Zenwalk GNU Linux: Çfarë është dhe çfarë ka të re?

Zenwalk GNU Linux: Çfarë është dhe çfarë ka të re?

Zenwalk GNU Linux: Çfarë është dhe çfarë ka të re?

Më 10 shtator, nisja e Rryma e Zenwalk-230909. Cili është versioni i fundit i njohur i qëndrueshëm i Distro-s së përmendur, domethënë, Zenwalk GNU Linux. Dhe që atëherë, ne nuk kemi folur kurrë për këtë këtu DesdeLinux, sot do t'ia kushtojmë këtë botim në kohë.

E cila do të jetë vërtet e mrekullueshme, pasi në të kaluarën i kemi adresuar publikime të plota në Distro Slackware. Dhe derivatet e kësaj, si p.sh Salix, Shllak y Slackel, ndër të tjera. Prandaj, bërja e njohur për Zenwalk do të jetë diçka vërtet e bukur, dhe ndoshta e shumëpritur nga disa.

Slackware

Por, përpara se të filloni të lexoni këtë postim për Distro "Zenwalk GNU/Linux", ne rekomandojmë postimi i mëparshëm i lidhur me lëshimin e Slackware 15, për lexim të mëvonshëm:

Slackware
Artikulli i lidhur:
Slackware 15.0 tashmë është lëshuar dhe këto janë të rejat e tij

Zenwalk GNU Linux: Një Distro i bazuar në Slackware

Zenwalk GNU Linux: Një Distro i bazuar në Slackware

Çfarë është Zenwalk GNU/Linux?

Sipas faqen zyrtare të internetit nga "Zenwalk GNU/Linux", përshkruhet si më poshtë:

Aktualisht, zen ecin është një sistem Slackware "i pastër" 64-bit me konfigurime pas instalimit, optimizime dhe rregullime jashtë kutisë, me një mjedis desktopi të lëmuar, plotësisht funksional, me mjete të shtuara të sistemit grafik, aplikacione shtesë për zyrë dhe multimedia, dhe një konfigurim të fortë për të mirëmbani në mënyrë efikase vetëm "një aplikacion për detyrë".

Megjithatë, sot, Zenwalk synon të jetë një nga sistemet operative më të mira ekzistuese multimediale. Prandaj, ai ofron si parazgjedhje (tashmë të instaluara) disa aplikacione të reja dhe korniza multimediale: Serveri muzikor Navidrome, Jellyfin Media Center, Lollypop Music Player, Rygel DLNA Server, ndër të tjera. Përveç kësaj, ofron Pipewire si sistemin e paracaktuar të zërit, i cili zëvendëson plotësisht Pulseaudio.

Dhe nëse doni të dini më shumë rreth Zenwalk GNU/Linux, ju rekomandojmë ta vizitoni atë seksioni zyrtar në faqen e internetit të DistroWatch, ku zë vendin e 179 në popullaritet. Ose nëse dëshironi, mund ta shkarkoni direkt nga ju seksioni zyrtar i Shkarkimit.

Çfarë ka të re në Zenwalk GNU Linux 15.0-220204

Çfarë ka të re në Zenwalk GNU Linux Current-230909

zen ecin është një Distro GNU/Linux që është zhvilluar dhe lëshuar gjatë viti 2004 dhe 2005 përkatësisht. Pas kësaj, ai përshkoi një rrugë të gjatë plot ndryshime të shpeshta deri viti 2016, ku e tij version 8.0. Nga atje, asgjë më shumë nuk u dëgjua për të deri año 2022 me të versioni 15.0-220204, e cila u lirua pas lirimit të Xhama të ngurtë 15.

Ndërsa tani, me të tijën versioni aktual-230909 të vitit aktual 2023 dhe sipas tij njoftimi zyrtar i nisjes, paraqet si më poshtë 5 momente kryesore, ndër shumë të tjera:

 1. Ky botim ofron një rindërtim të plotë të projektit nga paketat specifike Slackware dhe Zenwalk.
 2. Desktopi është përditësuar për të përdorur temat më të fundit Adwaita me një pamje dhe ndjesi të unifikuar për aplikacionet GTK4, GTK3, GTK2 dhe QT.
 3. Desktopi është ndërtuar në versionin më të fundit të qëndrueshëm të mjedisit të desktopit XFCE, por me një dizajn origjinal Zenwalk, i një lloji që përdor një dok qendror në fund.
 4. Mbështetja e menaxhimit të paketave Flatpak është instaluar si parazgjedhje dhe jashtë kutisë.
 5. Në nivelin e aplikacionit, prania e mjetit softuerik të quajtur Syncthing bie në sy për sinkronizimin e dosjeve në kohë reale me çdo pajisje. desde Linux, Android në IOS dhe Windows, që do të ishte ekuivalente me të pasurit një lloj OneDrive/GDriver privat, por me burim të hapur.
Salix XFCE 15.0: Versioni i ri i Linux i bazuar në Slackware
Artikulli i lidhur:
Salix XFCE 15.0: Versioni i ri i Linux i bazuar në Slackware

Përmbledhje: Postimi i banerit 2021

Përmbledhje

Si përmbledhje, kjo shpërndarje GNU/Linux e bazuar në Slackware u thirr "Zenwalk GNU/Linux" e cila tani ofron një version të përditësuar dhe të përmirësuar nën emrin Zenwalk GNU Linux Current-230909, ka shumë për të ofruar sot, po aq sa bëri dje. Mbi të gjitha, për shkak të shkathtësisë së madhe që ofron duke kërkuar të jetë i lehtë, i shpejtë, duke u fokusuar në përdorimin e desktopit grafik dhe mjeteve multimediale. Dhe në të njëjtën kohë, ofroni një mjedis të plotë programimi me bibliotekat e nevojshme për të ofruar një platformë ideale për programuesit e aplikacioneve. Prandaj, pa dyshim, dhe si zakonisht, ju ftojmë ta shkarkoni, ta provoni dhe të na tregoni përshtypjet tuaja për të, përmes komenteve.

Së fundi, mbani mend vizitoni tonën «filloni faqen» në spanjisht. Ose, në ndonjë gjuhë tjetër (vetëm duke shtuar 2 shkronja në fund të URL-së sonë aktuale, për shembull: ar, de, en, fr, ja, pt dhe ru, ndër shumë të tjera) për të mësuar më shumë përmbajtje aktuale. Dhe gjithashtu, ju mund të bashkoheni në kanalin tonë zyrtar Telegram për të eksploruar më shumë lajme, udhëzues dhe udhëzues. Oh, këtu është ky grup për të folur dhe mësuar më shumë rreth çdo teme të IT-së të mbuluar këtu.


Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.