Versioni i ri i OpenMandriva Lx 4.1 arrin me këto ndryshime

omlx.4.1-01

Nisja e versioni i ri i shpërndarjes Linux "OpenMandriva Lx 4.1", version që shton disa ndryshime dhe mbi të gjitha një numër të madh azhurnimesh të përbërësve të sistemit.

Për ata që nuk kanë dijeni Hap Mandriva Lx, ata duhet ta dinë këtë është një shpërndarje Linux e krijuar dhe e orientuar për të gjitha llojet e përdoruesve. Projekti është duke u zhvilluar nga forcat e komunitetit pasi Mandriva SA transferoi menaxhimin e projektit në shoqatën jofitimprurëse OpenMandriva.

Për ata njerëz që nuk e dinë emrin Mandriva Linux mund të komentoj në vijim në lidhje me këtë shpërndarje Linux që i dha fund zhvillimit të saj disa vite më parë.

Mandriva Linux ishte një shpërndarje Linux e botuar nga kompania franceze Mandriva të destinuara për përdoruesit fillestarë dhe me përvojë.

Koha kaloi dhe erdhi momenti kur nuk ishte e përballueshme për të ruajtur zhvillimin të shpërndarjes kështu që erdhi fundi i saj.

Në funksion të kësaj, OpenMandriva Lx u shfaq, duke rimarrë projektin, por në frenat e veta Dhe kështu filloi zhvillimi i kësaj shpërndarjeje.

Gjate viteve zhvillimi i OpenMandriva Lx ka qenë i ngadaltë për të thënë, por kjo nuk lë pas dore përpjekjen e madhe për ta vazhduar atë.

Megjithëse OpenMandriva Lx jo shumë popullor, por ka një komunitet të madh përdoruesish dhe zhvilluesish të cilët mirëmbajnë projektin.

Karakteristikat kryesore të reja të OpenMandriva Lx 4.1

Me lëshimin e këtij versioni të ri të OpenMandriva Lx 4.1, përveç kernelit standard Linux të përpiluar në GCC (paketa "lëshimi i kernelit"), një version i kernelit u përpilua në Clang ("Kernel-lirimi-zhurma"). Clang në OpenMandriva është përdorur tashmë si përpilues i paracaktuar, por deri më tani bërthama është dashur të ndërtohet në GCC (përpiluesi Clang i përdorur për ndërtimin e paketave është azhurnuar në degën LLVM 9.0).

Përveç kësaj mbështetje e shtuar për kompresimin e paketës duke përdorur algoritmin zstd në vend të "xz" të përdorur më parë. Me anë të kësaj përpilimi i paketave në formatin zstd çoi në një rritje të papërfillshme të madhësisë së paketave, por një përshpejtim të ndjeshëm në procesin e përpilimit.

Lidhur me përbërësit e sistemit, mund të zbulojmë se bërthama është azhurnuar në versionin e Kernel Linux 5.5, Glibc 2.30, systemd 244, Java 13, Qt 5.14.1, KDE Frameworks 5.66, KDE Plasma 5.17.5, KDE Applications 19.12.1, LibreOffice 6.4.0, Falkon 3.1.0, Krita 4.2. 8, Kdenlive 19.12.1, SMPlayer 19.10.2, DigiKam 7.0.0.

Ndërsa versionet e Firefox 72.0.2, Shfletuesi Chromium 79.0.3945.130, Virtualbox 6.1.2, Thunderbird 68.4.1, Gimp 2.10.14 ato janë gjithashtu të disponueshme në depo.

Përmendet gjithashtu në njoftim që Zypper po propozohet si menaxher alternativ i paketës për sistemin.

Dhe ajo shtohet konfiguruesi i paravendosjeve të desktopit (om-ndjenjë-si), e cila ofron një sërë paravendosjesh për t'ju dhënë në desktopin KDE Plasma paraqitja e mjediseve të tjera p.sh. bëjeni atë të duket si ndërfaqe Ubuntu, Windows 7, Windows 10, macOS, etj.).

El paquete ffmpeg shton mbështetje për kodeksin video AV1 duke përdorur dav1d dhe nvdec / nvenc për GPU-në NVIDIA. Chromium përfshin mbështetjen VAAPI për dekodimin e videove hardware në formatet h264 dhe vp9.

Nga ndryshimet e tjera theksuar në njoftimin e lëshimit të OpenMandriva Lx 4.1:

 • Në vend të konfigurimit të firewall, NX Firewall është propozuar të thjeshtojë konfigurimin e firewall
 • Depoja ka zgjeruar numrin e mjediseve të desktopit të disponueshëm për instalim;
 • Shtoi një vegël të re të azhurnimit të konfigurimit (om-update-config), e krijuar për të konfiguruar shpërndarjen automatike të azhurnimeve.
 • Gjeneruar një përmbledhje «znver1» e optimizuar për procesorët AMD Ryzen, ThreadRipper dhe EPYC

Shkarkoni dhe provoni OpenMandriva Lx 4.1

Nëse jeni të interesuar të provoni këtë version të ri të OpenMandriva Lx 4.1, mund të merrni imazhin e ri nga faqja e tij e internetit.

Ju do të duhet vetëm të shkoni në faqen e saj zyrtare ku do të gjeni ndërtimin e drejtpërdrejtë 2.6 GB (x86_64). Për të ruajtur imazhin e sistemit në një pajisje USB, mund të përdorni Etcher, i cili është një mjet multiplatform.

Së fundmi, nëse doni të dini më shumë për këtë, në lidhje me këtë lançim mund ta kontrolloni botimin në lidhja e mëposhtme.


Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   Kristian Farias dijo

  Përshëndetje,
  Mandriva vjen nga blerja nga Mandrake Linux (Frëngjisht) distro Conectiva Linux (Brazilian). Ishte një lëvizje shumë e njohur në 2005.