Versioni i ri i Peppermint OS mbërrin bazuar në Debian 12

mente os

Peppermint OS është një shpërndarje GNU/Linux e bazuar në Debian dhe Devuan në degën e tij të qëndrueshme, e karakterizuar nga të qenit i lehtë, i qëndrueshëm dhe i shpejtë.

Pak ditë më parë lansimi i versioni i ri i Peppermint OS, e cila vjen me bazë e re debian bookworm së bashku me të gjitha veçoritë e tij dhe veçanërisht me disa përmirësime të Peppermint OS.

Për ata që nuk janë në dijeni të Peppermint OS, duhet të dinë se kjo shpërndarje u bë e njohur sepse më parë ishte e bazuar në Ubuntu dhe më vonë u ndryshua në Debian, por mbi të gjitha është ende një nga shpërndarjet e pakta që ende ofron mbështetje për procesorët 32-bit. , n .

Ideja e ndryshimit të bazës është sepse zhvilluesit synojnë të ofrojnë opsione dhe një pikënisje në përgjithësi me mbështetjen më të mirë të harduerit dhe mjetet shumë themelore në mënyrë që përdoruesi të fillojë të punojë menjëherë. Vlen të përmendet se në të ardhmen e afërt ka plane për krijimin e versioneve të bazuara në Devuan, të furnizuara pa administratorin e sistemit systemd, domethënë do të përdoret sysvinit.

Rreth Peppermint OS

Shpërndarja ofron një mjedis përdoruesi të bazuar në desktopin Xfce dhe menaxherin e skedarëve Thunar. Një tipar i shpërndarjes është fokusi në krijimin e një mjedisi hibrid në të cilin programet e instaluara në nivel lokal bashkëjetojnë me aplikacionet në internet që hapen në dritare të veçanta pa elementë të ndërfaqes së shfletuesit (për shembull, mund të punoni me Gmail si me një aplikacion standard).

Peppermint OS është një shpërndarje e lehtë Linux, ajo bazohet në teknologjinë Prism të Mozilla-s. E cila i jep shpërndarjes mundësinë për të integruar aplikacione të bazuara në ueb. Në këtë mënyrë Peppermint OS prezantohet si një alternativë ndaj sistemeve të bazuara në cloud si Chrome OS.

Karakteristikat kryesore të reja të Peppermint OS

Në këtë version të ri të Peppermint OS që është paraqitur, siç u përmend në fillim, baza e sistemit është përditësuar në bazën e paketave Debian 12 (bookworm) me të cilin janë të integruara pothuajse të gjitha lajmet dhe veçoritë e këtij publikimi.

Nga ana e ndryshimeve tipike të shpërndarjes, vihet re se faqosja është përditësuar, ekrani kryesor është ridizajnuar dhe është propozuar një logo e re.

La Aplikacioni i mirëseardhjes është ristrukturuar, i cili lejon përdoruesin të jetë në gjendje të lexojë dokumentacionin, të shkojë te përzgjedhja e aplikacioneve të njohura për instalim dhe të vendosë cilësimet e dëshiruara të sistemit.

Ka qene ridizajnoi ndërfaqen e aplikacionit të sugjeruar, i cili ofron një listë të aplikacioneve të rekomanduara për instalim.

Peppermint Hub ka përmirësuar mbështetjen për Snap dhe Flatpak, përveç faktit se disa aplikacione u hoqën me kërkesë të komunitetit.

Nga ana tjetër, lëshuesi i pavarur i aplikacioneve në internet të Kumo është konvertuar në Lua. Ndërfaqja është thjeshtuar, Kumo nuk i vendos më butonat e aplikacioneve në ueb në menynë e sistemit, por në vend të kësaj vepron si një ndërfaqe për të nisur (nisëse).

Në fund, vlen të përmendet se kompilimet për ARM dhe Server, të dyja të bazuara në Debian dhe Devuan, tashmë janë në fazën e testimit të brendshëm dhe shpresohet që këto të mund të lëshohen për testim publik sa më shpejt të jetë e mundur.

më në fund nëse jeni të interesuar të dinë më shumë për të, ju mund të kontrolloni detajet në lidhjen tjetër.

Shkarkoni dhe merrni OS Peppermint

Për të interesuar të jenë në gjendje të shkarkojnë dhe provojnë këtë shpërndarje, ata duhet të dinë se mund të marrin imazhet e sistemit nga faqja e tyre zyrtare e internetit. Linku eshte kjo

Është e rëndësishme të përmendet se Peppermint OS ofron një mjedis minimal për instalim dhe pas nisjes së parë ofron një mundësi për të zgjedhur programet tipike të preferuara nga lista e rekomanduar (për shembull, përdoruesi zgjedh një shfletues web sipas dëshirës së tij).

Për instalim, ofrohet instaluesi Calamares dhe ndër aplikacionet specifike përfshihen: bllokuesi i reklamave hBlock (bllokimi i nivelit të emrit të hostit në DNS), një aplikacion për të personalizuar sistemin Peppermint Hub, konfigurues me një ndërfaqe të bazuar në tkinter, Kumo SSB (Shfletuesi specifik i faqes ) për të punuar me aplikacione ueb si me programe të veçanta.


Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

  1.   kthimi dijo

    Vlen të theksohet se është bazuar në Devuan për një kohë të gjatë, jo në një të ardhme të afërt siç thoni ju.