Zgjidhja e gabimit: «nuk mund të hapë ekranin: 0.0»

Ka disa raste kur ne duam të përdorim sudo për të ekzekutuar aplikacione grafike me leje administrative, për shembull: sudo garted ó delfin sudo

Dhe shumë do ta kenë parë këtë gabim:

kzkggaara @ geass: ~ / Shkarkimet $ sudo të ndara
Nuk është specifikuar asnjë protokoll

(gpartedbin: 6547): Gtk-PARALAJMRIM **: nuk mund të hap ekranin :: 0

E cila parandalon hapjen e aplikacionit (në këtë rast ndahet), një hap i thjeshtë do të zgjidhë problemin për ne

Ne duhet të hapim një terminal (tastierë, bash, shell, çfarëdo që ata duan ta quajnë atë ...) dhe të vendosim sa më poshtë në të:

echo "" >> $HOME/.bashrc && echo "export XAUTHORITY=$HOME/.Xauthority" >> $HOME/.bashrc && cd $HOME && . .bashrc

Shtyjmë [Hyni] dhe voila, do të zgjidhet

E thjeshtë jo? HAHA

të fala


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

17 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   Oscar dijo

  Faleminderit mik, këshillë e mirë dhe praktike.

 2.   alez dijo

  Nuk jam i sigurt, por mendoj se ky gabim do të shfaqet nëse përdoret "sudo gparted" në vend të "gksudo gparted" ose "kdesudo delfin", i cili duhet të jetë ...

  1.    Guxim dijo

   Ata që përdorni në Alt + F2, përveç kdesudo mendoj se nuk është, është kdesu

   1.    Guxim dijo

    Ashtu si është gksu

  2.    KZKG ^ Gaara <"Linux dijo

   Po me të vërtetë, ajo shfaqet vetëm nëse bëhet me sudo, nëse përdoret gksu o kdesudo nuk do te shfaqet, problemi eshte se te pakten ne Harkun tim nuk kam mundesi perdorimi kdesudo, të paktën nuk e kam gjetur

 3.   alez dijo

  http://aur.archlinux.org/packages.php?ID=14357 😉 Kini kujdes që komentet të jenë të vjetra, kështu që PKGBUILD është shumë e vjetëruar. Mos shiko për të parë nëse është në depo.
  Nuk është e njëjta gjë për të nisur gksu si gksudo, edhe pse për qëllime praktike është. Likeshtë si të përdorësh su ose sudo, operacioni është i ndryshëm; në njërën hyni tek administratori dhe në tjetrën thjesht i jepni të drejta një përdoruesi. Në çdo rast, e rëndësishme është të mos e lësh kurrë atë si një djersë të thatë.

  1.    KZKG ^ Gaara <"Linux dijo

   Nuk më pëlqen të përdor pako nga AUR hehe, për të mos përmendur që shumë herë nuk mundem (faj i ISP-së sime)
   Faleminderit gjithsesi shoku

 4.   Rafael Laverde dijo

  Por ta bësh këtë nuk është më e sakta, është më mirë të përdorësh kdesu, kdesudo, gksu ose gksudo siç është e përshtatshme
  këtu mbi një shpjegim të vogël që erdhi në mendje http://www.kubuntu-es.org/wiki/sistema/por-que-se-debe-usar-kdesu-o-kdesudo-ejecutar-aplicaciones-graficas-terminal-vez-usar-s

  1.    KZKG ^ Gaara <"Linux dijo

   Përshëndetje Rafael, mirë se vini në faqen tonë
   Problemi me përdorimin e gksu ose kdesudo është se në Arch nuk i kam, prandaj duhet të përdor sudo.
   Përshëndetje dhe shpresoj se ju pëlqejnë artikujt tanë

 5.   David dijo

  Unë e kam problemin por është kur ekzekutoj google chrome !!
  A ka ndonjë zgjidhje të ngjashme !! ???

  =S

  1.    KZKG ^ Gaara dijo

   Ju ekzekutoni [Alt] + [F2] dhe hapni Google Chrome dhe e merrni këtë gabim? O_O

 6.   elhui2 dijo

  Shkëlqyeshëm pas dy vitesh më shpëtove natën, në vende të tjera ata thanë se ishte e nevojshme të kthehej sistemi për ta bërë Gparted të punonte si superpërdorues. : 3

  Ju faleminderit.
  Përshëndetje.

 7.   Dante dijo

  I njëjti gabim më shfaqet, por kur përpiqem të instaloj grafikisht nga ndonjë cd bian, a mund të më tregojë dikush se si ta zgjidh atë?

  Falënderim

 8.   arantxa dijo

  Çfarë supozohet të bëjë kjo? Unë kam të njëjtin gabim dhe mendoj se i kam bërë gjërat gabimisht që nga fillimi, unë ekzekutova sa vijon: user @ machine: $ rm -rf /tmp/.X0-lock dhe kur ekzekutova user @ machine: $ Xorg -konfiguro kam një gabim: /

  Nuk e di çfarë të bëj!!

 9.   Anz dijo

  Thank you very much!
  Në rastin tim, gabimi u shfaq kur nisa sudo synaptic.
  Pikërisht kjo u shfaq:
  Nuk është specifikuar asnjë protokoll
  Serveri nuk mund të inicohet: Nuk mund të lidhet: Lidhja u refuzua
  (sinaptik: 10216): Gtk-PARALAJMRIM **: nuk mund të hap ekranin :: 0

  Dhe para këtij gabimi unë kisha probleme që .Autoriteti nuk ekzistonte.
  Debian 9 + Gnome3.

 10.   Gonzalo dijo

  HAHAAJ faleminderit shumë. Por rezulton se nëse nuk keni autorizim është e padobishme.
  Por ti më drejtove.

 11.   Eduardo V. dijo

  Ju mund ta përdorni

  «"
  prekni $ HOME / .bashrc
  «"

  në vend të

  «"
  jehonë "" >> $ HOME / .bashrc
  «"

  prekja krijon një skedar të zbrazët për ju nëse nuk ekziston, ose azhurnon vijën kohore të skedarit përndryshe (kur ekziston), por nuk e modifikon përmbajtjen në asnjë rast, vetëm datën e modifikimit.