Webmin: administrim nga shfletuesi i internetit

web min është një mjet i konfigurimi i sistemeve i arritshëm Mënyrë në internet për OpenSolaris, GNU / Linux dhe sisteme të tjerë Unix. Me të mund të konfiguroni aspektet e brendshme të shumë sistemeve operative, të tilla si përdoruesit, kuotat e hapësirës, ​​shërbimet, skedarët e konfigurimit, mbylljen e kompjuterit, etj., Si dhe të modifikoni dhe kontrolloni shumë aplikacione falas, të tilla si serveri Apache në internet, PHP , MySQL, DNS, Samba, DHCP, ndër të tjera.


Tasti komandues ose terminali është thika e ushtrisë zvicerane e një administratori Linux, por ka mundësi të tjera. Njëri prej tyre është webmin - i shpërndarë me licencë BSD - i cili lejon administrimin e Linux në mënyrë grafike përmes çdo shfletuesi në Internet.

Nëse nuk jeni administrator i Linux-it, por ju tërheq shumë menaxhimi i një serveri në internet, postës, bazës së të dhënave, kjo është një mundësi e shkëlqyeshme për të filluar të kuptoni funksionimin e detyrave administrative të një sysadmin, nga komoditeti i shfletuesit tuaj të internetit.

Webmin është shkruar në Perl, versioni 5, duke ekzekutuar si server dhe proces të vetin. Si parazgjedhje, ai komunikon përmes TCP mbi portin 10000 dhe mund të konfigurohet për të përdorur SSL nëse OpenSSL është instaluar me module shtesë të kërkuara Perl.

Shtë ndërtuar nga modulet, të cilat kanë një ndërfaqe në skedarët e konfigurimit dhe serverin Webmin. Kjo e bën të lehtë shtimin e funksionalitetit të ri pa shumë përpjekje. Për shkak të dizajnit modular të Webmin, është e mundur që të gjithë të interesuarit të shkruajnë shtesa për konfigurimin e desktopit.

Webmin gjithashtu ju lejon të kontrolloni shumë makina përmes një ndërfaqeje të thjeshtë, ose të hyni në servera të tjerë të webmin në të njëjtin rrjet ose nën rrjet.

Ekzistojnë versione të tjerë më të specializuar të webmin si: Usermin (përdorues jo-rrënjë), virtualmin (Virtualhost) dhe Koludmin (sistemet virtuale).

Mund ta shkarkoni direkt nga faqja në tarbal, RPM ose DEB dhe të ndiqni wiki webmin për instalim.

Instalimi dhe përdorimi

Gjëja e parë për të bërë ështëHapni një terminal dhe ndryshoni skedarin burime.listë të gjetur në / etj / prirur për ata që shkruajmë:

sudo vi /etc/apt/sources.list

Hapni skedarin shtoni linjat e mëposhtme:

deb http://download.webmin.com/download/repository kontribut sarge deb http://webmin.mirror.somersettechsolutions.co.uk/repository sarge kontrib

Pasi të keni bërë, ruani ndryshimet në dokument. Pastaj unëImportoni butonin GPG në terminal komandat e mëposhtme.

wget http://www.webmin.com/jcameron-key.asc
sudo apt-key shtoj jcameron-key.asc

Pas përfundimit të këtyre hapave, azhurnoni listën e depove:

sudo apt-get freskimin e

Në fund, instaloni webmin:

sudo apt-get instaloni webmin

Për të përdorur Webmin do të duhet vetëm të hapni shfletuesin e internetit që keni zgjedhur dhe të futni adresën vijuese: http: // serverip: 10000 /

Më shumë informacion në: webmin.com


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

5 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   Jezu dijo

  Kjo do të ndodhë sepse përdor https për tu lidhur përmes uebit dhe kromi zbulon se nuk është një certifikatë e nënshkruar nga disa CA.
  Nuk ka asnjë problem për të.

 2.   Jose GDF dijo

  Sapo e kam instaluar dhe testuar në laptopin tim dhe është për t’u habitur sasia e informacionit që prodhon ky aplikacion për vetë sistemin, përmes shfletuesit.

  Sigurisht, para hyrjes, Chromium më ka dhënë një paralajmërim sigurie, një nga ato seriozët që dalin kur hyn në një sit me pak besim. Që përdoruesit për herë të parë të dinë.

  Gjetje shume e mire. Të fala.

  1.    Oscar dijo

   Si e ndihmojnë isistët pofa

 3.   Oscar dijo

  Nuk mund të futem në rrugën / etj / të prirur siç bëra dhe u përpoqa dhe asgjë

  1.    Alexander dijo

   E di që është pak vonë për të dhënë këtë përgjigje, por gjithsesi mund të jetë e dobishme për njerëzit që kanë këtë dilemë. Ndoshta problemi është që skedari duhet të hapet me këtë komandë: sudo gedit /etc/apt/sources.list në mënyrë që linja të përfshihet. Një tjetër gjë, fjala gedit është redaktuesi i tekstit i përdorur për këtë shembull, por mund të jetë nano ose një tjetër. Dhe së fundmi, nuk keni nevojë të shkruani sudo nëse tashmë jeni një superpërdorues.
   Mungonte për të treguar që skedari burimet.list nuk mund të ishte gjithnjë në atë rrugë, kjo varet nga shpërndarja, mund të gjendet në dosjen burimet.list.d për shembull.
   Kjo eshte…