuar me silikon në të gjithë silikonin Nvidia, Intel, MediaTek dhe AMD-Xilinx."

Kerneli në kohë reale zhvilluar së fundmi brenda Ubuntu është më mirë në gjendje të shërbejë rastet e përdorimit të varura nga vonesa ekstreme, duke ofruar kohë përgjigjeje përcaktuese ndaj ngjarjeve të shërbimit, tha Canonical.

Kështu, mund të minimizojë garancitë e kohës së përgjigjes brenda një afati kohor të caktuar, duke e bërë atë ideal për aplikime të ndjeshme ndaj kohës në sektorët e automobilave, hapësirës ajrore, industriale, publike, shitjes me pakicë dhe telekomunikacionit.

Ubuntu në kohë reale bazohet në versionin 22.04 të Ubuntu i cili ka si zemra e sistemit të bërthamës së Linux 5.15 që integron PREEMPT_RT arna jashtë pemës për arkitekturat kompjuterike të bazuara në x86 dhe Arm. Seti i arnimeve PREEMPT-RT siguron që kerneli të jetë më parandalues ​​se Linux standard, duke reduktuar vonesën dhe duke siguruar ekzekutim të parashikueshëm të detyrave me kalimin e kohës.

Canonical po prezanton Ubuntu në kohë reale si një platformë ideale për nevojat e transformimit të rrjetit 5G të ofruesve të telekomit, duke thënë se ofron performancë më të lartë dhe vonesë të garantuar ultra të ulët për infrastrukturën më kritike të telekomit. Një rast tjetër përdorimi është automatizimi robotik.

Ubuntu në kohë reale nuk ka të bëjë vetëm me mundësimin e performancës së ulët të vonesës, por edhe me kursimin e kostove. Duke shfrytëzuar përvojën e Canonical me versionin e ri dhe kernelin në kohë reale, ju do të reduktoni ofrimin e brendshëm të rregullimeve, arnimeve të sigurisë dhe testimit të platformës, të cilat mund të jenë jashtëzakonisht të shtrenjta.

Në vend që të duhet të konfigurojnë Ubuntu Server për ngarkesa pune me vonesë të ulët dhe siguri të shtuar, ndërmarrjet mund të besojnë se Ubuntu në kohë reale i ka marrë parasysh këto gjëra. Për këtë qëllim, Arno Van Huyssteen, CTO i Canonical, ofrimi i brendshëm i korrigjimeve, arnimeve të sigurisë, integrimit të modulit të kernelit dhe testimit të platformës OS mund të jetë i kushtueshëm për organizatat, kështu që shfrytëzimi i përvojës dhe mbështetja e Canonical siguron që klientët mund të arrijnë biznesin e tyre objektivat duke realizuar përfitimet ekonomike dhe kthimet e investimeve nga një strategji e adoptimit pa kompromis me burim të hapur.”

Kompania thotë se Aftësitë llogaritëse në kohë reale janë thelbësore për një gamë të gjerë aplikimesh industriale, duke përfshirë kompjuterët personalë industrialë dhe ndërfaqet njeri-makinë. Për shkak se determinizmi është kaq kritik për këto lloje aplikacionesh, ju duhet t'i zbatoni ato me një sistem operativ në kohë reale që funksionon në serverët e skajshëm ose të zbatoni unazat e kontrollit në kohë reale me kohë të rrepta përgjigjeje.

“Pajisja e certifikuar nga Ubuntu është një zgjidhje ideale për kompanitë që dërgojnë Linux të integruar në prodhim,” tha Eric Kao, drejtor i Advantech Co. Ltd. Duke u mbështetur në një shpërndarje Linux në kohë reale të shkallës së prodhimit të mbështetur nga Canonical për disa vite, ne i lejojmë klientët tanë të ndërmarrjeve të përqendrohen në atë që drejton biznesin e tyre, duke shkurtuar shpejtësinë në treg."

Canonical tha se po ofron dy variante të Ubuntu Realtime, me Ubuntu Server 22.04 LTS tani i disponueshëm përmes abonimit të tij të nivelit të ndërmarrjes Ubuntu Pro. Ekziston gjithashtu një nivel falas për përdorim personal dhe në shkallë të vogël, por versioni Ubuntu Pro ofron mbështetje. term, softuer i shkallës së ndërmarrjes për kernelin, duke siguruar jetëgjatësi.

Së fundi, nëse jeni të interesuar të dini më shumë për të, mund të konsultoheni me detajet Në lidhjen vijuese.


Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.