Ubuntu Touch OTA-2 Focal vjen me mbështetje për pajisje të reja, përmirësime dhe më shumë

Pa pagesë Touch OTA-2

Ubuntu Touch OTA-2 sjell mbështetje zyrtare për pajisjet e reja

El Proyecto UBportet njoftoi së fundmi në një postim në blog nisjen e Përditësimi i ri i Ubuntu Toch OTA-2 Focal, ky është versioni i dytë i Ubuntu Touch i bazuar në bazën e paketës Ubuntu 20.04 (pasi versionet e mëparshme bazoheshin në Ubuntu 16.04).

Ky version nxjerr në pah përmirësime të ndryshme dhe mbi të gjitha një numër të madh rregullimesh të gabimeve, që pritet pas publikimit të mëparshëm që shërbeu si bazë për ofrimin e këtij versioni të ri me stabilitet më të madh bazuar në Ubuntu 20.04.

Lajmet kryesore të Ubuntu Touch OTA-2 Focal

Në këtë version të ri të Ubuntu Touch OTA-2 që prezantohet, një nga risitë kryesore të tij që bie në sy janë mbështesin përmirësimet, pasi është shtuar mbështetja për pajisjet Fairphone 3, F(x)tec Pro1 X dhe Vollaphone X23, duke zgjeruar kështu listën e pajisjeve të mbështetura zyrtarisht.

Një tjetër ndryshim që bie në sy në versionin e ri është ai në Lomiri mbështetja është shtuar për konfigurim (Cilësimet e sistemit > Gjestet) ndjeshmëria e gjesteve ekranet e ankoruara në skajet e ekranit, si dhe shtimi i aftësisë për të rritur gjerësinë e zonës së skajit të ekranit.

Krahas kësaj theksohet edhe se besueshmëri e përmirësuar e pikës së aktivizimit. Përmendet se konkretisht, tani është e mundur të aktivizoni dhe çaktivizoni me besueshmëri hotspot-in në pajisjet Volla Phone. Gjithashtu, tani është e mundur të aktivizohet një pikë e nxehtë e mbrojtur me fjalëkalim në pajisjet Volla Phone.

Mund të gjejmë gjithashtu se Opsionet e ndërfaqes u zgjeruan për të konfiguruar parametrat e sistemit, si dhe se u ndryshua dizajni i disa faqeve të konfigurimit, siç është konfigurimi i zërit.

ndryshime të tjera pikat kryesore të këtij publikimi të ri:

 • U shtua aftësia për të hequr imazhet e sfondit me porosi të shtuara më parë.
 • U shtua aftësia për të përdorur butonin e posaçëm të kamerës i pranishëm në disa pajisje për të bërë një foto.
 • Nisja më e butë e aplikacionit u përmirësua kur kërkon një skedar nga menaxheri i skedarëve nëpërmjet "Qendrës së përmbajtjes".
 • Bluetooth duhet të jetë më i besueshëm pas një rindezjeje.
 • Tani është e mundur të riinstaloni aplikacionet e para-instaluara pasi t'i hiqni ato.
 • Nëse një kartë SIM me një PIN futet në nisje, ekrani i shkyçjes së SIM duhet të shfaqet më i besueshëm pa pasur nevojë për ta kërkuar në mënyrë eksplicite.
 • Një ekran spërkatës i rremë XWayland nuk duhet të shfaqet më kur fillon një aplikacion X.
 • QtWebEngine është përditësuar në 5.15.14. Përveç kësaj, problemi gjatë kërkimit të një videoje është rregulluar.
 • Modaliteti i karikuesit në pajisje të caktuara (veçanërisht pajisjet Volla Phone) nuk rivendoset më.
 • Aplikacionet e klikimit tani mund të luajnë edhe një herë median e dërguar me vete.
 • Mundësia për të zgjedhur një tingull alarmi me porosi është fikse.
 • Rregulloi riprodhimin e videos në disa pajisje të bazuara në Mediatek.

Më në fund po jeni të interesuar të dini më shumë për të, ju mund të kontrolloni detajet Në lidhjen vijuese.

Shkarkoni dhe merrni Ubuntu Touch OTA-2 Focal Release

Për ata që janë të interesuar të jenë në gjendje të testojnë versionin e ri, duhet të dinë se përditësimi Ubuntu Touch OTA-2 Focal është për telefonat inteligjentë FFairphone 3 dhe 4, F(x)tec Pro1 X, Google Pixel 3a, Vollaphone 22, Vollaphone X23. Telefonat inteligjentë Vollaphone X dhe Vollaphone. Edhe pse mund të konsultoni gjithashtu listën e plotë të pajisjeve të mbështetura në lidhja vijuese.

Përmendet se ndërtimet për Pine64 PinePhone, PinePhone Pro dhe PineTab janë formuar veçmas, për PinePhone dhe PineTab nuk do të ketë asnjë përditësim të qëndrueshëm të emërtuar "OTA-2".

Për ata që janë të interesuar të jenë në gjendje të instalojnë përditësimin menjëherë, ata duhet të aktivizojnë aksesin në ADB dhe të ekzekutojnë komandën e mëposhtme në "adb shell":

sudo system-image-cli -v -p 0 --progress dots

Me këtë pajisja duhet të shkarkojë përditësimin dhe ta instalojë atë. Ky proces mund të zgjasë pak, në varësi të shpejtësisë tuaj të shkarkimit.


Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.