Unë tashmë kam Linux ... tani si mund të luaj?

Ata të gjallë që si unë pranojnë të bien në mjediset GNU / Linux, në një moment i bëmë vetes këtë pyetje dhe ndoshta tani me kalimin e kohës (dhe ndërsa fitojmë përvojë), ne mund të ndalojmë së pyeturi veten se si të luajmë, mirë. .. Ky postim është për të sapoardhurit lozonjarë, veçanërisht pas lajmeve rreth Avulli dhe ardhja e tij në Linux; pasi që është gjithmonë mirë të kesh një platformë për të luajtur, por fatkeqësisht ka shumë lojëra të tjera që nuk janë në platformë, dhe disa prej nesh do të dëshironin t'i luanin ato në një moment të mirë… ja ku shkojmë!

Pothuajse të gjithë ata që njohin një përdorues të GNU / Linux kanë dëgjuar se «në Linux nëse mund të luash»Dhe pothuajse gjithmonë falë Verë, por mbase ata nuk e dinë që Vera është vetëm një nga programet e shumta që ekzistojnë që na lejojnë të imitojmë lojërat tona me Windows, pasi ato janë gjithashtu Lojërat CrossOver y Cedega.

Në fillim ndryshimet midis tyre nuk ishin të shumta (Me përjashtim të disa ndryshimeve të tjera kur bëhet fjalë për ndërfaqe ose grafikë) por me kalimin e kohës secili projekt ka marrë rrugën e vet, duke e bërë këtë ndryshim më të madh. Qëllimi i këtij postimi nuk është "të filloj të luftoj me njëri-tjetrin", por më tepër të jap një përmbledhje (brenda vizionit tim personal) të secilit prej tyre.

 • verë Completelyshtë plotësisht falas dhe mbase kjo është arsyeja pse është ndër 3 më të përdorurat nga ato tanë të gjallë, dhe shumica e distrosve të sotëm u japin përdoruesve të tyre mundësinë e instalimit të tij.
 • Cedega Isshtë zhvilluar nga një kompani e quajtur TransGaming dhe është në dispozicion nëse paguani rreth $ 25 USD në mënyrë që të merrni një pajtim prej afërsisht 6 muajsh.
 • mbikalesë Nga ana e saj, ajo është zhvilluar nga CodeWeavers, ju duhet vetëm një pagesë prej $ 39.95 USD por me atë pagesë ne tashmë mund të kemi programin e vogël.
 • verë y mbikalesë Ata nuk janë vetëm në mjediset GNU / Linux, por gjithashtu kanë versionet e tyre për Mac-OSX (sepse edhe atyre të manzanitës u pëlqen të luajnë herë pas here), ndërsa TransGaming shet diçka të quajtur musht ose diçka e ngjashme, e cila ka qenë diçka si i njëjti qen me një jakë tjetër, por që përmbush objektivin e tij në të njëjtën mënyrë.

Koduesit, Kompania prapa mbikalesë ka versione të tjera në mëngë, siç është Crossover-Office. Megjithëse Crossover-Office është i aftë të imitojë disa lojëra, CrossOver Games është aplikacioni që ata rekomandojnë të luhet, pasi që është krijuar posaçërisht për këtë dhe ka një mjedis të kontrolluar tërësisht nga një ndërfaqe grafike (GUI), ku përdoruesit mund të bëjnë «shishet e tyre» »Për të ruajtur në to konfigurime të ndryshme të Verërave, që do të thotë se do të ishte gjithashtu diçka si një zgjatim i potencialit pasi që na lejon të ruajmë disa konfigurime për të luajtur disa lojëra.

Lojërat CrossOver

mbikalesë Ka një instalim grafik dhe gjithashtu paraqet biblioteka që përfshijnë DirectX dhe .Net të mallkuar / të bekuar. Paketat shtesë janë të lehta për tu instaluar, gjë që i bën lojërat të instalohen pak më shpejt sesa me Verë. Për konfigurimin ai përdor të njëjtën mjet që paraqet Vera. CrossOver ka një Baza e të Dhënave për të gjitha Shishet e saj, kjo bazë e të dhënave është disi e paplotë; e cila për mendimin tim do të ishte e preferueshme të ishte në gjendje të përdorte Wine's DB dhe të thosha se cila lojë do të zhvillohej me CrossOver.

verë është një shtresë pajtueshmërie që lejon mjediset GNU / Linux të ekzekutojnë aplikacione Windows. Ndryshe nga një emulator normal (i cili duhet të ketë akses në pajisje dhe softuer), Wine është në gjendje të hyjë në bibliotekat e Windows dhe t'i bëjë ato të punojnë brenda Linux. Kjo e bën Verë shumë më të shpejtë se emulatorët e tjerë dhe makinat virtuale. Ka një numër të madh lojërash që mbështeten nga Wine, në fakt faqja në internet e projektit ai pret një bazë të dhënash të konsiderueshme lojërash të mbështetura dhe të pambështetura, si dhe disa këshilla se si disa prej tyre të funksionojnë siç duhet.

Winecfg

Vera ka gjithashtu një mjet konfigurimi grafik të quajtur «winecfg»Dhe përfshin mjete specifike për konfigurimin e drejtuesit, multimedia, etj. Si parazgjedhje, ky aplikacion nuk paraqet ndonjë Frontend për ekzekutimin e lojërave, por gjithmonë mund të gjeni disa aplikacione që shërbejnë për këtë, ose nëse preferoni, ne mund ta ekzekutojmë atë nga tastiera. Lojërat që përdorin OpenGL mbështeten brenda Wine, madje edhe disa që përdorin biblioteka DirectX që mund të gjenden në ueb. Sendet e platformës .Net nuk është e lehtë për t'u instaluar në Wine, por lojërat që duan këto gjëra duket se funksionojnë mjaft mirë. Ju gjithashtu mund të përfshini gjëra të tjera shtesë të vogla të tilla si shkronja MS Corefont (në sajë të një skenari të quajtur Winetrick që transmetohet në rrjet).

Cedega

Cedega Ka një ndërfaqe grafike mjaft të fortë (për mendimin tim më e fuqishmja nga 3) e cila ka shumë mjete për të bashkëvepruar me grafikë, tinguj dhe të tjerët. Isshtë i bazuar në një version pak të vjetër të Verërave, i cili tashmë është mjaft i largët nga ai që ka qenë kodi origjinal i Verërave. Në disa raste, Pixel Shaders dhe teknologjive të tjera u është dhënë mbështetje e madhe dhe në raste të tjera Verë dhe jo në Cedega. Cedega mbështet OpenGL dhe Directx dhe ka shtuar një pajtueshmëri me Wine dhe CrossOver në lidhje me Directx. Një nga pikat e dobëta të Cedega është mbështetja e tij për të. Megjithatë pasi që është pothuajse e pamundur të instalosh këto biblioteka duke bërë që lojërat që varen prej saj të mos mund të zhvillohen në Cedega.

El Faqja e internetit e Trasgaming përfshin një bazë të dhënash të madhe lojërash të mbështetura nga Cedega, të cilat janë në dispozicion vetëm për përdoruesit që paguajnë për pajtimet. Në disa raste, edhe nëse BD thotë se loja zhvillohet ose jo; gjithmonë ofrohet pak informacion shtesë. Sapo abonimi të skadojë, aplikacioni vazhdon të funksionojë, vetëm ajo humbet mbështetjen e bazës së të dhënave dhe disa gjëra që janë në dispozicion vetëm për pajtimtarët.

Zgjedhja e një platforme përfundimtare

Për fat të keq, nuk ka asnjë që është shumë më lart se të tjerët, kështu që një nga zgjidhjet që njerëzit e tjerë lozonjarë më kanë thënë më shumë është filozofia e «nëse doni të maksimizoni sasinë e lojërave me windows në kompjuterin tuaj përdorni të gjitha 3«Të them të drejtën kjo filozofi mund të funksionojë për disa, por për momentin unë jam duke qëndruar vetëm me 1 prej tyre.

Pavarësisht se bazohen në Verë, të 3 funksionojnë ndryshe dhe secili ka përparësitë e tij; për shembull: DB më i mirë është ai i Wine, ndërsa mbështetja më e mirë për instalimin e paketës sigurohet nga CrossOver, si dhe mbështetja më e mirë për teknologjinë Pixel Shaders ofrohet nga Cedega. Lojërat në Wine dhe CrossOver drejtohen nga menyja e përdoruesit ndërsa në Cedega ato drejtohen nga aplikacioni Cedega.

Përputhshmëria me Windows brenda mjediseve GNU / Linux nuk do të jetë kurrë më e mira, por të paktën është mirë të dimë se kemi këto tre zgjidhje që na ndihmojnë të çmitizojmë atë koment tjetër që ka me bollëk në mendjet e përdoruesve të Windows: «Nuk më pëlqen Linux-i sepse nuk mund të luaj në të".

Nëse si unë, ju ende keni mbeturina të disa lojërave me Windows dhe preferoni të përdorni Linux (pa barrën e përdorimit të një boot dyfishtë) atëherë e dini, me këto mjete mund ta bëni.

Këtu është një Ekran Printimi i një prej ekskluziviteteve të Blizzard (World of Warcraft) të imituar me Crossover në LXDE tim.

World of Warcraft (WoW) e imituar në LXDE


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

39 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   kik1n dijo

  Më e mira, për një kohë të shkurtër do të kemi avull me Command & Conquer në linux-in tonë.
  Kështu që vera e kështu me radhë nuk do të jenë të nevojshme.

  1.    Rots87 dijo

   vera do të jetë gjithmonë e domosdoshme ... tani që ne nuk e zëmë më për të luajtur është ndryshe, por më në fund shpresojmë se ata kurrë nuk do të lënë një projekt kaq të mirë si

  2.    komentatori dijo

   Jo të gjithë përdorin verë për të luajtur lojëra, siç duket se mendoni.

   1.    Hyuuga_Neji dijo

    Keni absolutisht të drejtë, Vera nuk përdoret gjithmonë për të luajtur lojëra (ka qenë një kohë kur e kam përdorur për të përdorur Photoshop, por kur kam marrë vesh për GIMP kam ndaluar ta bëj atë)

 2.   Marco dijo

  Gjithashtu vjen Steam për Linux.

  1.    Krim dijo

   Gjëja e avullit është një lajm i shkëlqyeshëm.

   Ajo që më shqetëson është pse do t’u kushtonte kaq shumë zhvilluesve të krijojnë aplikacionet e tyre ndër-platformë? Çfarë dreqin, sa i bezdisshëm duhet të gëlltitet me Windows vetëm sepse një aplikacion është i disponueshëm ekskluzivisht për atë platformë.

 3.   tallje dijo

  Pavarësisht se kam qenë në Linux për 3 muaj dhe kam qenë një lojtar me kohë të plotë, mendoj se vera është një mjet që nuk duhet ta përdorim për këto qëllime, siç thotë Rots87, vera duhet të përdoret për qëllime të tjera, për ata që duan të luajnë që presin ardhjen e avullit ose të luajnë lojëra të mira që ekzistojnë për linux.

  Megjithëse jam një fillestar, ato janë kriteret e mia të përulura.
  PS: Unë nuk dua të them se vera është e padobishme, përkundrazi është se unë nuk shoh kuptim duke e përdorur atë si një mjet loje.

  1.    tallje dijo

   Gjithashtu në mënyrë që të mos prisni me dëshpërim avullin, ka Desura një klient për lojëra si avulli
   http://www.desura.com/

   1.    Krim dijo

    Kontribut i mirë, faleminderit që na njoftuat për këtë faqe.

 4.   arrë kokosi dijo

  Unë tashmë kam Linux ... tani si mund të luaj?
  përgjigje
  Ju shkoni dhe blini një xbox ose ekuivalentin e tij dhe lini budallenjtë

  1.    Alebilët dijo

   Jo të gjithë ne mund të blejmë një kompjuter dhe një tastierë, kështu që kërkojmë të luajmë mirë në kompusin tonë.
   të fala

  2.    Krim dijo

   As kjo nuk është as ajo. Ka njerëz që duan të luajnë një lojë të vetme dhe është vetëm për PC-Windows.

   Zgjidhja është që zhvilluesit të mos prekin hundët dhe të krijojnë softuerin e tyre ndër-platformor në mënyrë që të zgjedhim lirisht platformën që kemi zgjedhur.

  3.    neomit dijo

   Isshtë e qartë se nuk dini për lojëra, a ju kam pyetur ju, a mund të luani vetë Dota2, Aion, Artic Combat ose World Wacraft në një xbox?

 5.   rock and roll dijo

  Unë nuk jam shumë lojtar, por nja dy vjet më parë doja të kujtoja ditët e mia në fillim të këtij shekulli, kur u dhashë më shumë lojërave dhe drejtova Starcraft dhe Age of empires me Playonlinux, një aplikacion i bazuar në Verë dhe e përqendruar në procesin e fillimit të lojërave, kryesisht (por edhe për aplikacione të tjera), Windows. Nuk e di si do të jetë zhvillimi i tij aktualisht, por kur e përdora më bëri shumë më miqësore sesa Vera.
  Tani, kur më pëlqen të luaj, maksimumi ngarkoj një Megaman me emulatorin Bsnes, hehe.
  Përshëndetje.

 6.   Edgar dijo

  Nuk dua ta diskreditoj artikullin.

  Por ka kaluar një kohë e gjatë që kur cedega nuk ekziston më, tani ata e quajnë veten gametree, lojërat crossover shkuan me crossover office disa versione më parë. Artikulli ka nevojë për azhurnim në mënyrë që të mos krijojë konfuzion

  1.    Hyuuga_Neji dijo

   Faleminderit për komentin tuaj. Nuk dija vërtet për ato udhëzime aktuale sepse të them të drejtën ... Kam përdorur Verë, Cedega dhe Crossover në Universitet, por me ardhjen e Winetricks dhe Winex (skenare për të përmirësuar përvojën e lojrave në Verë) unë kam ndaluar duke përdorur ato platforma.

   1.    është Ozkan dijo

    Kam përdorur Cedega në Gentoo përsëri në 2009 për të luajtur WoW. Ishte shumë mirë për mua, gjë që nganjëherë pixelated minimap, por gjithçka në rregull. Oh, dhe detyro konfigurimin.wtf të përdorë OpenGL.

    Neji: më shkruaj tek ozkar në pikë cristal hlg pikë sld pikë cu.

    salu2

 7.   Wada dijo

  Jam i lumtur me SuperTuxKart hahahaha dhe para se të luaja sauerbraten, vështirë se më pëlqejnë lojërat hahaha

 8.   anonim dijo

  Më ka dhënë një nocion më të mirë se si të këshilloj ata që janë të interesuar për këtë temë.

  Unë luaj vetëm herë pas here, por në tastierë ... komandës dhe ja ku vij. Disa që zhvendosen në GNU / Linux bëhen lojtarë ndaj vesit të pothuajse mos dëshirimit të një mjedisi grafik, dhe të tjerët lojtarë Të gjithë jetën e tyre kur mbërrijnë ata kapin një fobi që i tremb më shumë se Doom.

 9.   mitrat dijo

  Shtoni Dosbox dhe lojërat vendase, si Quake Live nga firefox apo edhe portet për Quake ose Doom të vjetër dhe vazhdimet e bazuara në ishte me dënim çokollate dhe porte të tjera.

  Sigurisht PlayonLinux që thjeshton instalimin e lojërave të ndryshme me skenarët e saj.

  Dhe nëse keni një kompjuter të fuqishëm, më mirë nëse keni dy karta video Xen me VGA Passthrough me një MS WOS, kështu që do të keni Linux PA VIRUS si sistemin kryesor, dhe MS WOS të plotë që ekzekutohet në imitim me 95% ose më shumë se fuqia e makinës, edhe 105% nëse është instaluar pa antivirus krahasuar me një instalim me antivirus - ekzekutimi i antivirusit nga linux në ndarjet MS WOS herë pas here kur shfletoni nga Linux -

  Për fat të keq për të instaluar Xen me pasazhin VGA duhet të keni një kompjuter modern, pothuajse të gjithë I3 / i5 / i7 e mbështesin atë dhe ato më të përparuara nga AMD gjithashtu, por duhet ta kontrolloni.

  Në pritje të një pjese të dytë të artikullit me sugjerimet që ne bëjmë, ju falënderoj për punën tuaj.

 10.   Windousian dijo

  Ky artikull duket si një riparim (përkthim falas) i këtij tjetri (të paktën shoh shumë rastësi):
  http://maketecheasier.com/linux-gaming-wine-vs-cedega-vs-crossover-games/2010/10/13

  Unë kam menduar se është e nevojshme të citoj atë burim.

  1.    Windousian dijo

   Në fakt, tani që e shikoj, ka tre kapje identike në të dyja (origjinali duhet të citohet në artikull).

   1.    Hyuuga_Neji dijo

    Problemi me kapjet është faji im ... kur dal me një temë specifike, së pari shkruaj atë që mendoj dhe pastaj i them San Google të më tregojë imazhe të asaj që po kërkoj, kështu që është shumë e mundur që ato të jenë të njëjta kap. Sidoqoftë, ai artikull, të cilit po i referoheni, flet për të njëjtën temë, kështu që mund të përfshihet edhe në debat ... përsëri faleminderit për komentin tuaj.

    1.    Windousian dijo

     Epo, përgjigja juaj më lë të habitur. Ajo që ka ndodhur është diçka e mahnitshme. Të dy artikujt kanë një strukturë të ngjashme, ato ndajnë 3 pamje ekrani dhe ka paragrafë vërtet të ngjashëm. Shikoni një shembull:

     Vera gjithashtu ka një mjet konfigurimi grafik të quajtur "winecfg" dhe përfshin mjete specifike për konfigurimin e drejtuesve, multimedia, etj. Si parazgjedhje, ky aplikacion nuk paraqet ndonjë Frontend për ekzekutimin e lojërave, por gjithmonë mund të gjeni disa aplikacione që mund të përdoren për këtë.

     Krahasoni atë me këtë:

     Vegla grafike e konfigurimit të verës quhet "winecfg" (Konfigurimi i verës) dhe përfshin mjete për specifikimin e drejtuesve, konfigurimin e mediave, cilësimet grafike dhe integrimin në desktop. Si parazgjedhje, nuk ka asnjë fron grafik për instalimin ose ekzekutimin e lojërave, por ka programe falas të palëve të treta që mund të veprojnë si fronte.

     Ato kanë qenë disa rastësi të frikshme. Falni keqkuptimin.

    2.    Windousian dijo

     Një këshillë e fundit për artikullin. Ndryshoni çmimet e pagesave në Lojërat Cedega dhe CrossOver. Ju vendosni të njëjtat që shfaqen në artikullin tjetër dhe ato janë shumë të vjetruara ;-).

    3.    KZKG ^ Gaara dijo

     Epo, ju e dini mik, për tjetrin duhet të citoni burimin e postimit në të cilin jeni mbështetur për të shkruar tuajin, si dhe të citoni burimin e fotove të ekranit (në rast se nuk mund t'i bëni vetë nga PC-ja juaj).

  2.    komentatori dijo

   Përkundrazi, unë do të mendoja se ai duhet të kishte thënë se ishte një përkthim dhe të citonte faqen e internetit ku ndodhet artikulli.
   Nuk mendoj se është shumë e vështirë të shkruash një artikull në lidhje me verën, është më mirë sesa të bësh përkthime dhe t'i kopjosh ato si tuajën

   1.    Hyuuga_Neji dijo

    Në asnjë moment nuk kam bërë një përkthim, përndryshe do t'ju kisha sjellë hyrjen në blog ashtu: një përkthim i artikullit X në internet kudo që të jem, nuk jam nga ata që dua të marr merita për punën e të tjerëve dhe si Unë më parë iu përgjigja një përdoruesi tjetër sh Fotografitë janë shkarkuar nga Google kështu që nëse janë nga ai artikull, unë përsëri kërkoj falje.

 11.   komentatori dijo

  … Nga shumë programe që ekzistojnë që na lejojnë të imitojmë lojërat tona me Windows.
  Verë siç thotë emri i saj, nuk është një emulator http://en.wikipedia.org/wiki/Wine_%28software%29
  Për më tepër, në vend që të thuash që Vera është plotësisht falas, duhet të thuash që është plotësisht falas, siç është qëllimi i deklaruar nga ekipi i zhvillimit "Vera do të jetë gjithmonë softuer i lirë".

 12.   KANON dijo

  Kam një pyetje, kam më shumë verëra vere, a mund të më thotë dikush se cilat biblioteka duhet të instaloj në asistentin e winetricks për ta bërë verën perfekte për lojëra? Ajo që ndodh është që kur të hap magjistarin e winetricks, shfaqen disa seksione dhe nuk di çfarë të instaloj? apo mund të bësh një postim në lidhje me këtë?

  Faleminderit dhe te fala

 13.   Rubén dijo

  Nuk më pëlqen aspak të përdor Verë por nuk kam gjetur ndonjë program më të mirë se ares për Linux, ajo që nuk e kuptoj është pse ares nuk është bërë për Linux nëse është 100% Open Source. Unë nuk më pëlqente amule në krahasim me emule.

 14.   Mystog @ N dijo

  Gaara, a e shkarkove më në fund kryqëzimin 32-bit? Pa atë po filloj!

  1.    KZKG ^ Gaara dijo

   Më dërgoni lidhjen me email (kzkggaara [@] desdelinux [.] Net) për ta shkarkuar dhe më pas për ta ngarkuar në një .CU

  2.    Hyuuga_Neji dijo

   Unë kam një version të vjetër (6.0) të crossover-it por nuk e përdor

 15.   anubis_linux dijo

  mirë, unë jam me Kubuntu 12.04 ... dhe unë luaj Warcraft 3 (Dota) çdo ditë dhe luaj World of Warcraft… duhet të pranojmë që projekti i Wine është në rritje. Ende duhet të lustrojë disa gjëra .. por zgjidhet, pak kohë më parë kam instaluar iTunes në KDE, nuk do të hapet 100% por të paktën është diçka. Një tjetër gjë që pata për mëngjes ditët e tjera që Wine kishte deri në regedit që ka dritare, unë që: 0 kur e lexoj hehe.

 16.   Frikilui (Luis) dijo

  Përshëndetje për të gjithë nga Monterrey, NL Mexico,
  Unë kam ndjekur këtë blog për një kohë të gjatë (pa u regjistruar) dhe tani kam nevojë për ndihmën tuaj; Epo, unë kam provuar shumë distro aktuale në modalitetin e drejtpërdrejtë (ubuntu 12, LMDE, Sabayon 9, Fedora, mageia 2 nuk fillon) por asnjë nuk më jep pajtueshmëri të plotë me grafikët e mi ose më mirë se asnjë nuk më jep përshpejtim të plotë 3D ose 2D, grafika është një video e përbashkët Ati Xpress 200m 128mb me një laptop të vjetër Compaq Presario V2615LA (V2000) por e dua XD, aktualisht kam të instaluar Ubuntu 12.04 por glxgears më ngre vetëm 427 korniza në 5.0 sekonda = 85.242 FPS e 50fps që ajo ngritur për shkak të disa modifikimeve që janë gogleando, ndërsa fedora dhe lmde vetëm 50 fps dhe sabayon 120 fps por as nuk më japin përshpejtim të mirë as për lojëra të thjeshta si im i dashur super tux 2, unë e di që amd-ati ndaloi së mbështeturi këtë grafik në ri kontrollorët por siç e shihni unë jam i dëshpëruar dhe nuk dua të heq përsëri mete.
  Unë e konsideroj veten si një mesatare e re në GNU / Linux, e di këtë në vitet '90 nga kapelja e kuqe, por nuk e lashë sepse nuk e njihja tingullin dhe u ktheva për të fituar 98se XD
  Aktualisht në Ubuntu kam shoferin Gallium 0.4 në llvmpipe (LLVM 0x300).

  Faleminderit paraprakisht nëse mund të më jepni ndihmë dhe një mijë falje nëse nuk duhet ta vendos këtë koment këtu.

 17.   Frikilui (Luis) dijo

  Na vjen keq, çdo distro që ju rekomandoni ose ndonjë konfigurim që unë duhet të aplikoj, nuk e kam problem duke përdorur terminalin dhe unë tashmë goglie shumë XD në rast se dikush pyet XD.

  të fala

 18.   Frikilui (Luis) dijo

  OK ,,, Unë do të marrë LMDE XDD

 19.   xxmlud dijo

  Si funksionon WoW në Linux sot?
  Unë nuk luaj lojëra, por është një mik që bën dhe dëshiron të kalojë në Linux dhe Play, pa pasur dritare të klasës së 2-të.
  Keni nevojë për shumë kërkesa?

  të fala