Zhvilluesit e Gentoo konsiderojnë mundësinë e ndërtimit të pjesëve binare të kernelit

gentoo-linux

Të gjithë ata që u inkurajuan të përdorin Gentoo, ata e dinë këtë kjo shpërndan Linux se është shumë i personalizueshëm falë kësaj nuk përdor binare të parapërgatitura, Me të cilat përdoruesi duhet të bëjë përpilimin e sistemit vetë gjë që i jep asaj një avantazh të madh ndaj shpërndarjeve të tjera pasi që ju mund të krijoni një përmbledhje të përqendruar në përbërësit e kompjuterit, duke i dhënë asaj një rrjedhshmëri dhe performancë më të madhe.

Që me Portage, i cili zbaton disa karakteristika të përparuara të tilla si menaxhimi i varësisë, akordimi i imët i paketave sipas dëshirës së administratorit, instalime false të stilit OpenBSD, kuti rëre përpilimi, çinstalim i sigurt, profile të sistemit, paketa virtuale, menaxhim i skedarit të konfigurimit dhe lojëra elektronike të shumta për versione të ndryshme të së njëjtës paketë.

Por tani kjo mund të ndryshojë ya que Zhvilluesit e Gentoo po diskutojnë mundësia e të sigurojë paketa gjenerike të kernelit Linux që nuk kërkojnë konfigurim manual gjatë përpilimit dhe janë të ngjashme me paketat e kernelit të ofruara në shpërndarjet binare tradicionale.

Como shembull i problemit që lind kur përdoret akordimi manual i parametrave të kernelit praktikuar në Gentoo, ka mungesë të një bashkësie të unifikuar të opsioneve të paracaktuara që sigurojnë funksionimin pas azhurnimit (Kur konfigurohet manualisht, nëse kerneli nuk boot ose ndodh një ndërprerje, nuk është e qartë nëse problemi është shkaktuar nga cilësimet e pasakta të parametrave ose një defekt në vetë kernel).

Mënyra tradicionale Gentoo për të marrë një bërthamë është instalimi i burimeve, dhe më pas konfigurimi dhe ndërtimi i tyre. Për ata që nuk dëshironin të kalonin nëpër procesin e lodhshëm të vendosjes së tij manualisht, u sigurua një rrugë alternative për të përdorur genkernel. Sidoqoftë, asnjë nga ato variante nuk ishte në gjendje të siguronte ekuivalentin e bërthamave të siguruara nga shpërndarjet binare.

Zhvilluesit synojnë të sigurojnë një bërthamë të gatshme dhe padyshim funksional që mund të instalohet me përpjekje minimale (si ebuild, i ndërtuar për analogji me paketat e tjera) dhe do të azhurnohet automatikisht nga menaxheri i paketës si pjesë e azhurnimeve të rregullta të sistemit.

Aktualisht, paketa sys-kernel / vanilla-kernel tashmë është propozuar në bazë nga burimet kryesore të kernelit, duke plotësuar skriptin e ndërtuar më parë të disponueshëm me një grup tipik të opsioneve të genkernel.

Nëse duhet të justifikoj ndryshimin nga tradita e vjetër e bërthamave të personalizuara në një paketë bërthamash universale, duhet të filloj duke diskutuar arsyet pse ju mund të dëshironi të konfiguroni një kernel të personalizuar në radhë të parë.

Paketa vanilje-kernel deri më tani përfshin vetëm grumbullimin nga kodi burimor (propozuar në formë ebuild), por diskutohet gjithashtu mundësia e gjenerimit të asambleve të kernelit binar.

Kundër argumentimi kryesor është përpjekja. Siç u përmend më lart, unë personalisht u lodha që të merresha manualisht me bërthamën time. A janë fitimet e mundshme të përmendura më shumë se humbja e kohës njerëzore duke konfiguruar dhe mirëmbajtur një bërthamë të personalizuar?

Ndër avantazhet e akordimit manual të kernelit, aftësia për të akorduar performancën, për të hequr përbërësit e panevojshëm gjatë përpilimit, shkurtoni kohën e përpilimit dhe zvogëloni madhësinë e bërthamës që rezulton (për shembull, ndërtimi i një bërthame të një ithtari kërkon 44 MB së bashku me modulet, ndërsa një bërthamë universale merr 294 MB).

Ndër të metat, vërehet se një gabim mund të bëhet lehtë gjatë konfigurimit, problemet e mundshme me azhurnimin, intolerancë, vështirësi në diagnostikimin e problemeve.

Furnizimi i përpilimet binaret konsiderohet sepse bërthama universalePër shkak të madhësisë së tij, ajo përpilohet për shumë më gjatë dhe jep një bërthamë të përfunduar Mund të thjeshtojë jetën e përdoruesve të sistemit të energjisë së ulët.

Megjithëse kjo është gjetur si një "ide", Zhvilluesit e Gentoo nuk e përjashtojnë mundësinë dhe ata po flasin për këtë, ndërsa nga ana e përdoruesve mendimet janë ndarë tashmë.

Si ju doni të dini më shumë për këtë, ju mund të kontrolloni shënimin origjinal në lidhja e mëposhtme.


Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.