Windows 10 pa mbështetje: 14 tetor 2025 Përdorni GNU/Linux!

Windows 10 pa mbështetje për 14 tetor 2025: Përdor Linux!

Windows 10 i pambështetur nga 14 tetori 2025: Përdor Linux!

Po, sot është saktësisht një muaj pas postimit tonë të fundit për diçka që lidhet me Microsoft-in dhe produktin e tij kryesor, domethënë Windows. E cila u emërua A po çmendet Microsoft Linux? Mirë apo keq? Ku bëmë një rrëfim të vogël historik dhe lajmesh Microsoft dhe ndryshimet e tij në marrëdhënie dhe pozicione në lidhje me Linuxverse. Kjo do të thotë, me gjithçka që lidhet me Software-in e Lirë, Burimin e Hapur dhe GNU/Linux. Dhe me objektivin që secili të nxirrte përfundimet e tij dhe të vendoste pozicionin e tij.

Pas këtij muaji kemi mësuar edhe lajme të tjera interesante, si ai tani Windows 11 shton mbështetje origjinale për 11 lloje skedarësh të ngjeshur: .rar, .7z, .tar, .tar.gz, .tar.bz2, .tar.zst, .tar.xz, .tgz, .tbz2, .tzst, .txz, nëpërmjet projektit me burim të hapur Libarchive. E cila është e shkëlqyeshme, por si zakonisht, dhe shumë personalisht, më vjen erë që me kalimin e kohës mund të kërkojnë të ofrojnë mbështetje vendase për .deb, .rpm, .run, .sh, .AppImage, .Flatpak dhe . Snap. E cila mund të jetë pozitive dhe e dëmshme për Shpërndarjet GNU/Linux, në varësi të asaj se kush e sheh atë.

A po çmendet Microsoft Linux? Mirë apo keq?

A po çmendet Microsoft Linux? Mirë apo keq?

Gjithsesi, ne do të shohim se si është. Microsoft kur bie në dashuri dhe #LocoPorLinux ose #Linuxverse. Megjithatë, sot do të përqendrohemi më shumë se çdo gjë në faktin (lajm) për çfarë "Windows 10 nuk do të mbështetet nga 14 tetori 2025", dhe se gjëja më ideale për shumë do të ishte të fillonin të përdorni GNU/Linux tani dhe të mos përpiqeni të migroni në Windows 11/12.

Por, përpara se të filloni të lexoni këtë botim të ri, ju rekomandojmë postimi i mëparshëm i lidhur me Microsoft dhe Windows për lexim të mëvonshëm:

A po çmendet Microsoft Linux? Mirë apo keq?
Artikulli i lidhur:
A po çmendet Microsoft Linux? Mirë apo keq?

Windows 10 do të jetë jashtë mbështetjes deri më 14 tetor 2025

Windows 10 do të jetë jashtë mbështetjes deri më 14 tetor 2025

Windows 10 pa mbështetje, a duhet të migroj në Windows 11/12 apo të filloj të përdor GNU/Linux?

Para fillimit të prezantimit të pse duhet të migrojmë në GNU/Linux nga Windows 10, dhe jo drejt Windows 11/12, është e rëndësishme të theksohen kërkesat minimale zyrtare të këtyre versioneve të Windows. Dhe këto janë këto:

Kërkesat minimale të harduerit për Windows 10

 1. Procesori (CPU): 1 GHz ose më i shpejtë ose sistem në një çip (SoC).
 2. Kujtesa e sistemit (RAM): 1 GB për 32-bit ose 2 GB për 64-bit.
 3. Hapësira në hard disk (HD): 16 GB për një OS 32-bit ose 32 GB për një OS 64-bit.
 4. Kartelë grafike (GPU): DirectX 9 ose më i ri me një drejtues WDDM 1.0.
 5. Ekrani: 800 × 600.
 6. Lidhje interneti: Kërkohet për të kryer përditësimet e disponueshme të sistemit dhe sigurisë.

kontrolloj këtu.

Kërkesat minimale të harduerit për Windows 11

 1. Procesori (CPU): +1 GHz me dy ose më shumë bërthama në një CPU 64-bit në një çip (SoC).
 2. Kujtesa e sistemit (RAM): 4 gigabajt (GB) ose më shumë.
 3. Hapësira në hard disk (HD): 64 GB ose më shumë hapësirë ​​e disponueshme në disk.
 4. Kartelë grafike (GPU)- E pajtueshme me DirectX 12 ose version më të ri, me një drejtues WDDM 2.0.
 5. Ekrani: Ekran me definicion të lartë (720p) ose një monitor +9" me rezolucion të lartë.
 6. Lidhje interneti: Kërkohet për të kryer përditësimet e disponueshme të sistemit dhe sigurisë.
 7. Firmware i sistemit: Një motherboard me sistemin UEFI, i pajtueshëm me boot të sigurt.
 8. TPM: Një modul i besuar i platformës (TPM) versioni 2.0.

kontrolloj këtu.

Projekti libarchive zhvillon një bibliotekë C portative dhe efikase që mund të lexojë dhe të shkruajë skedarë transmetimi në një sërë formatesh. Ai gjithashtu përfshin implementime të mjeteve të zakonshme të linjës së komandës tar, cpio dhe zcat që përdorin bibliotekën libarchive. Projekti Libarchive

Analiza dhe rekomandimi për migrimin nga Windows në GNU/Linux

Siç mund ta vlerësojmë dhe kuptojmë, kalimi nga Windows 10 në Windows 11 në botimet e tij më themelore ose të thjeshta, për shembull, Botim në shtëpi Me të vërtetë kërkon pothuajse fjalë për fjalë një kompjuter të ri, domethënë një gjeneratë të re. Dhe aq më tepër, nëse flasim për instalimin e sistemit operativ në fjalë në versione më të plota dhe më të fuqishme, si p.sh. Windows 10 Professional dhe Ndërfaqja e Windows 10. Për më tepër, në zbatimin e përditësimeve aktuale plot me teknologji të inteligjencës artificiale.

Dhe ndërsa disa me siguri mund të argumentojnë se ka Windows jozyrtare (piratët) që na lejojnë të kthejmë konsumin e lartë të harduerit dhe të shmangim/eliminojmë disa kufizime të kërkesave të instalimit, ne tashmë e dimë se kjo Nuk rekomandohet për shkak të masave të sigurisë kompjuterike..

Prandaj, dhe së paku, në rast se nuk mund të mbështeteni në aftësinë për të përditësuar Hardwar-in tonëKompjuteri eu, idealja është të hidhni plotësisht Windows 10 të vjetër ose të punoni në të paralelisht me një Distro GNU/Linux e mbushur me shumë softuer të lirë, të hapur dhe të lirë.

Dhe po Si përdorues i Windows, ju pyesni se çfarë përfitimesh dhe avantazhesh do t'ju sjellë kjo.Epo, shkurtimisht ju lëmë pikat e mëposhtme, një Top 10 prej përfitimet dhe përparësitë që duhen marrë parasysh kur përdorni Software-in e Lirë, Burimi i Hapur dhe GNU/Linux:

10 përfitimet dhe avantazhet kryesore

 1. Shmangni përmirësimet e panevojshme dhe të kushtueshme HW/SW, të cilat shpesh publikohen shumë.
 2. Luftoni kundër rritjes së tepërt të mbetjeve toksike të IT nga kompjuterët e vjetër.
 3. Të rrisim dhe përmirësojmë aftësitë tona teknologjike, si studentë dhe punëtorë në përgjithësi.
 4. Sigurojmë të drejtën tonë për të ekzekutuar aplikacionet dhe sistemet që duam dhe kemi nevojë.
 5. Minimizoni abuzimin me të dhënat tona dhe rrisni privatësinë, anonimitetin dhe sigurinë e kompjuterit tonë.
 6. Të jesh në gjendje të përdorësh pajisje të caktuara pa frikë nga telemetria e tepruar dhe kapitalizmi mbikqyrës mbizotërues.
 7. Rritni dhe balanconi diversitetin ekzistues kompjuterik, midis Windows, macOS, Linux, BSD dhe të tjerë.
 8. Rritni dhe përmirësoni nivelin e personalizimit vizual të Desktopit (GUI) të Sistemeve tona Operative.
 9. Shijoni versione më të shpeshta, të fundit dhe të qëndrueshme të Software-it të Lirë, Burimit të Hapur dhe GNU/Linux.
 10. Drejtoni pajisjet tona pa përdorur llogari tregtare të palëve të treta, si Microsoft, Google ose Apple.
Polemika e gjithmonë: Pse përdorimi i GNU/Linux nuk është bërë i përhapur?
Artikulli i lidhur:
Polemika e gjithmonë: Pse përdorimi i GNU/Linux nuk është bërë i përhapur?

Përmbledhje: Postimi i banerit 2021

Përmbledhje

Me pak fjalë, Microsoft dhe Windows nuk pushojnë së na dhënë surpriza kur bëhet fjalë për Linux dhe Linuxverse. Ndonjëherë ata bëjnë gjëra pozitive dhe të mëdha për mjedisin tonë të lirë dhe të hapur, dhe herë të tjera, gjëra që nuk duken aq pozitive dhe ndonjëherë duken edhe kundër tij. Ndërsa herët e tjera as që dihet se çfarë po bëjnë, si kur në muajin shtator në gjuhën angleze lëshuan një Tutorial se si të instaloni Linux, duke i dhënë përparësi instalimit të tij brenda WSL ose VM dhe jo nga e para në një kompjuter.

Gjithsesi, tani që "Windows 10 nuk do të mbështetet nga 14 tetori 2025" Rekomandimi ynë më i sinqertë është që, pavarësisht nëse keni një kompjuter me pak apo shumë fuqi harduerike, të filloni që tani të di, provo dhe përdor gjithë fuqinë e GNU/Linux dhe Linuxverse.

Së fundi, mbani mend vizitoni tonën «filloni faqen» në spanjisht. Ose, në ndonjë gjuhë tjetër (vetëm duke shtuar 2 shkronja në fund të URL-së sonë aktuale, për shembull: ar, de, en, fr, ja, pt dhe ru, ndër shumë të tjera) për të mësuar më shumë përmbajtje aktuale. Dhe gjithashtu, ju mund të bashkoheni në kanalin tonë zyrtar Telegram për të eksploruar më shumë lajme, udhëzues dhe udhëzues. Dhe gjithashtu, e ka këtë grup për të folur dhe mësuar më shumë rreth çdo teme të IT-së të mbuluar këtu.


Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   Octavio dijo

  Mos u shqetësoni!, nga tani deri në vitin 2025 bota mund të marrë fund hehe. Ndërkohë, vazhdoni të përdorni Win 10 pa problemet që ekzistojnë ende me XP. Nëse kaloni në Linux, unë rekomandoj shumë Linux Mint, i cili funksionon mirë në çdo gjë me desktopin Xfce për të marrë performancë të mirë.

  1.    Instaloni Linux Post dijo

   Përshëndetje, Octavio. Dhe po, megjithëse mund të tingëllojë e pabesueshme, ka ende kompjuterë me Windows XP. i kam parë. ha ha ha