Aktivizoni mënyrën jashtë linje në Google Chrome

Në vendin tim, interneti në shtëpi është diçka si shumë i pakët, pothuajse zero, ata prej nesh që janë me fat kanë qasje në rrjetin e rrjeteve në qendrat tona të punës, atje lundrojmë me kompjuterët ose laptopët, kërkojmë informacion që na nevojitet, mësojmë , etj

Fatkeqësisht kur kthehemi në shtëpi ndryshimet e realitetit, nëse kemi ndonjë dyshim ose pyetje nuk mund të hapim Google ose Wikipedia dhe të zgjidhim problemin, kjo është arsyeja pse opsioni për të lundruar jashtë linje ose "Punë jashtë linje" që përfshin shfletues të tillë si Opera ose Firefox jemi ne vërtet e dobishme.

Çfarë është mënyra jashtë linje ose funksionimi jashtë linje?

Supozoni se jeni në zyrë dhe hapni një tutorial këtu në FromLinux, lexojeni, mbyllni skedarin e shfletuesit dhe voila, shkoni në shtëpi.

Pastaj kur të shkojmë në shtëpi duam të rihapim atë tutorial që gjejmë këtu, për fat të keq pasi që nuk kemi internet në shtëpi nuk mund të hyjmë në sit, këtu hyn modaliteti offline.

Ne aktivizojmë mënyrën jashtë linje ose duke punuar jashtë linje në shfletuesin tonë dhe mund të kemi qasje në faqet që kemi hapur përpara PA PA akses në internet, kjo është e mundur sepse shfletuesi në vend që të kërkojë në internet për faqen dhe përmbajtjen që duam të hapim, kërkon në informacionin që ai tashmë ka hapur dhe ka në memorjen e tij.

Në këtë mënyrë ne mund të këshillohemi në faqet tona Google Chrome (ose Chromium) që kemi hapur më parë dhe duam të këshillohemi përsëri pa pasur internet, kështu që për shembull mund të konsultohemi me artikuj nga FromLinux, çmimet e Linio, Arch Wiki apo etj, e gjithë kjo duke qenë jashtë linje, mjaft e dobishme apo jo?

Si të aktivizoni modalitetin jashtë linje në Google Chrome ose Chromium

Në aktivizimin e Firefox është e thjeshtë, ne shkojmë në menunë File dhe e gjejmë në fund, në Opera të ngjashme, por… në Google Chrome nuk mund ta gjejmë këtë opsion në shikim të parë.

Për ta aktivizuar ne shkruajmë sa vijon në shiritin e navigimit dhe shtypim Enter:

chrome://flags/#enable-offline-mode

Do të shfaqet një poster që na pyet nëse duam të aktivizojmë mënyrën e fshehtë të linjës, klikojmë mbi të mundësoj dhe voila, këtu po ju tregoj:

opsionet e fshehura të kromit

Pastaj ne rifillojmë shfletuesin dhe kaq.

Shpresoj të ketë qenë e dobishme për ju.

të fala

PD: Do të shihni se ka shumë më tepër mundësi që mund t'i aktivizoni ose çaktivizoni, të luani pak me ta, ka disa shumë interesante


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

4 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   Sasuke dijo

  Unë e kam aktivizuar atë mundësi për një kohë të gjatë, por e bëra atë në Mozilla Firefox në mënyrë që të lexoja artikujt që ne përdorim të botuar nga linux. Gëzuar!

 2.   MOL dijo

  Shumë e dobishme nëse keni një lidhje interneti të dobët ose të përhershme.

 3.   eliotime3000 dijo

  Isshtë më e lehtë për të hyrë në të rreth: rreth dhe kështu ju shmangni problemet kur hyni në faqet e fshehura të shfletuesit.

 4.   Jonathan Martinez dijo

  Shoku im, ai nuk më shfaqet, vetëm sa më poshtë shfaqen

bool (e vërtetë)