BlueProximity ose si ta mbyllni PC tuaj kur largoheni me celularin tuaj

Në këtë pikë të lojës, ju ndoshta tashmë keni tuajat smartphone, e cila me siguri vjen me Bluetooth. Falë tij dhe një program të vogël të thirrur Afërsia Blu (që duhet ta instaloni në kompjuterin tuaj), do të jeni në gjendje kyçni / zhbllokoni kompjuterin tuaj al zmadhimi ose zvogëlimi.


Në botën e ndërlidhur ku jetojmë, nëse ekziston një vegël nga e cila nuk shkëputemi kurrë, është telefoni celular. Për atë arsye, falë BlueProximity ne do të jemi në gjendje të bllokojmë PC-në tonë kur të largohemi, derisa të mos kthehemi me celularin, ai është akoma i bllokuar. Sigurisht që mund ta zhbllokojmë manualisht, thjesht duke futur fjalëkalimin.

Instalimi i tij është shumë i thjeshtë pasi që gjendet pothuajse në të gjithë depo Zyrtarët e distros më të popullarizuar.

sudo apt-get instaloni afërsinë e kaltër

konfiguracion

Cilësimet e telefonit

Së pari, duhet të lidhni kompjuterin dhe telefonin tuaj celular. Pasi telefoni të lidhet, ai nuk do të kërkojë një fjalëkalim kur duam të rilidhim kompjuterin dhe telefonin. Ekziston ende mundësia që telefoni juaj celular t'ju kërkojë të pranoni lidhjen e cila është një shtresë shtesë sigurie, përveç mekanizmit të çiftimit. Telefoni duhet të ketë një mundësi për të çaktivizuar këtë pyetje për të gjithë, apo edhe një pajisje të veçantë. Paaftësia e kësaj pyetjeje nuk e çaktivizon BlueProximity edhe pse është mjaft e padobishme pasi gjithmonë duhet të bëni diçka në telefonin tuaj kur të ktheheni në kompjuterin tuaj.

Lidhja telefonike

Pas konfigurimit të telefonit, mund të shkoni përpara dhe të konfiguroni BlueProximity. Pas daljes gjëja e parë që duhet të shihni është dritarja e konfigurimit.

Në skedën e parë mund ta konfigurojmë telefonin tonë në BlueProximity, për këtë do të bëjmë një analizë dhe sapo të gjendet adresa e telefonit do të zgjedhim.

Për të gjetur adresën, duhet ta vendosni telefonin tuaj në modalitetin e dukshëm Bluetooth. Mund të jetë konfigurimi standard, por nuk e dini kurrë… Tani klikoni në butonin Scan for Devices. Skaneri do të zgjasë rreth 10 sekonda. Pajisjen duhet ta gjeni pas atyre sekondave në listë, mbase ndër pajisjet e tjera me Bluetooth që zbulon rreth jush.

Zbulimi i distancës së konfigurimit

Tani BlueProximity duhet të fillojë të punojë, por mund të kërkohen më shumë parametra të akordimit. Në këtë mënyrë ju mund të ndryshoni parametrat e zbulimit dhe t'i provoni ato. Ju do të vini re se si ikona ndryshon nëse luani me vlerat.

Në skedën e dytë zgjidhni distancën dhe kohëzgjatjen e kyçjes / zhbllokimit.
Pasi të plotësohen këto kërkesa, veprimi përkatës (kyçja ose zhbllokimi) do të aktivizohet.

Cilësimet e kyçjes së veprimit

Shko te skeda e tretë e quajtur mbyllje për të parë ekranin e mëposhtëm:

Seksioni i sipërm i referohet komandave që BlueProximity do të ekzekutojë për secilën ngjarje të konfiguruar. Parazgjedhja është komanda për të kyçur dhe zhbllokuar ekranin duke përdorur mbrojtësin e ekranit në desktop GNOME. Nëse jeni përdorues i KDE duhet të klikoni në shigjetën poshtë dhe të zgjidhni xscreensaver të hyrjes. Vini re se kjo do të funksionojë vetëm me versionin e integruar KDE të xscreensaver. Ruajtësi origjinal i xscreensaver nuk përfshin një komandë të shkyçjes.

Komanda e afërsisë është një komandë që ekzekuton çdo interval të caktuar dhe kryhet ndërsa përdoruesi është në diapazon (ekrani është i shkyçur). Në atë mënyrë ju mund, për shembull, të parandaloni aktivizimin e ruajtësit të ekranit ndërsa jeni afër. Ky është konfigurimi standard.

Seksioni i poshtëm merret me ndryshimet e gjendjes. Hyrja e syslog ju lejon të krijoni një mesazh syslog për çdo ndryshim të gjendjes që vjen nga aftësia logf që keni konfiguruar dhe paralajmërimi paraprak i nivelit të regjistrit. Mund ta konfiguroni gjithashtu ekskluzivisht për regjistrim në një skedar specifik.

Ju gjithashtu mund të fikni monitorin në kohën e bllokimit dhe kështu do të kurseni energji elektrike kur jeni larg kompjuterit tuaj; sigurisht që do të ndizet kur të ktheheni. Komandat e mëposhtme mund të përdoren për të fikur dhe ndezur monitorin.

Komanda e mbylljes + mbyllja:

komandë gnome-screensaver -l && xset dpms forcë

Shkyç + komandën e energjisë:

xset dpms forcë && gnome-screensaver-komandë -d

Fuente: Subinet.es


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

5 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   Korniza dijo

  pa llogaritur atë që thith bateria për të pasur Bluetooth gjithmonë të ndezur

 2.   Lucas dijo

  Shume mire. Brohoritje,

 3.   Korniza dijo

  Duhet të jeni dembel që të largoheni dhe të mos shtypni një kombinim të çelësave, dhe nëse ju mbaron bateria dhe mësoheni që kompjuteri juaj të prishet kur largoheni? dhe gjëja qesharake që kap telefonin tuaj celular kur shpërqendroheni dhe bën që kompjuteri juaj të prishet ... padyshim që ekziston gjithmonë mundësia për ta zhbllokuar atë me fjalëkalimin, por do të kishte disa geeks që argëtoheshin atje: p, jo i ftohtë , Jo mirë

 4.   Le të përdorim Linux dijo

  Rightshtë e drejtë ... ka anët e saj të dobëta, është e pamohueshme.
  Sidoqoftë, është një alternativë më shumë ...
  Gëzuar! Paul.

 5.   Josue Hernandez Rivas dijo

  Ndoshta jeni me fat dhe askush nuk e vëren ...