Versioni i ri i Linux 5.9 tashmë është lëshuar dhe këto janë lajmet e tij

Linus Torvalds njoftoi disponueshmërinë e versionit të ri të Linux Kernel 5.9 në një listë postare. Ky është një version që prezanton disa veçori dhe përmirësime të reja, si dhe drejtues të rinj përveç azhurnimeve të drejtuesve.

Zhvillimi i kernelit Linux 5.9 filloi rreth dy muaj më parë kur Linus Torvalds njoftoi momentin e parë të Kandidatit të Lirimit (RC). Pas jo më pak se tetë RC, versioni përfundimtar i bërthamës është tani në dispozicion dhe duhet të dërgohet në disa nga shpërndarjet më të njohura të Linux në javët e ardhshme.

Lidhur me pikat e forta nga Linux 5.9, ka mbështetje për arkitekturën Unicore, mbeshtetje per Ngjeshja standarde (Zsdt) për të përpiluar bërthamat x86, mbështetje të plotë për operacionet e leximit nga buffer asinkron në nënsistemin io_uring, plus një opsion i ri shpëtimi dhe përmirësime të ndryshme të performancës për sistemin e skedarëve Btrfs.

Ka gjithashtu mbështetje për udhëzimet FSGSBASE x86, mbështetje aftësie për skeduluesin e afateve, një buton i ri sysctl, Mbështetje e enkriptimit në internet për skedarët EXT4 dhe F2FS si dhe mbështetje për kontrollorët e jashtëm të kujtesës NVIDIA Tegra210 dhe mbështetje për kontrollorët e kontrolluesit të integruar të Chrome OS.

Përveç kësaj, Linux 5.9 sjell një thirrje të re të sistemit close_range (), mbështetje për Intel VPU Movidius të Intel "Keem Bay", mbështetje për protokollin paralel të tepricës, mbështetje për përsëritësit BPF në bazat TCP dhe UDP, mbështetje për atributet e zgjeruara për klientët NFS 4.2 dhe planifikimin si rregullues i frekuencës së paracaktuar të CPU për arkitekturat ARM dhe AArch64 (ARM64) .

Përveç kësaj, edhe Theksohet mbështetja e shtuar për bordet, pajisjet dhe platformat ARM: Pine64 PinePhone v1.2, Lenovo IdeaPad Duet 10.1, ASUS Google Nexus 7, Acer Iconia Tab A500, Qualcomm Snapdragon SDM630 (përdoret në Sony Xperia 10, 10 Plus, XA2, XA2 Plus dhe XA2 Ultra), Jetson Xavier NX, Amlogic WeTek Core , Aspeed EthanolX, pesë borde të reja të bazuara në NXP i.MX2, MikroTik RouterBoard 6, Xiaomi Libra, Microsoft Lumia 3011, Sony Xperia Z950, MStar, Microchip Sparx5, Intel Keem Bay, Amazon Alpine v5, Renesas RZ / G3H.

Për grupet, implementohet një mbajtës i ri i memorjes së pllakave, e cila shquhet për transferimin e llogaritjes së pllakave nga niveli i faqes së kujtesës në nivelin e objektit të bërthamës, duke bërë të mundur ndarjen e faqeve të pllakave nëpër grupe të ndryshme, në vend se të caktojë memorie të veçanta të pllakave për secilën grup. Qasja e propozuar lejon rritjen e efikasitetit të përdorimit të, zvogëloni madhësinë e kujtesës së përdorur për pllakë me 30-45%, zvogëloni ndjeshëm konsumin e përgjithshëm të kujtesës nga bërthama dhe zvogëloni fragmentimin e kujtesës.

Lidhur me përmirësimet me grafikë, theksohet se shoferi amdgpu shton mbështetjen fillestare të GPU për AMD Navi 21 (Navy Flounder) dhe Navi 22 (Sienna Cichlid). Mbështetje e shtuar për kodimin dhe dekodimin e motorëve të përshpejtimit të videove UVD / VCE për GPU-të e Ishujve Jugorë (Radeon HD 7000). Shtoi një veti për të rrotulluar ekranin me 90, 180 ose 270 gradë.

Interesante, shoferi AMD GPU është drejtuesi më i madh në bërthamë - përmban afërsisht 2,71 milion rreshta të kodit, që është afërsisht 10% e madhësisë totale të bërthamës (27,81 milion rreshta).

Në të njëjtën kohë, 1.79 milion rreshta janë në skedarët e kokat të gjeneruara automatikisht me të dhëna për regjistrat GPU, dhe kodi C është 366 mijë rreshta (në krahasim, kontrollori Intel i915 përfshin 209 mijë rreshta dhe Nouveau - 149 mijë).

Kontrolluesi Nouveau shton mbështetjen për kontrollet e integritetit të CRC (Kontrollime Ciklike të Redundancës) kornizë për kornizë në motorët me ekran NVIDIA GPU. Zbatimi bazohet në dokumentacionin e siguruar nga NVIDIA.

Sigurisht, shumë drejtues të rinj dhe të azhurnuar janë përfshirë në këtë të ri version kernel i rëndësishëm për të shtuar mbështetje për më shumë përbërës të rinj të pajisjeve. Disa karakteristika të lidhura me sigurinë janë gjithashtu të pranishme, si dhe rregullimet e zakonshme të defekteve në kod dhe ndryshimet e brendshme të kernelit.

Së fundi, ky version i ri mund të shkarkohet nga kernel.org, nëse doni të ndërtoni kernelin tuaj. Për të tjerët, mund të prisni që kerneli i qëndrueshëm Linux 5.9 të arrijë në depot e qëndrueshme të softuerit të shpërndarjes tuaj GNU / Linux përpara se të azhurnoni nga një version i mëparshëm.

Sa i përket versionit tjetër të Linux 5.10, pritet që ai të mbërrijë në mes të dhjetorit ose gjatë pushimeve të Krishtlindjeve.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.