Zhvlerësimi i X11 në Fedora vazhdon dhe në Fedora 41 sesioni Gnome në X11 do të zhduket 

Fedora

Fedora është një projekt i hapur i sponsorizuar nga Red Hat dhe i mbështetur nga komuniteti.

Tashmë në më shumë se një rast Kemi folur për tranzicionin e disa projekteve, shpërndarjet dhe aplikimet nga X11 në Wayland. Kjo për shkak se aktualisht zhvillimi i serverit X.org dhe i infrastrukturës X11 praktikisht kanë pak aktivitet, përveç faktit se për shkak të një numri të madh problemesh aktuale me të cilat përballet protokolli, ai po përfundon.

Kjo, nga ana tjetër, ka bërë që Wayland të fillojë të fitojë terren disa vite më parë dhe që nga viti i kaluar (2023) kalimi në Wayland ishte një nga pikat kryesore të fokusit për shumë njerëz.

Në rastin e fedora, e cila është një nga shpërndarjet për të zbatuar përdorimin e Wayland dhe të jetë në ballë duke bërë ndryshime të vazhdueshme Në favor të këtij protokolli, Përdorimi i Wayland u është ofruar përdoruesve për disa versione para këtij aktuali, natyrisht kjo nuk është 100%, pasi ka ende varësi me X11, përdorimi i Wayland si parazgjedhje në shumë aspekte është tashmë një realitet në shpërndarje.

Dhe tani FESCo (Komiteti Drejtues i Inxhinierisë Fedora), përgjegjës për pjesën teknike të zhvillimit të shpërndarjes Fedora Linux, njoftoi një ndryshim që do të zbatohet në Fedora 41. Ndryshimi i miratuar propozon duke hequr paketën gnome-session-xsession në Fedora 41 (i cili është planifikuar të dalë këtë vjeshtë).

El paquete gnome-session-xsession është përgjegjës për nisjen e një sesioni Gnome bazuar në serverin X dhe qëllimi i propozimit është që të eliminohet kjo paketë që së bashku Ai gjithashtu përputhet me qëllimin e Gnome për të hequr mbështetjen për X11 në të ardhmen. Megjithëse seancat e mbështetura si parazgjedhje në Fedora Workstation 41 do të jenë ende Wayland, paketat e sesioneve X11 mund të instalohen ende nga depot, por do të konsiderohen të vjetruara.

Për më tepër, është planifikuar të ndahet paketa gnome-classic-sesion, e cila rikrijon sesionin klasik në stilin e GNOME 2 duke përdorur shtesat dhe cilësimet për GNOME Shell. Megjithëse kjo paketë do të vazhdojë të instalohet si parazgjedhje, mbështetja specifike për X11 është hequr.

Më parë, Komiteti FESCo miratoi gjithashtu përfundimin e mbështetjes për sesionin e KDE-së me bazë X11 në Fedora 40. Ky vendim lidhet me kalimin në degën KDE 6, e cila si parazgjedhje ofron një seancë duke përdorur protokollin Wayland, ndërsa puna me X11 konsiderohet si opsion. Për të ekzekutuar aplikacionet X11 në mjediset e bazuara në Wayland, ofrohet Xwayland.

Po pyesja nëse duhet të ndalojmë instalimin e gnome-session-xsession si parazgjedhje në F40 Workstation. Mendoj se nëse duam ta bëjmë këtë, duhet të ndodhë përpara lëshimit Beta.
Përndryshe, mund të bëhet më formalisht si një ndryshim nga Fedora në F41, dhe së pari në Rawhide.

Me sa mbaj mend, grupi i punës diskutoi më parë heqjen e gnome-session-xsession,
por ne vendosëm të mos (me mençuri) derisa upstream ta heqë atë, por nuk mendoj se kemi diskutuar nëse duam të vazhdojmë të instalojmë paraprakisht gnome-session-xsession apo jo.

Unë mendoj se do të ishte mirë të inkurajohen më shumë njerëz të përdorin Wayland,
edhe pse pa prishur objektet për askënd.

Heqja e mbështetjes së sesionit X11 në Fedora është për shkak të zhvlerësimit të serverit X.Org në RHEL 9 dhe vendimit për ta hequr atë plotësisht në një version të ardhshëm të madh të RHEL 10. Kjo mbështetet nga prezantimi i mbështetjes Wayland në drejtuesit e pronarit NVIDIA dhe zëvendësimi i drejtuesve të fbdev me drejtuesin simpledrm në Fedora 36, ​​i cili funksionon saktë me Wayland. Ky veprim redukton përpjekjet për mirëmbajtje dhe çliron burime për të përmirësuar cilësinë e grupit grafikë moderne.

Me këtë përmendet se Heqja e serverit X.org do t'ju lejojë të përqendroheni vetëm në grumbullin dhe ekosistemin modern të cilat sjellin me vete disa përmirësime dhe avantazhe të rëndësishme. Këto përmirësime përfshijnë mbështetje më të madhe për HDR (High Dynamic Range), i cili përmirëson cilësinë e shfaqjes së imazheve dhe videove me një gamë më të gjerë dinamike dhe ngjyra më realiste. Për më tepër, teknologjitë më të fundit shpesh përfshijnë përmirësime të sigurisë, duke siguruar një përvojë më të sigurt për përdoruesit duke mbrojtur të dhënat dhe sistemet e tyre nga dobësitë e mundshme.

Dremitje të interesuar të dinë më shumë për të, ju mund të kontrolloni detajet Në lidhjen vijuese.


Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.