Bëhuni një Administrator Linux

Mësoni të jeni një administrator linux në ditët tona nuk është një sfidë e vështirë Por mund të themi se nëse është një proces që përfshin shumë disiplinë, hulumtim, praktikë, lexim dhe më shumë lexim, periudha kohore për të asimiluar informacionin e nevojshëm mund të përshtatet sipas aftësive tuaja dhe njohurive të mëparshme, të cilat në disa raste do të favorizohen sipas rrugës studimi që merrni dhe informacioni i strukturuar që merrni.

Gjatë gjithë procesit tim Të mësuarit Linux, softuer dhe programim falas studimi i vetë-mësuar ka qenë thelbësor, megjithëse nuk mund ta mohoj që shumë herë përfundova duke shkuar në drejtim të shtigjeve që nuk përfunduan duke kontribuar asgjë ose pothuajse asgjë në rritjen time personale në zonat e lartpërmendura, arsyeja themelore është se nuk kisha një rrugë të hapave thelbësorë dhe thjesht thithja gjithçka atë që pashë pa një qëllim specifik.

En Nga Linux ka shumë informacion që do t'ju lejojë të jeni një administrator i LinuxEdhe nëse jeni një fillestar që sapo njihni përfitimet e këtij sistemi operativ, në disa raste, ky informacion mund të jetë pak i shpërndarë dhe duhet shumë kohë për ta asimiluar, kështu që unë personalisht mendoj se një mënyrë e mirë për të shpejtuar dhe strukturuar këtë Procesi është të ndjekim një kurs që na lejon të mësojmë gjithçka që është e nevojshme për të qenë administrator, duke e plotësuar atë me dokumentacionin zyrtar dhe burimet e panumërta të informacionit që ekzistojnë sot.

Në përvojën time mund të them se Kurs Linux: gjithçka që ju nevojitet për të qenë administrator Isshtë një burim ideal për të hyrë në procesin e administrimit të sistemeve falas, si dhe një plotësues perfekt për ata që tashmë janë të njohur me Linux të cilët dëshirojnë të përforcojnë njohuritë e tyre dhe të marrin informacione të reja të vlefshme. Personalisht, unë kam marrë këtë kurs për të strukturuar gjithçka kam mësuar gjatë disa viteve, duke befasuar veten time se nuk isha në dijeni të një numri të madh të gjërave që mund të jenë themelore ose në rastin më të keq që kam ndaluar së shfrytëzuari plotësisht potenciali i shumë komandave.

kurs për të mësuar se si të jesh një administrator linux

Unë kam arritur të marr një kupon në mënyrë që përdoruesit e FromLinux të mund ta blejnë këtë kurs me një çmim special në 10 ditët e ardhshme, pas kësaj lidhje ose futja e kodit DesdeLinuxR1 kur paguani, kjo do t'ju japë përfitimin e shijoni përgjithmonë kursin me një zbritje prej 90% . Në të njëjtën mënyrë, unë kam vendosur të bëj një rishikim të hollësishëm të kursit në mënyrë që të kemi një ide se çfarë do të arrijmë dhe përshtypjet e mia personale në lidhje me përmbajtjen e tij, strukturën, metodën e të mësuarit, ndër të tjera.

Kurs Linux: gjithçka që ju nevojitet për të qenë administrator

Informacioni Teknik i Kursit

Ky kurs është i perbere nga 123 video, të cilat shtohen më shumë se 8,5 orë rishikim, të gjithë në spanjisht dhe drejtohet tek a publik i të gjitha niveleve arsimore. Ka 4 provime të shpërndara sipas niveleve dhe ofron një çertifikatë të përfundimit, hyrja në kurs është nga Platforma Udemy të cilën mund ta përdorni nga çdo shfletues dhe gjithashtu ka Aplikacionet Android dhe Ios.

Për instruktorin dhe metodologjinë e të nxënit

Kursi Linux: gjithçka që ju nevojitet për të qenë administrator është një bibël e hapur e diktuar nga eksperti i Red Hat Alberto Gonzalez, një njohës i gjerë i administratës Linux me më shumë se 10 vjet përvojë, një person karizmatik, me diktim të shkëlqyeshëm dhe një mënyrë të qartë për të shprehur veten, çertifikatat dhe përvojat e tij të punës janë një garanci se ai e di se çfarë thotë, e cila është e vlefshme në secilin një nga klasat e tij dhe në përgjigjet e pyetjeve të studentëve të tij.

Metodologjia e të mësuarit në internet e përdorur në këtë kurs është ideale për çdo lloj audience, por mendoj se është shumë e përshtatshme për ata prej nesh që kanë një shkallë të lartë të angazhimit dhe që janë të hipnotizuar nga të mësuarit vetë-mësimdhënës, pasi ajo është mënyra themelore për të forcuar dhe eksperimentoni me konceptet që mësohen.

Unë e kam vlerësuar që kursi përpiqet të kontribuojë shumë në praktikë, mendoj se duke marrë parasysh konceptin e «të mësuarit duke bërë«,dicka qe me pelqenSidoqoftë, Alberto nuk lejon që rëndësia e koncepteve teorike që ai jep të shpëtojë në asnjë njësi, duke bërë një përputhje të përsosur midis informacionit të dhënë dhe zbatimit të informacionit të përmendur.

Kursi është ndarë me shumë mençuri në katër njësi, secila me vlerësimin e saj përkatës, këto njësi janë të orientuara si më poshtë

 • Njësia 1: Kjo është njësia themelore, ku jepen konceptet e para themelore që lidhen me sistemet operative Unix, jepet një pamje e përfitimeve të konsolës dhe mësohet ta përdorë atë si duhet, duke prezantuar komandat e para që do të jenë shumë të dobishme për të gjithë Nivelet e administrimit të Linux.
 • Njësia 2: Kjo njësi tashmë ka filluar të na ofrojë më shumë informacion teknik, duke u përqëndruar në proceset, përparësitë e tyre, si dhe përdorimin e skedarëve dhe drejtorive.
 • Njësia 3: Kjo njësi fillon në një mënyrë shumë specifike dhe konkrete procesin e instalimit të Linux, gjithashtu na ofron një studim të hollësishëm të menaxherëve të paketave për distros mbretëresha të serverave Debian dhe Red Hat.
 • Njësia 4: Në njësinë e fundit (dhe ai që për mua ishte më pasuruesi), sistemet e skedarëve, përdoruesit dhe grupet, kuotat, do të shpjegohen në detaje, përveç që na mësojnë teknika shumë të rëndësishme për rezervimin dhe restaurimin.

Secila prej njësive ka një seri videosh prej rreth 5 minutash, të cilat arrihen shumë mirë falë një pune të shkëlqyeshme redaktimi, e cila na lejon të shijojmë një mësim shumë grafik pa nevojën e ngopjes së shqisave tona (diçka që vlerësohet).

A është ky kurs për fillestarët apo ekspertët?

Kjo është një pyetje mjaft komplekse (Megjithëse nuk duket), kryesisht sepse nuk e di kur kemi ndaluar të jemi fillestar dhe jemi bërë ekspert në një zonë kaq të gjerë, me kaq shumë azhurnime dhe me kaq shumë përdorim, jam plotësisht i bindur se për të marrë këtë kurs nuk është e nevojshme të kesh ndonjë njohuri paraprake, por unë jam i befasuar nga kapaciteti për evolucion që ndodh në të 4 njësitë, duke e bërë atë shumë të dobishëm edhe për ata që tashmë kanë një sasi të madhe njohurish të marra lidhur me Linux dhe Unix.

Në përgjithësi, guxoj të them se në fund të kursit ne duhet të kemi aftësinë për të menaxhuar Linux si në mënyrë profesionale ashtu edhe private, po, kjo do të varet nga ne shkalla e specializimit që duam t'u japim koncepteve të fituara. Siç thashë në fillim, unë e shoh këtë kurs si një rrugë të strukturuar mirë për të mësuar dhe forcuar gjithçka të nevojshme për të qenë një administrator Linux.

 A ia vlen të certifikoheni?

Shumica e koncepteve që trajtohen në këtë kurs janë të dobishme për testet LPI, LPIC dhe RHCSA, megjithatë këto koncepte duhet të plotësohen me komanda dhe rutina më të përparuara që mund t'i përvetësoni shumë lehtë pasi të keni përfunduar kursin. Kjo është, Kursi Linux: gjithçka që ju nevojitet për të qenë administrator është libri referues që ne përdorëm në universitet për studimet tona, i cili varej shumë nga librat e specializuar në fusha të ndryshme.

Unë mendoj se nëse qëllimi juaj është certifikimi, ju duhet ta plotësoni këtë kurs me disa të tjerë, me koncepte teknike / praktike më të përparuara (ku përgjithësisht ato nuk trajtojnë konceptet që shprehen këtu dhe që duhet t’i dini plotësisht paraprakisht).

Shumë do të më tregojnë të gjitha këtoa vlen ky kurs apo jo?, Unë mund të përgjigjem se ia vlen edhe për ata me njohuri të gjera të fituara, tani, nuk është një kurs ku ata do të rindërtojnë timonin duke na mësuar koncepte që nuk do të arrini askund, përkundrazi, është një kurs ku është njohur marrim një sasi të madhe informacioni dhe eksperience për ta strukturuar atë në një mënyrë të thjeshtë që do të na lejojë të mësojmë në një kohë shumë të shkurtër gjëra që vetvetiu mund t'i zgjasim me vite.

Shkon nga koncepte shumë të thjeshta siç është përdorimi i cat, nl, cut, përmes përdorimit të shprehjeve të rregullta, menaxhimit të përdoruesit, mënyrave të kërkimit, shpjegimit të koncepteve të instalimit dhe dobisë së secilës komandë të administrimit të proceseve që kanë të bëjnë me një sistem Unix, në një njësi të fuqishme që do të na lejojë mësoni siç duhet procesin shumë të rëndësishëm të rezervimit, restaurimit dhe migrimit të të dhënave tona.

Çfarë mungon për të mbuluar?, Unë do të gënjeja nëse do të thoja që është një kurs që mbulon të gjitha konceptet që lidhen me Unix dhe Linux (në thelb sepse unë nuk di as një përqindje të konsiderueshme të këtyre koncepteve), por mund t'ju siguroj se gjërat që mbulon janë themelore dhe një bazë e rëndësishme për hyrjen në njohuri më të specializuara.

Së fundmi, hyrja në kurs mund të shihet në videon vijuese, shpresoj se do të jetë e dobishme për ju dhe të përfitoni nga cupón në mënyrë që ata të kursejnë para në rast se duan të blejnë ato.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

17 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   Julius Cezari dijo

  Faleminderit shumë për informacionin, pasi lexova postimin e bleva kursin. Faleminderit

 2.   John dijo

  Shkëlqyeshëm Sapo e bleva për 10 € që ia vlen të provosh kursin.

  Faleminderit shumë për informacionin.

 3.   Diego nemer dijo

  Faleminderit për informacionin Ditë për ditë vlerësoj "postimet" tuaja. Përqafimi dixhital nga distanca.

 4.   Alfonso dijo

  A mund të gjej një punë me atë titull?

 5.   Deibis Contreras dijo

  pershendetje faleminderit per ndarjen e informacionit.
  Unë kam vetëm një pyetje.
  Si mund të bëhet për Venezuelën që ne të mos kemi qasje në valutë të huaj dhe rezulton se 10 $ nëse blihen në tregun e zi është dyfishi i pagës minimale këtu në Venezuelë.
  Shpresoj të mund të më mbështesni pak në këtë.

  regards

  1.    Morpheo dijo

   Gjeni jetën tuaj, ne jemi skllevër të një sistemi që na shtyp të gjithëve. Rregulloni realitetin tuaj me interesat tuaja dhe toka do të jetë e lehtë, përkundrazi, mësoni të fluturoni dhe mos të lëndoni, se paga juaj e pidhit që ankoheni, mund të nënkuptojë jetën e më shumë se një familje në pjesë të tjera të botës. Ubicatex!

   1.    3 dijo

    Reflektim i shkëlqyeshëm, jep shumë për të menduar dhe reflektuar

    përgëzime

   2.    John blues të vegjël dijo

    Me sa duket nuk jeni nga Venezuela. Pjesërisht keni të drejtë. Por kur jetoni me ekuivalentin e 5 dollarëve në muaj ose më pak. Dhe edhe kështu që ju jeni një milioner, keni akoma të njëjtën për të humbur në gjithçka që do të kuptoni pse në Venezuelë gjëra të parëndësishme. Ata janë bërë një vendim i vërtetë mbijetese.

 6.   Lopez dijo

  Më duket e trishtueshme që ata bëjnë një kurs të paguar për një program, filozofia e të cilit mbron softuerin e lirë

  1.    Matias dijo

   Ky kurs ju ndihmon më vonë të merrni provimin e certifikimit LPI / LPIC (Niveli 1) dhe RHCSA. Në këtë mënyrë ju merrni miratimin e Fondacionit Linux ose Red Hat në lidhje me njohuritë, kjo është një mbështetje e shkëlqyeshme për profesionistin e IT-së.

  2.    Morpheo dijo

   Ju mund të kërkoni për gëzimet tuaja në gjëra më të thjeshta në jetë. Respektimi i vetes dhe respektimi i atyre që investojnë kohë dhe pasion në të mësuar, duke ndarë njohuritë. Ata që ndoshta meritojnë një gëzim, një shpërblim për punën që bëjnë, atë që ju mungon duke injoruar ndjeshmërinë dhe respektin për ata që ofrojnë një rrugë të shkurtër të njohurive për 10 dollarë. Filozofia e softuerit të lirë nuk rregullon asgjë si të lirë, tregon akses të lirë, modifikim falas, lexoni, racionalizoni dhe mësoni; ose tregon për bujqësi, skulpturë ose zdrukthtari që me shumë përpjekje dhe përkushtim arrihen mrekulli.

 7.   ChrisADR dijo

  Ndoshta kjo është e vetmja pikë që ia vlen të korrigjohet. Ekziston një injorancë e jashtëzakonshme përreth asaj që konsiderohet e lirë dhe e lirë, madje edhe falas. Dhe meqenëse nuk kam ndërmend t'ju shpjegoj të gjitha ndryshimet, unë thjesht doja të sqaroja disa detaje.
  Filozofia e softuerit me burim të hapur dhe të lirë nuk nënkupton të kesh gjëra "të lira", ky është një koncept që pasqyron injorancën mbi këtë temë. Ajo që dëshiron softueri i lirë dhe burimi i hapur (në masa të ndryshme) është të mbrojë LIRIT e përdoruesve. Liria nuk është e njëjtë me falas, dhe gjithçka që rrethon softuerin e lirë nënkupton PUN, dhe shumë. Kjo është arsyeja pse ju nuk mund të dëshironi ta merrni punën e të tjerëve "falas".
  Tani të dal nga ajo pikë. Për sa i përket kurseve, dikush ka materialin më të rëndësishëm të disponueshëm, kodin burimor. Me këtë kod (dhe faqet man) është e mundur të mësoni gjithçka që ju nevojitet në lidhje me sistemin. Kjo do të duhej shumë kohë në vetvete, por me përkushtim është e arritshme. Nga ana tjetër kemi njerëz që nuk mund të gjejnë kohë për të lexuar këto burime dhe / ose nuk kanë njohuri të mjaftueshme për ta bërë këtë. Për ta, ekzistojnë këto kurse që i ndihmojnë njerëzit të kuptojnë dhe njohin më mirë sistemin dhe funksionimin e tij. Ashtu si ju dhe mua, instruktorët gjithashtu kanë borxhe për të paguar, dhe familjet për të ushqyer, dhe nëse ata kanë investuar punë për të mësuar dhe zbuluar diçka që ju e injoroni, gjëja e saktë dhe e drejtë është që nëse ata po ndajnë njohuritë me ju, ju do të paguani përsëri. Në një farë mase. Në këtë rast, kjo nënkupton shpërblimin financiar.

  1.    Xhulio Eskorcia dijo

   Thjesht do të përgjigjesha, duke parë që komenti në anën e djathtë të ekranit tim po më çmendte, por ju tashmë e keni

 8.   Marcelo Salas dijo

  Në këtë pikë të jetës sime nuk i kuptoj këto komente fëminore. Linux është falas, por orët që njerëzit kalojnë duke u dhënë mësim njerëzve të tjerë nuk është e nevojshme të jenë. Ato mund të jenë, por gjithashtu mund të tarifohen. Dhe siç thotë ChrisADR, të gjithë kemi borxhe dhe familje. Prandaj, varet nga të gjithë që duhet të paguajnë ose jo, por ankesa për vendosjen e një çmimi simbolik (10 € !!!) në një kurs të bërë mirë në Spanjisht nuk ka kuptim. Kush nuk dëshiron të paguajë për të, duhet të kërkojë të tjerët, zakonisht në anglisht (dhe o rastësi, aq më mirë janë "më" të paguar dhe aq më të shtrenjtë janë) dhe kaq. Ekziston një sasi e madhe e librave, udhëzimeve, pdfs, etj etj në Linux, dhe mundësia gjithmonë brenda mundësive të studimit me metodologji autodidakt, që askush nuk e ndalon atë ose kërkon të paguajë një tarifë për të. Nga ana ime, urime për njerëzit që bëjnë gjëra të mira, në spanjisht, dhe gjithashtu i shesin ato me një çmim më se të arsyeshëm. Përpara!

 9.   Angel Garcia Cervantes dijo

  Kam paguar tashmë për kursin, dhe tani si mund të futem? çfarë është kampionati apo diçka do të arrijë me postë apo si?

 10.   Morpheo dijo

  Ka shumë debate mes të qenit dhe të mos qenit ... rraskapitës. Solidaritet, mirënjohje, admirim dhe mirënjohje (jo falas) për të gjithë ata që investojnë kohë dhe përkushtim në sintetizimin, ndarjen dhe madje gjenerimin e një modeli për të ndarë njohuritë në një gjuhë tjetër nga origjina e tyre Nga Linux dhe disa site të tjera. Postimi, shënimet, referencat, informacionet, kurset: ato janë të avancuara, të dobishme, të jashtëzakonshme dhe në Spanjisht, çfarë mund të kërkoni më shumë. Faleminderit.

 11.   i zymtë dijo

  Sa pagoi tronko për të rekomanduar një kurs M me 9 orë, që nuk është një kurs administratori i sistemeve linux ose si një shaka, unë duhet të turpërohem.