Aktivizo përdoruesin rrënjë në Ubuntu

Ata prej nesh që administrojnë sisteme duan të përdorin përdoruesin root, sepse instalimi i sudo në një server nuk është diçka që më pëlqen të bëj, sepse i jep mundësi (mundësi) që të ketë më shumë përdorues me privilegje administrative në server

Problemi është se kur kthehemi në shtëpi dhe po përdorim një distro si Ubuntu, përdoruesi rrënjësor nuk është aktivizuar ... e dini, Canonical në përpjekjen e tyre për të mos dëmtuar sistemin thjesht nuk na lejon të përdorim rrënjë direkt ... ¬_¬ ... Nuk e di djema, por kjo më duket pak si Windows hehe.

Si të aktivizoni rrënjën në Ubuntu

Ata që dëshirojnë të kenë të aktivizuar rrënjën është i thjeshtë, me 2 komanda mund ta bëjmë.

sudo -i

Kjo do të na lejojë të hyjmë si root, natyrisht, pasi të vendosim fjalëkalimin e përdoruesit tonë.

sudo passwd root

Kjo do të ndryshojë fjalëkalimin e përdoruesit rrënjë, dhe voila… ne mund të shtypim Ctrl + F1 dhe të vendosim si përdorues rrënjë dhe si fjalëkalim atë që sapo kemi specifikuar.

Artikulli i lidhur:
Lejet dhe të drejtat në Linux

Si të çaktivizoni rrënjën në Ubuntu

Me një komandë do të jetë e mjaftueshme për ta çaktivizuar përsëri:

sudo passwd -dl root

Fund!

Epo, asgjë më shumë për të shtuar, ky është një post me të vërtetë i shkurtër, shpresoj se do të jetë i dobishëm për dikë.

Enjoy!

Artikulli i lidhur:
Si të montoni HDD ose ndarje përmes terminalit

Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

25 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   Marco dijo

  Mund ta bëni me një komandë të vetme:

  sudo -u rrënjë passwd

  😀

  1.    Norach dijo

   Po filloj në botën e Linux, kam instaluar Ububtu 14.10 me përdoruesin luis dhe nuk mund të menaxhoj duke përdorur përdoruesin rrënjë nga përdoruesi luis, Ubuntu më njofton se nuk ka leje sepse nuk shfaqet në skedarin sudoers. Cfare mund te besh?
   Faleminderit…

 2.   toñolocodedelan_te dijo

  Çfarë këshillë e mirë, faleminderit.
  Unë nuk e kuptoj pse ata hedhin kaq shumë në Ubuntu pasi Linux është ai që shkon më së miri me Fedora; domethënë kush shikon të ardhmen në botën e distros, kush po punon për sisteme portative, i cili po zhvillohet në drejtim të te celularët, te sistemet e prekjes, kush po hap mundësitë që Linux ofron gjithashtu në fushën e përdoruesve jo të specializuar, të ashtuquajturve përdorues desktop, etj? ... Epo, Ubuntu. Dhe për të depërtuar në desktop, është e nevojshme të hapesh mënyra në biznes dhe rregullat e biznesit janë shkruar tashmë dhe pa ato duhet të mbijetojnë ata DUHET të përshtaten me tregun.
  Ndoshta ekscentricitetet si Gentoo nuk do të zhduken, për të thënë të paktën, dhe patjetër që serverat duhet të qëndrojnë në duar të specializuara, por përdoruesi i zakonshëm nuk jep një badiava nëse Ubuntu duket si Windows ose jo, gjë që ka rëndësi për të, dhe është mirë që është kështu, është se kur lidhni një usb ose kur konfiguroni lidhjen tuaj wifi, etj, funksionon për ju, periudha. Dhe kjo ofrohet nga Ubuntu. Asnjë hark, asnjë debian, jo ata që duan, por Ubuntu, Fedora dhe OpenSuse, ato që kanë korporata prapa, domethënë ata që janë në biznes, i njëjti biznes Windows.

  1.    elav dijo

   Në cilën pikë është "hedhur" Ubuntu? : /

  2.    Xavier dijo

   … Lidhni një usb, konfiguroni lidhjen tuaj wifi, funksionon për ju dhe periudhën

   Epo ky është problemi, të gjithë mendojnë pa ndonjë bazë në ato që thonë.

   Për shembull, a keni përdorur ndonjëherë Debian?

   Sepse gjithçka që thoni funksionon perfekt për mua pas instalimit të paracaktuar pa pasur nevojë të bëni asgjë.

   Regards,
   Xavier

   1.    vicente balerinë dijo

    Pa e hequr nga Debian nuk është e njëjtë me Ubuntu, instalimi tani është më miqësor, por për përdoruesit e përparuar dhe jo për fillestarët dhe nëse duhet të instaloni butë shumë herë, ato janë shumë të vështira për t'i konfiguruar për një instalim të thjeshtë dhe në atë që Ubunto ka një avantazh Unë mendoj se të dy Debian dhe Gentos janë distros shumë të mirë, vetëm se unë duhet të ketë disa njohuri, unë përdor Debian Mandriva, Fredora dhe unë mund t'ju siguroj se Ubunto ose Mandriva janë shumë të lehtë për të sapoardhurit.

  3.    yo dijo

   Ju keni njeri të drejtë. Nëse Linux do të mbijetojë në desktop dhe do të ketë ende një vend në botë që vjen nga celularët, jastëkët, etj., Ai duhet të ndjekë rrugë si ato që ndjek Ubuntu. Pajtohem 100% me ty… ..POR mendoj se ke bërë një postim të gabuar sepse tek ky autori nuk hedh asgjë në Ubuntu (madje as dridhje të mira, sepse të gjithë e dimë që KZKG ^ Gaara është arkero në zemër…. Unë mendoj))

 3.   Yoyo dijo

  Informacion i mirë dhe kontribut i mirë nga @Marco

  Isshtë vlerësuar.

 4.   fosko_ dijo

  Megjithëse informacioni është i saktë, nuk më duket e përshtatshme të aktivizoj përdoruesin root në shpërndarje të tilla si Ubuntu dhe derivatet që janë projektuar në mënyrë që root kurrë të mos ketë qasje të drejtpërdrejtë në sistem. Shumica e defekteve të sigurisë dhe katastrofave aksidentale janë shkaktuar nga përdorimi i pahijshëm i përdoruesit rrënjë, kështu që rrënja më larg nga sistemi është më mirë.

  Në vend të kësaj është më e këshillueshme që të përdorim "sudo" për komandat administrative ose "sudo -i" nëse kemi nevojë për një seancë të vazhdueshme administrative.

  1.    elav dijo

   Keni të drejtë, kjo duhet të përdoret me kujdes, por nuk do të thotë që ne gjithashtu mund t'u mësojmë njerëzve se si ta bëjnë atë. Nëse ata marrin një vendim të mirë ose të keq, varet nga të gjithë. 😉

 5.   aitkiar dijo

  Gjithmonë kisha përdorur diçka më të thjeshtë:
  sudo sh
  passwd

 6.   jvk85321 dijo

  Unë vetëm përdor

  sudo passwd

  Dhe me këtë fjalëkalimi rrënjë përcaktohet në ubuntu dhe debian

  Atte
  jvk85321

  1.    Jorge dijo

   "Sudo passwd", së bashku me "sudo su", janë një klasik i klasikëve. Nuk mund të jetë më e shpejtë dhe më e lehtë

 7.   cristian dijo

  dhe tani
  [kodi] sudo su [/ kodi]

 8.   Mario Guillermo Zavala Silva dijo

  Më pëlqente botimi, duke përfshirë komentet tuaja në lidhje me Win ...
  Gëzuar!

 9.   çaparal dijo

  Unë gjithmonë përdor sudo -s kur dua të identifikohem si root.
  Unë e di që ju nuk duhet të përdorni si root, por ka raste kur nuk ka asnjë mundësi tjetër.

  Nuk do të dëmtonte një tutorial në këtë drejtim për të sqaruar pozicionet.

 10.   ermak dijo

  Faleminderit, funksionoi

 11.   suan dijo

  Faleminderit, uroj që të gjitha shpjegimet të ishin kaq të shkurtra xd.

 12.   Edgar dijo

  Unë dua të hap një program dhe ai më kërkon të jem përdorues root
  Çfarë duhet të bëj

 13.   Raiki dijo

  Si e filloni një interpretues të ri të rrënjëve?

 14.   Andres Eduardo Garcia Marquez dijo

  ju lutem shtoni se si ta autorizoni atë në ssh të hapur

 15.   mullixhi dijo

  kompanitë e shkëlqyera

 16.   Robert dijo

  faleminderit për kontributin, më ndihmoi shumë

 17.   oliver dijo

  e thjeshtë ... nëse e dini. Faleminderit

 18.   Makuke dijo

  kur me thote vendos fjalekalimin nuk me le te shkruaj cfare te bej ????

bool (e vërtetë)