Ubuntu Touch Focal vjen me mbështetje për desktopët virtualë, përmirësime dhe më shumë

Ubuntu Touch OTA-1 Focal Release

OTA-1 Focal sjell gjithashtu një sërë përmirësimesh të tjera

El Proyecto UBports, e cila mori përsipër zhvillimin e platformës celulare Ubuntu Touch pasi Canonical u tërhoq prej saj, ka lëshuar një përditësim të ri OTA-1 Focal. Ky përditësim përmbledh pothuajse tre vjet migrim nga Ubuntu Touch në Ubuntu 20.04 (versionet e mëparshme bazoheshin në Ubuntu 16.04).

Ky është OTA i parë për Ubuntu 20.04 (Fokal) me veçori thelbësore, ky është një përditësim opsional dhe nuk kërkohet. OTA-2 i ardhshëm kryesisht do të rregullojë gabimet dhe do ta bëjë atë edhe më të qëndrueshëm.

Lajmet kryesore të Ubuntu Touch OTA-1 Focal

Në këtë version të ri që prezantohet i Ubuntu Touch Focal, ai u zhvendos në Ubuntu 20.04 si platforma bazë, përveç faktit që Predha Lomiri ofron mundësinë për të kaluar midis modaliteteve të telefonit dhe desktopit (mund të përdoret për të krijuar një mjedis të plotë pune duke lidhur një monitor, tastierë dhe miun me një smartphone). modaliteti i desktopit shton mbështetjen fillestare për desktopët virtualë.

Përveç kësaj është gjithashtu zbatoi aftësinë për të shfaqur një tregues të tejdukshëm të menusë, përditësoi efektet vizuale, shtoi a kërkesë për kod të ri PIN, shtoi mbështetje për kodet PIN 4 deri në 12 shifra.

Vihet re gjithashtu se ndërtimet e mjedisit të përdoruesit të Lomiri, një fork i Unity 8, kanë filluar për shpërndarje të tjera përveç Ubuntu.

Në shfletuesin e internetit morfë, motorin QtWebEngine është përditësuar në versionin 5.15.11, U shtua mbështetje për dekodimin e videove të përshpejtuar nga hardueri dhe aftësia për të luajtur video me cilësi deri në 2K dhe shtoi aftësinë për të filluar një bisedë me video përmes Jitsi Meet.

Në komponentë për të marrë telefonata dhe mesazhe, janë shtuar sugjerime për thirrje dhe mesazhe të reja dhe të humbura, të cilat shfaqen në Lomiri Launcher, ndërsa libri i adresave ofron mundësinë për të bashkangjitur një shënim dhe një URL në një kontakt.

Nga ana tjetër, mjedisi për ekzekutimin e aplikacioneve Android në shpërndarjet Linux u ndryshua nga Anbox në Waydroid.

Ndërsa serveri i ekranit Mir dhe qtmir kanë përmirësuar integrimin me Xwayland dhe kanë përmirësuar mbështetjen për ekzekutimin e aplikacioneve X11 në mjedisin Lomiri.

Nga ndryshimet e tjera që bien në sy:

 • Programi i mesazheve ofron mundësinë për të zmadhuar tekstin e një diskutimi me anë të gjestit të shtrëngimit.
 • Performanca e përmirësuar e planifikuesit të kalendarit.
 • Firmware-i i telefonave inteligjentë Fairphone 4 dhe Xiaomi Mi A2 përfshin një implementim të protokollit Aethercast, i cili përdoret për t'u lidhur me ekranet e jashtëm me valë.
 • U shtua mbështetje për shkarkimin e skedarëve të zërit nga shërbimi Content Hub në riprodhuesin muzikor.
 • Programi për të punuar me kamerën ka një ndërfaqe të integruar për leximin e barkodeve.
 • Mbështetje e shtuar për pajisjet e dërguara në mënyrë origjinale me Android 9 e më vonë.
 • Menaxheri i sistemit Upstart është zëvendësuar nga Systemd.
 • Zhvillimi u zhvendos nga Github.com në Gitlab.com. Puna e lokalizimit është zhvendosur në përdorimin e shërbimit weblate.
 • Flamujt e Ubuntu u zëvendësuan me flamujt Ayatana.
 • Ai siguroi aftësinë për të ndërtuar shumë komponentë duke përdorur GCC 12 dhe Qt 5.15.
 • Lëshimet pas Ubuntu 22.04 janë versione më të reja të Network Manager (1.36.6) dhe Bluez Bluetooth stack (5.64).
 • Stacki i telefonisë ka shtuar mbështetje eksperimentale për teknologjinë e transmetimit celular për dërgimin e njëkohshëm të SMS-ve tek përdoruesit e shumtë.
 • Menaxheri i aplikacionit Libertine përdor paketën e mbështjelljes me flluska për të krijuar kuti rëre.
 • Në Nuntium (analog me mmsd), problemet me marrjen e mesazheve MMS janë zgjidhur.
 • Stabilitet i përmirësuar i shërbimit të monitorimit të sinkronizimit
 • Treguesi i tastierës i rishkruar plotësisht në gjuhën C.
 • Mbështetje e shtuar për USB-C USB-PD.

Së fundi, nëse jeni të interesuar të dini më shumë për të, mund të konsultoheni me detajet Në lidhjen vijuese.

Shkarkoni dhe merrni Ubuntu Touch OTA-1 Focal Release

Përditësimi i Ubuntu Touch OTA-1 Focal është për telefonat inteligjentë Fairphone 4, Google Pixel 3a, Vollaphone 22, Vollaphone X dhe Vollaphone.

Ndërtimet eksperimentale për shumë nga pajisjet më të vjetra të bazuara në Ubuntu 20.04 janë gjithashtu në zhvillim, por nuk njihen ende si të qëndrueshme.


Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.