Vega Linux, basti i Amazon për të zëvendësuar Android në televizorët Fire

Zjarri OS

Zjarri OS

Informacioni ka dalë nga burime të brendshme që Amazon po zhvillon një mjedis "Vega" të bazuar në kernelin Linux, të cilin ata planifikojnë ta përdorin në kutitë Fire TV, ekranet inteligjente dhe pajisjet e tjera të konsumatorit Amazon në vend të firmuerit Fire OS.

Dhe kjo Amazon ka përdorur versione "forked" të Android për produktet e saj prej vitesh, aktualisht versioni aktual i Fire OS 7 bazohet në Android 9. Por kompania me sa duket planifikon t'i zëvendësojë ato me një sistem të ri operativ "Vega" të orientuar në ueb, duke filluar me pajisjet e reja Fire TV dhe është planifikuar tek Pajisjet e para të bazuara në sistemin e ri do të dalin në shitje vitin e ardhshëm.

Nga Fire Tablet në Fire TV dhe me shume, Amazon ka ndërtuar një pjesë të madhe të pajisjeve të saje në anën e pasme të Android, në veçanti duke përdorur AOSP për të "pushtuar" sistemin operativ për të mos përdorur shërbimet e Google dhe për të personalizuar shumë platformën.

Dhe ndërsa aplikacionet mund të ndahen midis një tableti Amazon dhe çdo pajisjeje tjetër Android, softueri është vizualisht shumë i ndryshëm, plus Amazon në përgjithësi mbetet prapa kur bëhet fjalë për lëshimet e Android, pasi edhe tabletët më të rinj nga Amazon ende përdorin Android 11.

Zhvillimi i sistemit të ri operativ, i njohur brenda vendit si Vega, duket mjaft i avancuar. Sistemi tashmë është testuar në përshtatësit e transmetimit të Fire TV dhe Amazon ka informuar partnerë të zgjedhur për planet e tij për të kaluar në një kornizë të re aplikacioni në të ardhmen e afërt. Një burim me njohuri për planet e kompanisë sugjeroi se mund të fillojë dërgimin e Vega në pajisje të zgjedhura Fire TV vitin e ardhshëm.

Me sa duket, kjo situatë, së bashku me shpenzimet e përdorimit të një sistemi të plotë operativ të krijuar për telefonat inteligjentë, në një produkt kaq të thjeshtë sa një ekran inteligjent, bëri që Amazon të kalonte në një sistem operativ të brendshëm të quajtur "Vega".

Një raport i Lowpass zbulon planet e Amazon për të kaluar në Vega në "të gjitha pajisjet e saj të reja" përfundimisht, duke filluar me publikimet e ardhshme të Fire TV. Sistemi operativ i orientuar në ueb, i bazuar në Linux do të zëvendësojë Android në televizorët Amazon dhe do të mbështetet në React Native për të zhvilluar aplikacione Javascript. Këto aplikacione do të funksiononin në sistemin e ri operativ “Vega”, si dhe në pajisje të tjera.

Vega është një sistem operativ në internet për pajisjet shtëpiake inteligjente dhe më shumë. Pajisjet Amazon, të tilla si pajisjet e saj Fire TV dhe televizorët, ekranet inteligjente Echo Show dhe tabletët Fire, kanë përdorur një version të prerë të Android të njohur si Fire OS.

Është përmendur se Amazon, ka punuar në këtë përpjekje që rreth vitit 2017, me "qindra njerëz" që punojnë në zhvillim dhe "shumica" e punës së kryer tashmë. "Vega" me sa duket tashmë është duke u testuar në pajisjet Fire TV dhe planet me sa duket janë në punë. Amazon planifikon të fillojë dërgimin e pajisjeve të reja me sistemin e ri operativ në fillim të vitit të ardhshëm.

Është e paqartë nëse ky ndryshim vlen për tabletët Fire të Amazon, të cilat mbështeten më shumë në aplikacionet vendase të Android, por sigurisht që do të kishte kuptim që të aplikohej në ekranet inteligjente Echo të Amazon. Me sa duket mund të përdoret edhe për sistemet argëtuese në makinë.

Në fazën aktuale të zhvillimit, Zhvillimi i sistemit operativ është pothuajse i përfunduar dhe përpjekjet kryesore janë fokusuar në përgatitjen e SDK-së për zhvillimin e aplikacioneve.

Mjedisi i përdoruesit në Vega është ndërtuar mbi bazën e teknologjive të ueb-it dhe për zhvillimin e aplikacioneve propozohet të përdoret JavaScript dhe kuadri React Native.

Zgjedhja e kornizës është për shkak të shkathtësisë së tij dhe mbështetjes së zhvillimit për platforma të ndryshme, përfshirë Android, i cili do të thjeshtojë krijimin e aplikacioneve që mund të përshtaten për të punuar në mjedisin e vjetër dhe të ri Fire TV. Vlen të theksohet se kjo nuk është shpërndarja e parë Linux nga Amazon, e cila tashmë furnizon shpërndarjen Amazon Linux për sistemet e saj cloud, e ndërtuar në bazë të paketave Fedora.

Më në fund Nëse jeni të interesuar të dini më shumë për këtë, ju mund të kontrolloni detajet në lidhja vijuese.


Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.