Aktivizoni butonat e kthimit / përparimit të miut në KDE

 

Përshëndetje, të mirëpritur në postimin tim të parë në këtë blog fantastik Linux. Pas sugjerimit të elav në forum, kam vendosur të ju sjell një mësim të vogël që mund të jetë i dobishëm për ju.

Ata që kanë fat të kenë minj më modernë, me butona anësorë shtesë dhe të gjitha ato përfitime të teknologjisë, do të bien dakord me mua se ata janë shumë më komodë dhe efikasë kur punojnë intensivisht me skedarë ose kur bëjnë internet. Në Windows, për shkak të pjesës së madhe të tregut, të gjithë minjtë punojnë si standard pa nevojë për konfigurim të mëtejshëm (nuk di për Mac, por me sa duket edhe unë). Sidoqoftë, në Linux, posaçërisht me mjedisin KDE, ato funksionojnë vetëm si standardë në shfletuesit e internetit, kështu që ne duhet të ndryshojmë disa gjëra për të aktivizuar këto butona dhe të jemi në gjendje t'i përdorim ato në Dolphin dhe, në përgjithësi, në ndonjë program tjetër që përdor funksionin e kthimit / kthimit.

Hapat që duhet të ndiqni janë shumë të thjeshtë dhe kryhen në asnjë kohë:

1) Së pari, instaloni paketat automatizimi y xbindkeys. Kjo mund të bëhet përmes menaxherit të paketës së shpërndarjes në përdorim, prandaj hidhni një vështrim në depot dhe ekzekutoni komandën përkatëse të distroit tuaj, në Arch:

 pacman -S xbindkeys xautomation

2) Në dosje / shtëpia / emri i përdoruesit, krijoni një skedar teksti të quajtur ".xbindkeysrc" - pa thonjëza-. Periudha paraardhëse e emrit do ta bëjë skedarin të fshehur, duke u zhdukur nga shikimi menjëherë pas krijimit. Shënoni, në menunë View, opsionin "shfaqni skedarët e fshehur" (ose shtypni Alt +.), Dhe lokalizojeni atë. Pastaj hapeni me një redaktues teksti dhe ngjisni të gjithë këtë në të:

# Për përfitimin e përdoruesve të emacs: - * - script-shell - * - ############################################################## ########################## # # Version: 1.8.0 # # Nëse redaktoni këtë skedar, mos harroni të hiqni komente nga asnjë rresht # që ju ndryshimi # Simboli i paundit (#) mund të përdoret kudo për komente. # # Për të specifikuar një çelës, mund të përdorni 'xbindkeys --key' ose # 'xbindkeys - shumëkërkues' dhe të vendosni njërën nga dy linjat në këtë skedar. # # Formati i një linje komande është: # "komanda për të filluar" # çelësi i shoqëruar # # # Një listë e çelësave është në /usr/include/X11/keysym.h dhe në # / usr / include / X11 / keysymdef. h # XK_ nuk është e nevojshme. # # Lista e modifikuesit: # Lirimi, Kontrolli, Shift, Mod1 (Alt), Mod2 (NumLock), # Mod3 (CapsLock), Mod4, Mod5 (Shkoni). #
# Modifikuesi i lëshimit nuk është një modifikues standard X, por ju mund ta # përdorni nëse doni të kapni ngjarje të lëshimit në vend të ngjarjeve të shtypit
# Sipas parazgjedhjeve, xbindkeys nuk i kushton vëmendje modifikuesve # NumLock, CapsLock dhe ScrollLock. # Mos komentoni linjat e mësipërme nëse doni t'i kushtoni vëmendje.
#keystate_numlock = aktivizo #keystate_capslock = aktivizo # keystate_scrolllock = aktivizo
# Shembuj të komandave:
"xbindkeys_show" kontroll + ndryshim + q
# delfin kthehu "xte 'keydown Alt_L' 'key Key Right"' keyt Alt_L '"b: 9
# delfin shko përpara "xte 'keydown Alt_L' 'key Left"' keyt Alt_L '"b: 8
#################################################################DD##### End ########### # ##########################

3) Pasi të keni bërë sa më sipër, ruani skedarin dhe mbyllni redaktuesin e tekstit. Tani shkoni te /home/user-name/.kde4/Autostart dhe krijoni një skedar të ri teksti, të quajtur «xbindkeys. desktop»- Përsëri pa thonjëza-. Ju e hapni atë dhe ngjisni sa vijon në të:

#! / usr / bin / env xdg-open [Hyrja në tryezë] Koment [en_US] = Koment = Kodim = UTF-8 Ekzekutues = xbindkeys Emri i Përgjithshëm [en_US] = Emri Generic = Ikona = MimeType = Emri [en_US] = Emri = Shtegu = StartupNotify = Terminal false = TerminalOptions false = Type = Versioni i Aplikimit = 1.0 X-DBUS-ServiceName = X-DBUS-StartupType = X-DCOP-ServiceType = X-KDE-SubstituteUID = false X-KDE-Emri i përdoruesit = X-KDE-autostart -pas = kdesktop

4) Ju nuk keni nevojë të ndryshoni asgjë tjetër. Identifikimi dhe kthimi duhet të jetë i mjaftueshëm që miu të funksionojë siç duhet. Në rast se hasni probleme, sigurohuni që t’i keni ndjekur këto udhëzime në letër.

Shenim: Një përdorues i forumit më tha se ky mësim nuk funksionoi për të, kështu që gjëja e parë që më ndodh është të fus në cilësimet e shkurtoreve të Dolphin dhe të modifikoj komandën Back / Forward përkatësisht, duke klikuar në butonin e vendosur në imazh dhe, menjëherë pas , duke shtypur tastin përkatës të miut. Nëse, përkundër gjithçkaje të përshkruar, nuk mund t'i aktivizoni këto butona, lini komentet tuaja dhe ne do të përpiqemi të gjejmë një zgjidhje së bashku.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

8 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   keopeti dijo

  mik i mirë, pasi që ju është dhënë puna për të bërë manualin, unë e kam riinstaluar atë për kuriozitet dhe tani nëse funksionon, por skedari fillestar "xbindkeys.desktop" e lashë në "xbindkeys" të mëparshmit mua një fillim dështimi, përshëndetje dhe falënderime

  1.    Ujk dijo

   Unë jam i kënaqur që ajo ka punuar në fund. Them se çdo kompjuter ka preferencat e veta, haha. Një përshëndetje ;).

 2.   Takpe dijo

  Për openSuse nuk mund të gjej paketat xautomation dhe xbindkeys.

  1.    Ujk dijo

   Googling Unë shoh se Xautomation ka ndryshuar emrin e saj në Xaut në disa distros. Nga xbindkeys gjeta këtë faqe:

   http://www.nongnu.org/xbindkeys/xbindkeys.html#download

   Supozoj se do të duhet të shkarkoni kodin burimor dhe ta instaloni atë duke ndjekur udhëzimet që vijnë në të njëjtën faqe.

   Le të shohim nëse ndonjë përdorues i openSuse mund të na japë një kabëll.

 3.   Mara dijo

  Thjesht thoni se në Mint 12 KDE 64 bit (xautomation dhe xbindkeys janë gjithashtu në 32 bit bit) pa probleme. Në fakt ekziston një mjet në gtk për të konfiguruar xbindkeys, xbindkeys-config, por nuk funksionon për mua. Faleminderit shumë për hilen e vogël, është e mrekullueshme.

 4.   Rajonant dijo

  Faleminderit shumë, në vazhdim! e vërteta është se ato janë butonat e miut që unë i përdor më shumë.
  [Modaliteti i Trollit Aktiv] Qesharak që Xfce dhe Thunar i zbulojnë dhe i përdorin ato pa pasur nevojë për "rregullime" shtesë dhe KDE një mjedis i përparuar jo xD [Modaliteti Troll Off]

 5.   Micka dijo

  Shumë e dobishme, unë kam qenë duke u përpjekur për të zgjidhur atë për ditë, në rastin tim ishte kurioz sepse nëse ata shkonin tek unë në shfletuesit ose Chromium ose Iceweasel, ata nuk punonin me Dolphin, pasi instaluan programet dhe shtuan tekstet, unë akoma duhej të konfiguroja çelësat siç e tregoni në kapjen e sfondit, para se ta bënte atë, por nuk kishte kuptim pasi nuk zbuloi shtypjen e tasteve në ato çelësa, tani është zgjidhur, faleminderit shumë

 6.   ekspobi dijo

  Faleminderit, funksionoi për herë të parë. E vërteta është që unë e humba atë në delfin dhe duhej të përdorja thunar kur bëhej fjalë për të lundruar në sistemin e skedarëve.