Versioni i pikës së katërt të Ubuntu 22.04.4 LTS na ofron Linux 6.5 dhe disa përmirësime në Ubuntu 23.10

Ubuntu 22.04

Wallpapers Ubuntu 22.04 LTS "Jammy Jellyfish"

Pas gjashtë muajsh nga përditësimi i fundit, u bë e njohur Pak ditë më parë, publikimi i Përditësimi i katërt i versionit LTS të "Ubuntu 22.04.4 LTS" dhe vjen me një sërë ndryshimesh të dizajnuara për të përmirësuar mbështetjen e harduerit, përditësimin e kernelit dhe grafikës së Linux-it, si dhe për të rregulluar gabimet në instaluesin dhe ngarkuesin.

Kjo paketë përfshin gjithashtu përditësime për qindra paketa të lidhura, duke adresuar eliminimin e dobësive dhe çështjeve që ndikojnë në stabilitetin e sistemit.

Çfarë ka të re në Ubuntu 22.04.4 LTS?

Në këtë përditësim të ri që është paraqitur për Ubuntu 22.04.4 LTS, si në versionet e mëparshme, përmirësimet e zbatuara na ofrojnë një kernel të përditësuar dhe stack grafike, pasi për shembull ky përditësim përfshin disa përmirësime të mbështetura nga Ubuntu 23.10. Dhe në rastin e zemrës së sistemit, ne mund ta gjejmë atë paketat ofrohen me versionin 6.5 të kernelit Linux (kerneli bazë në lëshimin e Ubuntu 22.04 ishte versioni 5.15).

Në anën e stivës grafike, Ubuntu 22.04.4 LTS përfshin komponentët e përditësuar të grupit grafikë Mesa 23.1.7, të cilat u testuan në versionin Ubuntu 23.10. Ky version desktop ka versionet e reja të drejtuesve të videos për çipat Intel, AMD dhe NVIDIA dhembështetje për AMD GPU në drejtuesin Rusticl, i cili përmban një implementim të specifikimit OpenCL 3.0 të shkruar në Rust. Për më tepër, janë zbatuar përmirësime në drejtuesit Vulkan ANV (Intel) dhe RADV (AMD), të cilët tani ofrojnë mbështetje fillestare për shtesën Vulkan Video. Kjo shtesë përcakton aftësitë për dekodimin e videos të përshpejtuar nga hardueri, që do të thotë se përdoruesit mund të presin performancë të përmirësuar dhe një përvojë më të butë shikimi video në Vulkan.

Ndryshime të tjera që bien në sy janë ato Përfshihen versione të përditësuara të disa paketave të rëndësishmes, të tilla si dpdk 21.11.4, cloud-init 23.3.3 dhe openvswitch 2.17.8 dhe shtoi një ndërtim për serverët e bazuar në arkitekturën ARM, në të cilin kerneli Linux është kompiluar me mbështetje për faqet e memories 64 KB.

Në versionet e desktopit (Ubuntu Desktop), kerneli i ri dhe steka grafike ofrohen si parazgjedhje. Për sistemet e serverëve (Ubuntu Server), kerneli i ri shtohet si opsion në instaluesin. E rëndësishmja, ka kuptim vetëm përdorimi i ndërtimeve të reja për instalime të reja, pasi sistemet e instaluara më parë mund të marrin të gjitha ndryshimet e pranishme në Ubuntu 22.04.4 përmes sistemit standard të instalimit të përditësimeve.

Për më tepër, vlen të përmendet se është e rëndësishme të kihet parasysh se shpërndarja e versioneve të reja të kernelit dhe stackit grafik përdor një model mbështetjeje të vazhdueshme të përditësimit. Kjo do të thotë që kernelet dhe drejtuesit e mbështetur do të mbështeten vetëm derisa të lëshohet përditësimi tjetër korrigjues në degën Ubuntu LTS. Prandaj, kerneli Linux 6.5 i propozuar në versionin aktual do të mbështetet deri në lëshimin e Ubuntu 22.04.5, në të cilën pikë do të ofrohet kerneli Ubuntu 24.04 (ndërsa kerneli bazë 5.15 i dërguar fillimisht do të mbështetet gjatë ciklit të lëshimit). mirëmbajtje pesëvjeçare).

Nëse jeni të interesuar të dini më shumë rreth kësaj në lidhje me ndryshimet që janë bërë në këtë përditësim të ri të Ubuntu, mund të kontrolloni detajet Në lidhjen vijuese.

Si të merrni përditësimin e ri të Ubuntu 22.04.3 LTS?

Për ata që janë të interesuar të kenë mundësi të marrin përditësimin e ri, thjesht hapni terminalin tuaj dhe ekzekutoni komandën e mëposhtme në të:

sudo apt update && sudo apt upgrade

Për të rikthyer Ubuntu Desktop në kernelin bazë 5.15, duhet të ekzekutoni komandën:

sudo apt install --install-recommends linux-generic

Për të instaluar një kernel të ri në serverin Ubuntu, duhet të ekzekutoni:

sudo apt install --install-recommends linux-generic-hwe-22.04

Vlen të theksohet se përditësime të ngjashme janë prezantuar edhe për variante të tjera të Ubuntu, si Ubuntu Budgie 22.04.4 LTS, Kubuntu 22.04.4 LTS, Ubuntu MATE 22.04.4 LTS, Ubuntu Studio 22.04.4 LTS, Lubuntu LTS 22.04.4. , Ubuntu Kylin 22.04.4 LTS dhe Xubuntu 22.04.4 LTS. Këto përditësime sigurojnë performancë optimale dhe përvojë të përmirësuar të përdoruesit në të gjitha versionet e Ubuntu.


Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.