Versioni i qëndrueshëm i FreeBSD 14.0 mbërrin dhe këto janë veçoritë e tij të reja

FreeBSD

FreeBSD është një sistem operativ me kod të hapur.

Së fundi, versioni i ri i FreeBSD 14.0, i cili vjen pas disa vonesave të vogla dhe pak më shumë se dy vjet e gjysmë që nga lëshimi i FreeBSD 13.0.

FreeBSD 14 është seria e fundit e këtij projekti që do të ketë mbështetje për sistemet 32-bit, Prandaj, versioni i ardhshëm i sistemit, i cili do të jetë "FreeBSD 15", nuk do të jetë më i pajtueshëm me platformat harduerike 32-bit.

Para se të kaloni në pikat kryesore nga ky version i ri, është e rëndësishme të përmendet se menaxheri i versionit FreeBSD ka postuar një paralajmërim për problemet e mundshme të përditësimit nga një degë e mëparshme. Për më tepër, mund të ketë probleme me përpunimin e ndryshimeve në master.passwd: meqenëse në FreeBSD 14.0 guaska e komandës csh u zëvendësua me sh, analizimi i ndryshimeve në /etc/ do t'ju kërkojë të zëvendësoni linjën e përdoruesit rrënjë në /etc/master.passwd, përmendet se ky ndryshim duhet të refuzohet, përndryshe do të vendoset një rresht me një fjalëkalim bosh.

Karakteristikat kryesore të reja në FreeBSD 14

Pasi të keni paralajmëruar tashmë për problemet e mundshme të përditësimit nga një degë e mëparshme, është koha të filloni me veçoritë e reja të paraqitura në FreeBSD 14 dhe një prej tyre, siç u përmend në paralajmërimin e mësipërm, Predha e paracaktuar për përdoruesin rrënjë është "sh", e cila përmban një numër funksionesh të reja të dizajnuara për përdorim ndërveprues.

Një ndryshim tjetër që bie në sy është pPër pajisjet NVME, në të cilat drejtuesi "nda". Ai është aktivizuar si parazgjedhje në të gjitha platformat. Për të kthyer drejtuesin e vjetër nvd, cilësimi "hw.nvme.use_nvd=1" ofrohet në loader.conf.

Përveç kësaj, një ndryshim i rëndësishëm në FreeBSD 14 është ndryshimi në agjentin e ri të paracaktuar të dërgimit të postës që është dma (DragonFly Mail Agent) në vend të sendmail. Ky ndryshim thjeshton konfigurimin e MTA përmes mailer.conf, duke u ofruar përdoruesve një përvojë më moderne dhe efikase të menaxhimit të postës elektronike.

Theksohet gjithashtu se U shtua një mjet i ri »fwget» që identifikon harduerin që ju nevojitet firmware dhe instaloni paketat e duhura të firmuerit. Aktualisht, vetëm pajisjet PCI dhe firmware mbështeten për GPU-të Intel dhe AMD.

KTLS, shton mbështetje për përshpejtimin e harduerit TLS 1.3 në anën marrëse. Shpejtësia sigurohet duke lëvizur disa operacione që lidhen me përpunimin e paketave të koduara në anën e kartës së rrjetit.

Burgu merr një nxitje me futjen e .përfshi direktivat, duke lejuar përfshirjen e skedarëve shtesë, shtigjet e të cilëve mund të maskohen gjatë ngarkimit të konfigurimit. Parametri sysctl security.bsd.see_jail_proc është zgjeruar, me ndihmën e të cilit përdoruesit e paautorizuar në një mjedis të veçantë Jail tani mund të ndalohen nga përfundimi me forcë, ndryshimi i prioritetit dhe proceset e korrigjimit.

Në UFS, për konfigurimet ku është aktivizuar regjistrimi, lejohen kontrollet e sfondit të sistemit të skedarëve duke përdorur fotografitë e çastit të UFS. Kontrolle shtesë hash janë shtuar në superblloqe, harta të grupit të cilindrave dhe inode për të zbuluar korrupsionin.

Shtuar Opsioni i konfigurimit të kernelit FIRECRACKER për të lejuar FreeBSD të funksionojë në sistemin e virtualizimit të Firecracker, i projektuar për të drejtuar makina virtuale me shpenzime minimale. Koha e nisjes së kernelit FreeBSD 14 që ekzekuton Firecracker është rritur në 25 milisekonda, duke ju lejuar të nisni mjediset FreeBSD sipas nevojës për të vendosur një infrastrukturë kompjuterike pa server.

Nga ndryshimet e tjera Çfarë dallohet nga FreeBSD 14.0:

 • U shtua sistemi i skedarëve tarfs, i cili mund të përdoret me skedarët tar të kompresuar me zstd.
 • U shtua një mjet i ri base64 për të koduar dhe deshifruar të dhënat e base64.
 • OpenSSH është përditësuar në versionin 9.5p1.
 • Skriptet rc.d lejojnë përdorimin e metodës gjendje, edhe nëse emri i programit (procname) dhe skedari PID nuk janë të përcaktuara në skript.
 • Mbështetje e përmirësuar për arkitekturën e përshpejtimit të harduerit të rrjetit NXP DPAA2 (Arkitektura e përshpejtimit të rrugës së të dhënave Gen2).
 • U shtua drejtuesi igc për kontrollorët Ethernet Intel I225, duke mbështetur shpejtësinë 2,5 Gbps.
 • Hipervizori bhyve tani mbështet kalimin TPM dhe GPU.
 • FreeBSD mbështet deri në 1024 bërthama në platformat amd64 dhe arm64.
  ZFS është përditësuar në versionin 2.2 të OpenZFS, duke ofruar përmirësime të rëndësishme të performancës.
 • Tani është e mundur të kryhen kontrolle të sistemit të skedarëve në sfond në sistemet e skedarëve UFS që funksionojnë me përditësime të buta të regjistruara.
 • Imazhet eksperimentale ZFS tani janë të disponueshme për AWS dhe Azure.
 • Mekanizmi i parazgjedhur i kontrollit të kongjestionit për TCP tani është CUBIC.
 • Aktivizoi krijimin e skedarëve të ekzekutueshëm për arkitekturat 64-bit në modalitetin PIE (Position Independent Executable).
 • Aftësia për të përcjellë aksesin në TPM (Trusted Platform Module) dhe GPU (në mjedise virtuale për çipat AMD dhe Intel) është shtuar në hipervizorin Bhyve.
 • Numri i bërthamave të CPU-së të mbështetur (parametri MAXCPU) në sistemet e bazuara në arkitekturën amd64 dhe arm64 është rritur nga 256 në 1024.

më në fund nëse jeni të interesuar të dinë më shumë për të, ju mund të kontrolloni detajet në lidhja vijuese.

Shkarkoni dhe merrni FreeBSD 14.0

Për ata që janë të interesuar të kenë mundësi të marrin versionin e ri, duhet të dini se mund të merrni imazhet e instalimit për arkitekturat e ndryshme nga faqja zyrtareatë në ndonjë nga pasqyrat tuaja.


Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.