Ubuntu Touch OTA-4 Focal vjen me përmirësime të sigurisë, funksionalitet dhe më shumë

Pa pagesë Touch OTA-4

Pa pagesë Touch OTA-4

Pas pak më shumë se dy muaj e gjysmë nga lansimi i Ubuntu Touch OTA-3, UBports njoftoi lançimin e versionit të ri të Ubuntu Touch OTA-4, i cili përfaqëson përditësimin e katërt të qëndrueshëm bazuar në serinë e këtij sistemi operativ celular bazuar në Ubuntu 20.04 LTS (Focal Fossa).

Disa nga pikat kryesore të përditësimit OTA-4 përfshijnë, aftësinë për të fshehur përmbajtjen e njoftimeve në ekranin e kyçur, vlerësimin e kohës së ngarkimit në ekranin e kyçjes, opsionin për të caktuar një zile të personalizuar për një kontakt të caktuar, një opsion të ri në Cilësimet e sistemit në ndër të tjera ndër të tjera temën.

Çfarë ka të re në Ubuntu Touch OTA-4 Focal?

Në këtë version të ri të Ubuntu Touch OTA-4 që është paraqitur, a nga karakteristikat që bien në sy është funksionaliteti i ri që synon privatësinë, që tani u lejon përdoruesve mundësinë për të fshehur përmbajtjen e njoftimeve ndërsa pajisja është e kyçur. Ky funksion siguron kontroll më të madh mbi privatësinë e informacionit personal, duke shmangur situatat e sikletshme ku përmbajtja e ndjeshme mund të shihet nga palë të treta. Ky opsion mund të aktivizohet në «Cilësimet e sistemit > Siguria dhe privatësia > Blloko dhe shkyç > Kur kyçet: > Fshih përmbajtjen e njoftimit".

Një tjetër risi që Ubuntu Touch OTA-4 Focal paraqet është në ekrani i kyçjes, pasi tani tregon kohën e parashikuar për të karikuar telefonin, një shtesë e thjeshtë, por shumë e dobishme që u ofron përdoruesve një tregues të qartë se sa kohë do të duhet për të karikuar pajisjen e tyre. Ky funksion mund të aktivizohet në «Cilësimet e sistemit > Bateria > Shfaq informacionin e karikimit në ekranin e kyçjes".

Niveli i baterisë

Niveli i baterisë në Ubuntu Touch

Përveç kësaj, një ndryshim tani është integruar me menaxhimin e çështjes, kështu qës Ubuntu Touch OTA-4 u ofron përdoruesve mundësinë për të personalizuar pamjen nga pajisja juaj me lehtësi dhe lehtësi. Kalimi midis modalitetit të dritës dhe modalitetit të errët tani është më i arritshëm, gjë që i lejon përdoruesit të përshtatin ndërfaqen me preferencat e tyre dhe mjediset e përdorimit.

Për më tepër, theksohet aftësia për të caktuar zile specifike për kontaktet individuale, siç është aftësia e aplikacioneve për të përdorur modele të personalizuara të dridhjeve dhe për të rregulluar ndjeshmërinë e gjesteve të skajeve në Lomiri.

Vihet re gjithashtu besueshmëria e përmirësuar e kufjeve Bluetooth për thirrjet zanore, mbështetja e kamerës për përdoruesit e Waydroid dhe aplikacioni i përditësuar i skanerit të barkodit.

Për pjesën e korrigjimeve që bie në sy se se zgjidh problemin e » Hyni me Google « për disa faqe interneti dhe përmirëson lidhjen e të dhënave celulare për t'u riaktivizuar menjëherë pas përfundimit të një telefonate. Aplikacioni "Cilësimet e sistemit" ka marrë më shumë përmirësime të dizajnit me shumë skeda.

Përveç përmirësimeve që synojnë përdoruesit përfundimtarë, OTA-4 ofron gjithashtu përfitime për zhvilluesit. Me prezantimin e konfirmimit të lidhjes kur lidhni një telefon me një kompjuter të ri, siguria forcohet duke siguruar që komandat adb të mos funksionojnë në një pajisje të panjohur pa pëlqimin e përdoruesit. Ky funksion ndihmon në mbrojtjen e të dhënave të përdoruesit dhe parandalimin e aksesit të paautorizuar.

Më në fund po jeni të interesuar të dini më shumë për të, ju mund të kontrolloni detajet Në lidhjen vijuese.

Shkarkoni dhe merrni Ubuntu Touch OTA-4 Focal

Për ata që janë të interesuar të mund të provojnë versionin e ri, duhet të dini se përditësimi Ubuntu Touch OTA-4 Focal është për telefonat inteligjentë OnePlus 5, 5T, 6, 6T, Asus Zenfone Max Pro M1, Pro1-X, Fairphone 3, Fairphone. 3+, Fairphone 4, Google Pixel 3a. Google Pixel 3a XL, JingPad A1, PinePhone, PinePhone Pro, PineTab, PineTab2, Sony Xperia Redmi Note 9 Pro, Redmi Note 9 Pro Max dhe Redmi Note 9S. Edhe pse mund të konsultoni gjithashtu listën e plotë të pajisjeve të mbështetura në lidhja vijuese.

Për ata që janë të interesuar të jenë në gjendje të instalojnë përditësimin menjëherë, ata duhet të aktivizojnë aksesin në ADB dhe të ekzekutojnë komandën e mëposhtme në "adb shell":

sudo system-image-cli -v -p 0 --progress dots

Me këtë pajisja duhet të shkarkojë përditësimin dhe ta instalojë atë. Ky proces mund të zgjasë pak, në varësi të shpejtësisë tuaj të shkarkimit.


Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.