Adobe Flash jep HTML5 dhe heq pajisjet mobile

Adobe ka njoftuar se do të ndalojë zhvillimin Blic për shfletim nga pajisjet mobile. Arsyeja është se aktualisht HTML5 tashmë funksionon në këto pajisje, në disa raste ekskluzivisht. Prandaj, është bërë zgjidhja më e mirë për të shfaqur përmbajtje në platforma i lëvizshëm.


Një nga kompanitë e para që braktisi formatin Adobe ishte Apple. Në fakt, Steve Jobs shkoi aq larg sa të shpjegonte pse e urrente Flash-in në maj të vitit të kaluar në një letër e hapur.

Sidoqoftë, Adobe nuk e ka adresuar këtë episod në hyrje të blogut në të cilin Danny Winokur, nënkryetar dhe menaxher i përgjithshëm i zhvillimit interaktiv të Adobe, komunikoi vendimin e marrë nga kompania.

Në të, ai kujton se "për më shumë se një dekadë, Flash ka lejuar që përmbajtja më e pasur të krijohet dhe të përdoret në internet. Sidoqoftë, HTML5 tani "mbështetet botërisht në pajisje të lëvizshme shumë të rëndësishme, në disa raste ekskluzivisht". Kjo, ata shpjegojnë, e ka bërë gjuhën të bëhet "zgjidhja më e mirë për krijimin dhe shfaqjen e përmbajtjes në shfletuesin në platformat e lëvizshme".

Problemet e blicit

Por Flash ishte një teknologji njëqind përqind e pronarit nga Adobe, dhe përveç faktit që ata që e përdorin atë duhet të arrijnë një marrëveshje për ta licensuar atë (megjithëse është falas për përdoruesit përfundimtarë), llojet e tjera të problemeve janë njohur për një kohë të gjatë.

Njëri prej tyre është që për shkak të natyrës së tij është një konsumator i zjarrtë i CPU, diçka që përdoruesit e vërejnë në mënyrë të përsosur kur vizitojnë faqet me elementë të ngulitur të Flash: konsumi i procesorit rritet dhe nganjëherë pjesa tjetër e aplikacioneve vuajnë pasojat.

Por problemi më i keq nuk ishte ai, por ajo që nënkupton ai konsum në pajisje të tilla si celularët ose tabletët: një shkurtim i jetës së baterisë, diçka që shkon kundër përvojës së përdorimit të një pajisjeje autonome duke ulur në mënyrë drastike autonominë e saj .

Këtë duhet shtuar se versionet e fundit janë kritikuar gjerësisht se janë rrënuar me mete dhe të meta të vogla që e bënë shfletuesin "të prishej" dhe duhej të rifillonte.

I lodhur duke parë që problemet e performancës, konsumi dhe gabimet nuk u zgjidhën dhe varet nga një platformë 100% e zotëruar nga Adobe, vetë Steve Jobs botoi një letër të hapur në faqen e internetit të Apple me qëllimin për të shpjeguar pse nuk po shkonin për të përfshirë Flash në iPad.

Çështja ishte paksa inflamatore, dhe vendimi mjaft i diskutueshëm, por Jobs kishte të drejtë: iPad dhe iPhone mund të jetonin në mënyrë të përsosur pa Flash, pasi kishte standarde të tjera për të parë video dhe shumë faqe ishin larguar nga Flash për të përdorur HTML5 më moderne, kompatibile dhe e hapur.

Gabimet kritike

Përkundër kësaj, ata pretendojnë të ndjehen "të ngazëllyer" me idenë dhe do të vazhdojnë të punojnë "me lojtarët kryesorë në komunitetin HTML5, duke përfshirë Google, Apple, Microsoft dhe RIM".

Ata gjithashtu njoftuan se ndërsa nuk do të vazhdojnë të zhvillojnë Flash për të punuar me shfletuesit celularë pas lëshimit të Flash Player 11.1 për Android dhe BlackBerry Playbook, ata do të vazhdojnë të ofrojnë azhurnime të sigurisë dhe të rregullojnë gabime kritike për konfigurimet ekzistuese.

Sidoqoftë, kjo nuk do të thotë që kompania ka në plan të braktisë Flash-in tërësisht, por përkundrazi do të funksionojë në vende ku beson se mund të ketë "ndikimin më të madh në industri", të tilla si lojëra ose video.

Fuente: Abc.es


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

2 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   Javier Debian Bb Ar dijo

  Po, po! (Duartrokitje)

 2.   pulë dijo

  Sinqerisht, nuk më intereson nëse adobe u zhduk plotësisht pasi nuk kontribuon asgjë në linux, na margjinalizon përdoruesit e linux