Cockpit: Aplikim me ndërfaqe në internet për administrimin e serverit

Cockpit: Aplikim me ndërfaqe në internet për administrimin e serverit

Cockpit: Aplikim me ndërfaqe në internet për administrimin e serverit

Disa ditë më parë, ne eksploruam një të madhe dhe të njohur mjet softuerik Fusha e IT -së e rrjeteve dhe serverëve thirrje Nagios CoreMe Dhe ndër alternativat ndaj tij, ne përmendim "Kabina e kabinës".

Kështu sot ne do të eksplorojmë këtë mjet tjetër të madh softuerik të quajtur "Kabina e kabinës", meqenëse, mund të jetë shumë i dobishëm si për Administratorët e sistemit / serverit (SysAdmins), si për çdo tjetër Profesionist i IT o Entuziast për kompjuter dhe Linux.

Nagios Core: Çfarë është Nagios dhe si ta instaloni në Debian GNU / Linux?

Nagios Core: Çfarë është Nagios dhe si ta instaloni në Debian GNU / Linux?

Dhe për ata prej jush që nuk e kanë eksploruar postimin tonë të mëparshëm Nagios Core dhe mjete të tjera të ngjashme në fushën e Rrjetet dhe serverat ose përdorim specifik për Administratorët e sistemit / serverit (SysAdmins), menjëherë do të lëmë më poshtë disa lidhje me disa publikime të mëparshme që lidhen me këtë fushë të TI -së:

"Nagios® Core ™ është një aplikacion i monitorimit të rrjetit dhe sistemit me burim të hapur. Ai monitoron hostet (kompjuterët) dhe shërbimet që ju specifikoni, duke ju paralajmëruar kur gjërat shkojnë keq dhe kur përmirësohen. Nagios Core u krijua fillimisht për të punuar nën Linux, megjithëse duhet të funksionojë edhe në shumicën e sistemeve të tjera operative të bazuara në Unix. Gjithashtu, është versioni falas i mjetit tonë aktual të quajtur Nagios XI." Nagios Core: Çfarë është Nagios dhe si ta instaloni në Debian GNU / Linux?

Artikulli i lidhur:
Nagios Core: Çfarë është Nagios dhe si ta instaloni në Debian GNU / Linux?

Artikulli i lidhur:
Webmin: administrim nga shfletuesi i internetit
Artikulli i lidhur:
TurnKey Linux: Biblioteka e Pajisjeve Virtuale

Cockpit: Versioni i ri i qëndrueshëm numër 250

Cockpit: Versioni i ri i qëndrueshëm numër 250

Çfarë është Cockpit?

Sipas uebfaqja zyrtare e Projektit Cockpit, "Kabina e kabinës" është një mjet softuerik i përshkruar si më poshtë:

"DHEIt'sshtë një ndërfaqe grafike e bazuar në ueb për serverët, e destinuar për të gjithë, veçanërisht ata që nuk kanë përvojë me Linux, përfshirë administratorët e Sistemeve Operative Windows. Gjithashtu, për ata që janë të njohur me Linux dhe duan një mënyrë të lehtë dhe grafike për të menaxhuar serverët dhe kompjuterët e tjerë në një rrjet. Dhe së fundi, është gjithashtu i përshtatshëm për administratorët me përvojë të IT që përdorin kryesisht mjete të tjera, por duan të kenë një pasqyrë të sistemeve individuale."

karakteristika të

Zhvilluesit e saj e detajojnë atë "Kabina e kabinës":

 • Easyshtë e lehtë për t’u përdorur: Për shkak se minimizon përdorimin e komandave të terminalit, lehtëson kryerjen e detyrave përmes ndërfaqes në internet me përdorimin e miut dhe ka një terminal të integruar, i cili është i dobishëm kur përdorimi i tij është i nevojshëm ose i kërkuar.
 • Ka integrim të mirë me sistemin operativ të përdorur: Meqenëse, ai përdor API -të që tashmë ekzistojnë në sistem. Ai nuk shpik nënsistemet ose shton një shtresë të mjeteve të veta. Si parazgjedhje, Cockpit përdor hyrjet dhe privilegjet e përdoruesve normalë të sistemit. Hyrjet në të gjithë rrjetin gjithashtu mbështesin regjistrimin e vetëm dhe teknikat e tjera të vërtetimit. Gjithashtu, nuk konsumon burime ose nuk funksionon në sfond kur nuk përdoret. Sepse funksionon sipas kërkesës, falë aktivizimit të prizës së sistemit.
 • Shtë e zgjerueshme: Falë faktit se ai mbështet një listë të gjerë të aplikacioneve opsionale (shtesa / shtojca) dhe palëve të treta që rrisin funksionalitetin dhe shtrirjen e tij. Kështu, ju lejon të shkruani modulet tuaja të personalizuara për ta bërë Cockpit të bëjë atë që kërkohet.

Po ashtu me "Kabina e kabinës" mund të bëhen shumë detyra, ndër të cilat 10 në vijim mund të përmenden:

 1. Inspektoni dhe ndryshoni cilësimet e rrjetit.
 2. Konfiguroni një mur zjarri.
 3. Menaxhoni ruajtjen (përfshirë ndarjet RAID dhe LUKS).
 4. Krijoni dhe menaxhoni makina virtuale.
 5. Shkarkoni dhe përdorni kontejnerët.
 6. Shfletoni dhe kërkoni regjistrat e sistemit.
 7. Inspektoni harduerin e një sistemi.
 8. Përditësoni softuerin.
 9. Monitoroni performancën.
 10. Menaxhoni llogaritë e përdoruesve.

Si ta instaloni në Debian GNU / Linux 10?

Para fillimit të kësaj pjese, vlen të përmendet si zakonisht se për këtë rast praktik ne do të përdorim të zakonshmen Përgjigju Linux-it i quajtur Mrekulli GNU / Linux, e cila bazohet në MX Linux 19 (Debian 10)Me E cila është ndërtuar pas tonës «Udhëzues për Snapshot MX Linux».

Megjithatë, çdo Distro e GNU / Linux çfarë mbështetje SystemdMe Prandaj, ne do ta përdorim këtë Përgjigje MX Linux duke filluar nga Sistemi i nisjes GRUB sipas opsionit tuaj me "Filloni me Systemd"Me Në vend të opsionit të tij të paracaktuar, i cili është pa Systemd ose më mirë me Systemd-shimMe Gjithashtu, ne do të ekzekutojmë të gjitha komandat e komandës nga Përdoruesi i Sysadmin, në vend të Përdoruesi rrënjësor, nga tha Respin Linux.

Dhe tani për tuajin shkarkimi, instalimi dhe përdorimi, ne do të përdorim udhëzimet për të Debian GNU / Linux«Udhëzuesi i instalimit».

Shkarkimi, instalimi dhe përdorimi

Distros Debian 10 (Buster) ose bazuar në to, zgjidhja më e mirë e shkarkimi, instalimi dhe përdorimi de "Kabina e kabinës" , është për të konfiguruar Depot e Debian Backport, nga atje për të kryer gjithçka të qetë me versionin më të azhurnuar të mundshëm. Dhe për këtë, sa vijon duhet të ekzekutohen urdhërat e komandës në terminalin (tastierën) e sistemit tuaj operativ:

sudo touch /etc/apt/sources.list.d/backports.list && sudo chmod 777 /etc/apt/sources.list.d/backports.list
sudo echo 'deb http://deb.debian.org/debian buster-backports main' > /etc/apt/sources.list.d/backports.list
sudo apt update
sudo apt install -t buster-backports cockpit

Atëherë kemi vetëm hap shfletuesin dhe shkruani në shiritin e adresave rrugën lokale ose të largët të pajisjeve që duam të menaxhojmë. Në rast se është një kompjuter në distancë, ai gjithashtu duhet të jetë i instaluar "Kabina e kabinës", siç tregohet më poshtë:

http://127.0.0.1:9090
http://localhost:9090
http://nombreservidor.dominio:9090

Të shtëna në ekran

Kabina: Pamja e ekranit 1

Kabina: Pamja e ekranit 2

Kabina: Pamja e ekranit 5

Kabina: Pamja e ekranit 6

Kabina: Pamja e ekranit 7

Kabina: Pamja e ekranit 8

Kabina: Pamja e ekranit 9

Kabina: Pamja e ekranit 10

Kabina: Pamja e ekranit 11

Kabina: Pamja e ekranit 12

Kabina: Pamja e ekranit 13

Kabina: Pamja e ekranit 14

Kabina: Pamja e ekranit 15

Kabina: Pamja e ekranit 16

Kabina: Pamja e ekranit 17

Kabina: Pamja e ekranit 18

Kabina: Pamja e ekranit 19

Për më shumë informacion në "Kabina e kabinës" mund të eksploroni lidhjet e mëposhtme:

10 alternativa falas dhe të hapura

 1. Ajenti
 2. Icinga
 3. LazyDocker
 4. Munin
 5. Nagios Core
 6. Të dhënat Net
 7. Portier
 8. Monitor PHP Server
 9. Zabbix

Për të mësuar më shumë rreth këtyre alternativa dhe më shumë, klikoni në lidhjen e mëposhtme: Pajisjet dhe Softuerët e Monitorimit të Rrjetit nën Burim të Hapur.

Përmbledhje: Botime të ndryshme

Përmbledhje

Si përmbledhje, siç është parë "Kabina e kabinës" është si Nagios Core një mjet i madh softuerik në fushën e Rrjetet / serverat dhe Administratorët e sistemit / serverit (SysAdmins)Me Por përtej të qenit një alternativë ose zëvendësim i Nagios Core Rathershtë më tepër një plotësues perfekt i tij, për të formuar një komplet aplikimi për monitorimin dhe menaxhimin e pajisjeve (host) në një rrjet.

Shpresojmë që ky botim të jetë shumë i dobishëm për të gjithë «Comunidad de Software Libre y Código Abierto» dhe me një kontribut të madh në përmirësimin, rritjen dhe përhapjen e ekosistemit të aplikacioneve në dispozicion për «GNU/Linux». Dhe mos ndaloni ta ndani atë me të tjerët, në faqet e internetit, kanalet, grupet ose komunitetet tuaja të preferuara të rrjeteve sociale ose sistemeve të mesazheve. Më në fund, vizitoni faqen tonë në «Nga Linux» për të eksploruar më shumë lajme dhe për t'u bashkuar me kanalin tonë zyrtar të Telegram nga DesdeLinux.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

2 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   Luix dijo

  Një alternativë tjetër është webmin ..

  1.    Instaloni Linux Post dijo

   Përshëndetje, Luix. Faleminderit për komentin dhe kontributin tuaj.