Shndërroni GNU / Linux tuaj në një Distro të përshtatshëm për Zhvillimin e Programeve

Shndërroni GNU / Linux tuaj në një Distro të përshtatshëm për Zhvillimin e Programeve

Shndërroni GNU / Linux tuaj në një Distro të përshtatshëm për Zhvillimin e Programeve

Aktualisht Linux është Mbreti në nivelin e Sistemeve Operative të përdorura nga Specialistët në fushën e Teknologjisë së Informacionit (IT), ose në servera ose në ekipet e administratorëve të serverëve, dhe në nivelin e zhvilluesve të softverit këtë vit arriti në të njëjtin nivel duke kaluar sipas sondazhit Anketa e Zhvilluesve të Stack Overflow Developer 2016 del Vendi i 3-të me 21,7% si favorit i Zhvilluesit nga Vendi i 1-të me 48,3%Anketa e Zhvilluesve të Stack Overflow Developer 2018.

Aktualisht, Ekosistemi i Aplikimeve GNU / Linux ka një listë të gjerë dhe të shkëlqyeshme të programeve për Zhvillimin e Softuerit (Aplikime dhe Sisteme) që të instaluar, konfiguruar dhe instaluar mirë brenda një Shpërndarje GNU / Linux ato mund të mbulojnë një spektër të gjerë të mundësive të gjuhës programuese.

Fuqizuar GNU / Linux

paraqitje

Lista e aplikacioneve për GNU / Linux që do të shqyrtojmë më vonë janë aktualisht vetëm disa nga më të njohurat dhe të përdorurat në fushën e Zhvillimit të Softuerit në këtë Sistem Operativ. Ato azhurnohen shumë shpesh dhe mbështeten mirë.

Dhe çdoherë dalin aplikacione të reja ose aplikacione të reja ekzistuese përfshihen në botën Microsoft ose Apple, duke ngritur nivelin e cilësisë së aplikacioneve që mund të zhvillohen nën GNU / Linux.

Disa vite më parë kemi bërë disa botime për këtë temë që ia vlen të kujtohen dhe rishikohen, të tilla si Përgatitni Ubuntu (ose një distro tjetër) për zhvillimin e internetit y Mjetet e mia për Zhvillimin dhe Projektimin e Uebit me GNU / Linux. Por sot ne do të bëjmë një rishikim më të gjerë të tyre dhe Distros në dispozicion tashmë të optimizuar për Zhvillimin e Softuerit.

Aplikimet për Zhvillimin e Softuerit kanë evoluar shumë në cilësi dhe performancë mbi GNU / Linux duke lejuar kështu mbështetjen (bazën) e nevojshme në mënyrë që një fillestar ose ekspert zhvillues i softuerit të mund të veprojë në këtë sistem operativ në një mënyrë optimale dhe ta adoptojë atë si sistemin e tyre kryesor operativ.

Zhvillimi i softuerit në GNU / Linux: Redaktorët, IDE-të dhe Distros

Zhvillimi i softuerit në GNU / Linux: Redaktorët, IDE-të dhe Distros

Ja çfarë na pret aktualisht bota GNU / Linux në fushën e zhvillimit të softverit:

Redaktuesit e IDE-ve

botuesit

Një redaktues teksti është një program që ju lejon të krijoni dhe modifikoni skedarë dixhitalë të përbërë vetëm nga teksti i thjeshtë, i njohur zakonisht si teksti i thjeshtë ose skedarë teksti. Sidoqoftë, ka Redaktues të Tekstit që janë të avancuar dhe lejojnë ose lehtësojnë identifikimin e gjuhës së programimit të përdorur brenda një teksti, duke lehtësuar kuptimin dhe përdorimin e tij brenda skedarit. Disa mund të jenë Terminal, domethënë, pa një ndërfaqe grafike, dhe të tjerët mund të jenë Desktop, domethënë, me një ndërfaqe grafike.

Ndër më të njohurit dhe të përdorurit në GNU / Linux kemi:

Redaktues Nano

Redaktorët e Terminalit

Redaktori i Mousepad

Redaktues të thjeshtë me ndërfaqe grafike

Redaktori_Atom

Redaktorë të avancuar me ndërfaqe grafike

Redaktor i Emacs

Redaktorë të përzier

NetBeans 8.2 IDE

Mjedise të Programuara të Integruara

Një mjedis i programuar i integruar, i njohur kryesisht nga akronimi IDE nga emri anglez "Integruar Development Environment", nuk është asgjë më shumë se një program ose aplikacion që është paketuar kryesisht me një redaktues kodesh, përpilues, korrigjues dhe ndërtues të ndërfaqes grafike. IDE-të mund të jenë aplikime më vete ose ato mund të jenë pjesë e aplikacioneve ekzistuese.

Ndër më të njohurit dhe të përdorurit në GNU / Linux kemi:

 1. Aptana
 2. Arduino IDE
 3. Bllokimet e kodeve
 4. Kodelit
 5. Eklips
 6. Karkaleca deti
 7. Suite JetBrains
 8. Lazarus
 9. NetBeans
 10. Ninja IDE
 11. python boshe
 12. postier
 13. Krijuesi QT
 14. Thjesht Fortran
 15. Kodi i Visual Studio
 16. Wing Python IDE

Komplet për zhvillimin e softverit

Një Paketë për Zhvillimin e Softuerit, e njohur kryesisht nga shkurtesa SDK nga emri anglez "Software Development Kit", Nuk është asgjë më shumë se një grup mjetesh që ndihmojnë Zhvilluesin e Programeve për të hartuar aplikacione dhe sisteme, duke lejuar dhe lehtësuar punën për një mjedis të veçantë teknologjik.

Aplikacionet e zhvilluara brenda një SDK do të jenë të destinuara për ndonjë sistem operativ, platformë hardware, konsol lojërash video ose paketë të veçantë softuerësh. Ka shumë burime që një SDK mund të përmbajë, ndër to janë:

 • Një ndërfaqe programimi e aplikimit (API).
 • Një mjedis i integruar zhvillimi (SDI) me një Rregullues dhe a Përpilues.
 • Codes shembull dhe dokumentacion.
 • Un emulator të mjedisit të kërkuar teknologjik.

Ndër më të njohurit dhe të përdorurit në GNU / Linux kemi:

 1. .NET Core SDK
 2. Android SDK
 3. Java JDK

Sistemi i Kontrollit të Versioneve GIT

Sistemet e Kontrollit të Versioneve

Një sistem i kontrollit të versionit (ose sistemi i kontrollit të rishikimit) është një kombinim i teknologjive dhe praktikave për të gjurmuar dhe kontrolluar ndryshimet e bëra në skedarët e projektit., në veçanti në kodin burimor, në dokumentacion dhe në faqet e internetit.

Të gjitha sistemet e kontrollit të versionit bazohen në të paturit e një depoje, e cila është tërësia e informacionit e menaxhuar nga sistemi. Ky depo përmban historikun e versioneve për të gjithë artikujt e menaxhuar. Çdo përdorues mund të krijojë një kopje lokale duke kopjuar përmbajtjen e depozitës për të lejuar përdorimin e tij. Possibleshtë e mundur të kopjoni versionin e fundit ose çdo version të ruajtur në histori.

Ndër më të njohurit dhe të përdorurit në GNU / Linux kemi:

 1. pazar
 2. CVS
 3. git
 4. LibreSource
 5. i shpejtë
 6. monoton
 7. përmbysje

Shenim: Nga të gjithë, Git është i preferuar për komunitetin e tij të madh, zhvillim të shkëlqyeshëm dhe shtojca të gjera dhe klientë grafikë. Nëse doni të dini më shumë rreth klientëve grafikë të Git vizitoni këtë lidhje nga faqja e saj zyrtare: Klientë grafikë për Git në Linux.

Distro SemiCode OS

Distros (Shpërndarja GNU / Linux)

Sistem Operativ Falas i krijuar nga një Kernel Linux dhe një grup aplikacionesh GNU që lejojnë të ofrojnë përmirësime për ta instaluar me lehtësi përmes mjeteve për konfigurimin e tij dhe sistemeve të menaxhimit të paketave për instalimin e softuerit shtesë. Zgjedhja e një shpërndarje varet nga nevojat e përdoruesit dhe shijet personale.

Në nivelin e Zhvilluesit të Softuerit, gjejmë rekomandimet e mëposhtme:

Normale

Të specializuara

 1. Gjysmë kodi OS
 2. ProgramuesOS

Publikimi i versionit 1.1 të Distro MinerOS GNU / Linux pritet në të ardhmen e afërt. i cili ndryshe nga versioni 1.0 i cili është i veçantë për përdorim në Shtëpi, Zyrë, Miniera Dixhitale dhe Teknikë Kompjuterik, do të jetë i veçantë për zhvilluesit e softuerëve, lojtarët dhe zhvilluesit e përmbajtjes multimediale. Për të mësuar më shumë rreth zhvillimit të ardhshëm të versionit të këtij Distro mund të klikoni në emrin e tij: MinerOS GNU / Linux 1.1 (Onix) ose për rrymën MinerOS GNU / Linux 1.0 (Petro).

Deri më tani shpresoj që ky botim të jetë shumë i dobishëm për juOse të instaloni shumë aplikacione në Distro tuaj aktuale për ta bërë atë të përshtatshëm për Zhvilluesit e Softuerit ose të vendosni të përdorni një të rekomanduar për ta. Deri në postimin tjetër!

 


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

18 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   juliuco nikelado dijo

  nga kolegu i parë, tas sembrao

 2.   Ing Jose Albert dijo

  Faleminderit për komentin tuaj! Alwaysshtë gjithmonë kënaqësi të dihet që artikujt lexohen dhe vlerësohen në dimensionin e duhur nga lexuesit e Blogut.

 3.   URxvt dijo

  Artikulli është shumë i mirë por nuk jam dakord me pjesën e dytë të paragrafit të parë. GNU / Linux ka një rrugë më shumë dhe më të mirë për të qenë mbreti për zhvilluesit, dhe në fakt shumë prej nesh e përdorin atë pikërisht për të gjitha avantazhet që sjell për tu zhvilluar. Dhe gjithashtu formë e lirë.

  Shkurtimisht: Unë përdor vim me +60 shtojca, me një skedar konfigurimi 1400-line që përmban funksione që i kam programuar në VimL për të bërë atë që dua. Unë e përdor atë së bashku me multiplexer tmux kështu që kam në dorë mundësinë e multipleksimit të terminalit për të përdorur vim së bashku me të gjitha mjetet e ekosistemit Unix: grep, sed, awk,… Përveç git, natyrisht. Gjithçka nga terminali, me shkurtore të tastierës, me pseudonime dhe me një konfigurim të bërë mirë.

  Konfigurimet e vim-it tim, tmux-it tim, zsh-it tim (guaskës alternative ndaj bash-it) dhe shumë programeve të tjera ruhen dhe ngarkohen në një repo publike në github. Për çdo instalim të pastër të GNU / Linux, unë thjesht duhet ta klonoj atë me klon git dhe të krijoj simlinks me stow. Dhe unë tashmë kam konfigurimin që më ka marrë kaq shumë vite për tu pastruar gati për t'u përdorur, në pak sekonda, në çdo makinë me një sistem të bazuar në Unix (po, në Mac do të funksiononte gjithashtu).

  Shtë e qartë se nuk i jam përkushtuar programimit në. Net ose në ndonjë nga teknologjitë që bashkëjetojnë më mirë në sistemin operativ të së njëjtës kompani: Windows. Dhe nëse do të programonte në Java, do të përdorte një IDE të mirë, llojin që nuk e keni përmendur: ata nga JetBrains, të cilët paguhen, nuk ka arsye të mos i përmendim ato.

  PS: Unë programoj në C / C ++, Go, Python dhe Perl, por kam përdorur dhjetra gjuhë, të tilla si Basic, Bash, Lisp, eLisp, VimL, ​​Lua, PHP dhe implementime të ndryshme të SQL. Të gjitha me vim / neovim, të cilat së bashku me Emacs janë mbretërit e programimit. Ata filluan shumë vite më parë, por ata janë pjekur dhe nuk kanë ndaluar së evoluari, në një masë të tillë që sot përdorimi i tyre ka shpërthyer. Në cilësi, vetëm VSCode-i i Microsoft-it u afrohet atyre në disa mënyra dhe i mund në C # (është ai që do të përdorni nëse do të programonit në C #), por asgjë tjetër. Atomi dhe ST3 janë më poshtë. Dhe për të mos përmendur nano, i cili është thjesht një redaktor, pasi i mungojnë absolutisht gjithçka. xD

  Eja, përshëndetje.

  1.    Morfeu dijo

   a e ndani .vimrc tuaj?

   Jam kurioz

 4.   Ing Jose Albert dijo

  Koment i shkëlqyeshëm, dhe gjithashtu shumë pasurues! Faleminderit për kontributin tuaj informues në përdorimin e këtyre aplikacioneve të përqendruara në zhvillimin e softverit.

 5.   Imazhi i vendosësit të Diego de la Vega dijo

  Më pëlqente shumë artikulli juaj. Ishte e nevojshme të vendoset (për ish-Delphians / Pascalians) Lazari, i cili është një IDE shumë i plotë.

  Faleminderit për ndarjen e mendimeve tuaja me tifozët e Linux.

 6.   kulla robot dijo

  Faleminderit për ndarjen, artikull shumë i mirë !!

 7.   Juan3446 dijo

  E di që nuk është kështu, por në botimet e tjera të gjithë autorët shkruajnë emrat e tyre, por këtu më bën përshtypje se ata domosdoshmërisht duhet të tregojnë «Ing. Jose Albert »« Ing. » "Inxhinier" hehe lexon shumë egocentrik ose sikur ju duhet ta shkruani në mënyrë që ta marrin seriozisht xD

 8.   Instaloni Linux Post dijo

  Unë tashmë e kam zgjidhur problemin tuaj! Përshëndetje, fat dhe sukses.

 9.   Instaloni Linux Post dijo

  Duke plotësuar përgjigjen ndaj URxvt duhet të të them se unë bazohem në Stack Overflow Developer Survey 2016 në të cilën Platforma Linux është në vendin e 3-të me 21,7% si favoriti i Zhvilluesve. Duke hetuar më shumë, domethënë, duke kërkuar Studimin e Stack Overflow Developer Survey 2017 dhe Stack Overflow Developer Survey 2018, kam gjetur se Platforma Linux u rrit në 24.2% për të qëndruar në vendin e 3 për 2017 dhe u rrit në 48,3% për t'u renditur në vendin e 1 për 2018.

  Prandaj, keni absolutisht të drejtë, domethënë, Platforma Linux është Mbreti i Sistemeve Operative të Zhvilluesve të Softuerit për vitin 2018 në të gjithë botën sipas këtij Botimi dhe Anketimi të famshëm dhe të respektuar të Botës.

 10.   Instaloni Linux Post dijo

  Diego de la Vega tashmë e përfshiu Lazarus në botim në mënyrë që një IDE kaq i dobishëm të mos lihet jashtë rekomandimeve.

 11.   Imazhi i vendosësit të Diego de la Vega dijo

  Ju faleminderit shumë!

 12.   URxvt dijo

  Po, por unë nuk do ta vlerësoja cilësinë e GNU / Linux, Windows ose Mac për sa i përket zhvillimit nga numri i votave në një sondazh, pasi që atëherë ne biem në lajthitje ad populum, domethënë, "ai është Mbreti sepse ai e përdor atë më shumë njerëz ", kur ideale do të ishte të thuhej se" ai është Mbreti për X ose për arsye Y ", domethënë duke argumentuar me prova atë që pohohet.

  Që në 2017 dhe 2018 përdorimi i GNU / Linux midis zhvilluesve është në rritje është vetëm një tregues që zhvilluesit po kuptojnë se u sjell atyre përparësi, dhe mendoj se kjo lidhet me popullarizimin e vetë GNU / Linux.

  Po është e vërtetë që e gjithë kjo më befason. Emacs ishte aplikacioni i parë GNU në histori dhe megjithatë virtytet e tij të mëdha vijnë shumë më vonë, të tilla si moda e famshme org, në 2006, apo edhe shtesa e saj për git (magit), e cila është një nga më të plota që mund të gjeni. .

  Vim është Vi Improved, ai gjithashtu ka vitet e tij dhe unë vërej se përdorimi i tij po rritet, ndoshta i ndikuar nga piruni neovim në të cilin janë shtuar kaq shumë përmirësime, dhe se tashmë janë rreth 27.000 yje pavarësisht se është një program i vetëm terminal, që do të thotë, pa ndërfaqe grafike.

  Një distro Emacs e quajtur Spacemacs është bërë popullore, e cila është bashkimi midis Vim dhe Emacs (është akoma një konfigurim shumë i zakonshëm që dikush mund të bëjë).

  'Vlerësimi i Linux' po bëhet i popullarizuar, gjë që është një mënyrë për të personalizuar GNU / Linux pa një mjedis desktop (as Gnome, as XFCE, as KDE, as Mate, as Unity, as LXDE, as LXQT, as Enlightment, as ... ) por me menaxherët minimalist të dritareve (dwm, xmonad, awesome ose i3wm në krye janë më të njohurit kohët e fundit).

  Dhe unë vetë kam ndryshuar. Unë kam ndaluar përdorimin e Windows, kam bërë të gjithë mënyrën evolucionare, kam përdorur të gjitha programet e përmendura në këtë artikull dhe në fund të mënyrës kam arritur në atë që do të ishte i3wm me vim / neovim (ato janë pothuajse identike tani ), tmux dhe duke u përpjekur të bëjmë gjithçka që është e mundur nga terminali, për lehtësi të madhe. Në një masë të tillë që: surfraw më lejon të kërkoj qindra burime të informacionit, i cili hapet me shfletuesin që është konfiguruar, në rastin tim, w3m, i cili punon brenda terminalit. Për muzikë: cmus. Për bisedë: irssi ose weechat. Një guaskë më e plotë se bash: zsh.

  Në një masë të tillë që po përdor navigimin vim (me h, j, k dhe l në vend të shigjetave) në të gjitha aplikacionet e përmendura, dhe kur hyj në internet, qoftë në Chromium ose Firefox, i përdor edhe ato, me shtojcat e shumta që ekzistojnë prej vitesh, për habinë time kur i zbulova: cVim, VimFX, Vixen, QuantumVim, etj. Në fakt, ky lundrim me vim mund të aktivizohet në Emacs (modaliteti i keq), në Sublime Text (vjela), në Atom (me shtojca), në VSCode (me shtojca), në Qt Creator (opsione), në JetBrains IDE (opsione) ) ...

  E gjithë kjo është shumë kurioze sepse ajo që do të dukej të ishte se sepse është e vjetër ose nga e kaluara ndalet së përdoruri dhe dalin aplikime të reja dhe më të mira, kjo nuk ka ndodhur, përkundrazi e kundërta. Ato më të vjetrat janë ato që janë më të zgjerueshme, të konfigurueshme, kanë më shumë shtojca dhe mund të bëjnë më shumë gjëra me pak fjalë.

  Në 95 isha duke përdorur Windows 95 dhe shpejt mësova të programoj. Unë nuk fillova të përdor GNU / Linux deri në vitin 2008 dhe ndryshimi ishte shumë i vështirë për mua, më kushtoi por me kalimin e viteve u adaptova. Unë nuk e kam përdorur Vim për 3 vjet, prandaj do ta përdor që nga afërsisht 2015. Duket sikur do të duhej të ishte e kundërta, apo jo? Epo është shumë kurioz, sepse unë nuk kthehem apo çmendem xD

  Për rekord, Emacs bën më shumë sesa Vim, ndërsa Vim nuk mund të bëjë gjithçka që bën Emacs, por Emacs bën më shumë sesa unë kërkoj (pothuajse duket si një OS) ndërsa Vim është 100% e përqendruar të jetë redaktor.

  Gëzuar! 🙂

 13.   Instaloni Linux Post dijo

  Kontribut i shkëlqyeshëm URxvt si tjetri. Përvoja juaj me GNU / Linux është e shkëlqyeshme ... Shpresojmë të na tregoni më shumë përmes komenteve të tjera në botime të tjera ose botimet tuaja. A keni një blog apo faqen tuaj të internetit?

 14.   Onix dhe Petros dijo

  Ishte një artikull i mirë derisa pashë Onix dhe Petros xD !!!

 15.   Instaloni Linux Post dijo

  OK.

 16.   dev faiber dijo

  Unë u dashurova me archlinux, shumë i mirë edhe pse të gjitha ato të mëparshmet që përdor dhe janë të lehta dhe të shkëlqyera. faleminderit per kete postim

  1.    Instaloni Linux Post dijo

   Faleminderit për komentin tuaj të shkëlqyeshëm… Përshëndetje, Faiber!
   !