Voyager 16.04.3: Një distro e lehtë dhe e bukur bazuar në Xubuntu

Hijeshia dhe lehtësia e Distros të bazuar në Linux është përmirësuar me shpejtësi, janë zhdukur kohët kur drita ishte sinonim i shëmtuar dhe tani ne mund të shohim përfitimet e shpërndarjeve efikase me përfundime grafike shumë të habitshme. Në mënyrë të ngjashme, ka distro si Eksplorator që plotësojnë një pamje të këndshme me një kapacitet të madh konfigurimi, i cili forcohet nga shumëllojshmëria e softverit që instalohet në mënyrë të paracaktuar.

Çfarë na ofron Voyager 16.04.3?

Udhëtimi 16.04.3 është një distro bazuar në Ubuntu 16.04.3 LTS, e cila përdor Ambienti desktop Xfce 4.12 dhe Kerneli Linux 4.10, e cila shoqërohet me një larmi e madhe e softuerit të paracaktuar y përfundime të këndshme grafike, në mënyrë që t'u ofrojë përdoruesve të tij një distro të lehtë dhe të bukur që ka të gjitha mjetet e nevojshme për funksionimin e duhur, pavarësisht nga lloji i përdoruesit që e përdor atë.

Eksplorator

Zhvilluesi i Udhëtimi 16.04.3 përpiqet të krijojë një distro që ofron një gamë të gjerë opsionesh për lloje të ndryshme të përdoruesve, të cilët duhet të kujdesen për heqjen, modifikimin ose shtimin e funksionalitetit që ata dëshirojnë në mënyrë që distro të përshtatet me nevojat dhe shijet e tyre.

Versioni aktual i Voyager 16.04.3 do të ketë mbështetja u zgjat deri më 21 prill 2019, për të cilin përdoruesit që kënaqen me këtë version mund të jenë të sigurt se kanë azhurnime dhe përmirësime për një kohë të gjatë.

Mjeti i instalimit Voyager 16.04.3 është jashtëzakonisht intuitiv dhe pasi distro-ja jonë të funksionojë, ne mund të shijojmë të gjitha funksionet e tij. Duhet të theksoj se mua më pëlqen shumë sfondi i paracaktuar i desktopit në këtë distro, të cilat janë vepër e fotografit gjerman Alina cerny.

Voyager 16.04.3 është gjithashtu një distro e mirë për lojërat, kryerjen e detyrave komplekse, shfletimin në internet dhe kryerjen e punëve në zyrë. Isshtë krijuar me të vërtetë për të qenë i dobishëm në çdo degë, përveç që është një distro me bazë Ubuntu, ai ka një sasi të madhe programesh kompjuterikë për tu instaluar dhe një dokumentacion shumë të gjerë të disponueshëm.

Më poshtë mund të shohim listën e plotë të softuerit të paracaktuar që sjell Voyager 16.04.3:

 • XFCE 4.12.3
 • Xfdashboard 0.6.1
 • Dërrasë Dock 0.11
 • Të gjitha të dobëta
 • jad
 • smtube
 • Qendra Media Kodi
 • Mpv Media Player
 • Lirimi me kusht, Gimp 2.8.16
 • Gthumb
 • Pitivi 0.95.1
 • Klementina 1.3.1
 • Covergloobus 1.7.3
 • Gradio 5.0.1 Rrezja
 • Kazam
 • Transmetuesi
 • Terminator
 • Terminali i Ranger
 • Moc Audio, Clamav Antivirus
 • Clamtk 5.24.1
 • Sistemi i informacionit CPU-G
 • Riparimi i çizmës
 • OS-Çinstaluesi
 • Barazuesi audio i pulsit
 • Djathë
 • Impuls
 • Screenlet 0.1.6
 • Leshoj
 • Grub Customizer
 • Zbardhues
 • Stop-Feu Gfuw
 • Synaptic
 • Twitter Corebird 1.1.1
 • Thunderbird 52.2
 • Firefox 55
 • Pidgin
 • LibreOffice 5.4
 • Kalendari Gnome
 • Bakër
 • USB Mintstick 1.3.4
 • Logjika e softuerit Gnome
 • Ruajtës X

Conky i paracaktuar që distro përputhet në mënyrë të përsosur me menunë Xfce, sfondin dhe temën grafike, konsumi i burimeve të porositura është mjaft i ulët dhe linja e tij e të mësuarit është minimale, duke e bërë atë një distro të rekomanduar për përdoruesit fillestarë dhe të përparuar.

Më poshtë mund të shohim një galeri të fotografive të ekranit të ofruara nga zhvilluesi i saj

Si mund të fillojmë të shijojmë Voyager 16.04.3?

Kanë kaluar vetëm disa javë nga lëshimi i Voyager 16.04.3 dhe imazhet e tij isos mund të shkarkohen nga lidhjet e mëposhtme:

Shkarkoni Voyager 16.04.3 për 64 bit

Shkarkoni Voyager 16.04.3 për 32 bit

Pasi të kemi instaluar distro mund ta provojmë si një CD të drejtpërdrejtë ose ta instalojmë në kompjuterin tonë. Mos harroni se ne mund ta djegim imazhin iso në një DVD ose të krijojmë një usb të bootable, në rast se nuk dini si ta kryeni këtë detyrë mund të lexoni disa nga udhëzime për të instaluar linux që tashmë e kemi përgatitur në blog, ndër të cilat nxjerrim në pah sa vijon:

Si të krijoni një usb Windows bootable nga Linux me WoeUSB

Si të instaloni Linux në një USB vazhdimisht

Si të instaloni Linux nga një shkop USB

Si të krijoni një Pendrive multiboot me MultiBootUSB

Unë jam përgjegjës për të rekomanduar këtë distro të qëndrueshme, të shpejtë dhe të lehtë, e cila në thelb është një zhvendosje e fytyrës në makinën e saj amtare Xubuntu, duke e mbajtur atë të thjeshtë, por duke shtuar shtesa që e bëjnë atë më të përshtatshëm për përdorim të përgjithshëm.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

11 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   Nicolas Rivero dijo

  Propozim interesant

 2.   karlosnewmuzikë dijo

  Ju gjithashtu mund të vendosni kërkesat minimale që pajisjet duhet të kenë ku të instaloni këtë sistem

 3.   Carlos dijo

  Kam provuar shumë mbajtës të djathtë të Linux problemi me Linux është se nuk është i pajtueshëm me shumicën e softverit në botë

  1.    Lizer dijo

   Asnjë OS nuk është.

 4.   sambalespetri dijo

  Distro shumë e zgjuar dhe e kujdesshme. Lehtë, por elegante dhe e mbushur me softuer të dobishëm. Unë nuk do të lodhem ta rekomandoj atë, veçanërisht nëse ekipi juaj është modest ose me të ardhura të ulëta. Zhvilluesi gjithashtu ofron një variant të bazuar në Debian dhe një të orientuar drejt lojtarëve. Ju nuk do të pendoheni duke e provuar.

 5.   Gonzalo martinez dijo

  Nuk ka asgjë që më përplas më shumë sesa distros që përdorin doket si parazgjedhje është desktopi juaj. Lackshtë mungesa më e keqe e personalitetit që ekziston.

  90% e përdoruesve të Linux e urrejnë makinerinë, por çfarë ideje më e mirë se të bësh atë që bën ai që urrejmë për të qenë i ftohtë si ata.

  1.    Linux Tlaloc dijo

   Shumica e "Linuxeros" joprofesionistë kanë një kohë të shkëlqyeshme për të rregulluar desktopin dhe për të marrë pamje të ekranit në desktop me një neofetch, një majë dhe diçka tjetër për të qenë të qetë

 6.   linuxero dijo

  Distribucioni më i mirë i MX Linux, bazuar në Debian dhe me XFCE

 7.   Diego dijo

  Do të ishte interesante nëse zhvilluesit dhe artikujt në bloge dhe faqe në internet do të tregonin kërkesat minimale të pranueshme për këtë lloj shpërndarjeje. Të thuash se 'ka konsum shumë të ulët burimesh' ose që është 'i përshtatshëm për kompjuterë me burime të ulëta' është tepër relative.
  Ka njerëz që konsiderojnë se një 2Ghz Core2-Duo me 4 GB RAM është një kompjuter i vjetër, dhe megjithatë unë do ta doja atë për veten time, sepse të gjithë ata që kam janë inferiorë ndaj kësaj.

 8.   Carlos dijo

  Ka problemin klasik të grisjes, si gjithë xfce

 9.   claudio dijo

  «Zhvilluesi i Voyager 16.04.3 përpiqet të krijojë një distro që ofron një gamë të gjerë opsionesh për lloje të ndryshme të përdoruesve, të cilët duhet të kujdesen për heqjen, modifikimin ose shtimin e funksionaliteteve që ata duan t'i bëjnë distro të përshtaten me nevojat dhe shijet e tyre. » Kështu që unë instaloj Xubuntu direkt, nuk shoh ndonjë lehtësi në instalimin e Voyaguer. Gjithashtu Voyaguer sjell shumë letër-muri dhe shumë të shëmtuar.

bool (e vërtetë)