Klementina: Alternativa e ngurtë ndaj Amarok

Clementine është një muzikant që rrjedh nga versioni 1.4 i Amarok, por kjo përfshin kaq shumë i ri y përmirësime i cili duket si një lojtar krejtësisht i ndryshëm. Në fund të vitit të kaluar u lëshua versioni 1.0.

Dëshironi të dini më shumë rreth këtij lojtari interesant? Vazhdoni të lexoni


Pas ndryshimit të jashtëzakonshëm që ata bënë në Amarok në versionet 1.4 dhe më vonë, disa përdorues të pakënaqur me rrugën që po kalonte lojtari i tyre i preferuar filluan biznesin duke krijuar një lojtar shumë më të mirë.

Kjo është gjëja e mirë për softuerin e lirë, nëse nuk ju pëlqen diçka, ndryshojeni atë dhe kaq. Falë kësaj, sot ne mund të shijojmë këtë program të shkëlqyeshëm.

 • Karakteristikat kryesore që Clementine përfshin në versionin e saj 1.0 janë:
 • Aftësia për të krijuar lista inteligjente për luajtje. 
 • Organizimi i listave në skeda. 
 • Tekstet e këngëve dhe biografitë e artistëve. 
 • Vizualizimet e ProjectM. 
 • Konvertuesi i skedarit në MP3, OGG, FLAC, ... 
 • Shkarkim automatik i kopertinave të albumeve. 
 • Sinkronizimi me MP3 dhe iPod player. 
 • Telekomanda duke përdorur WiiMote të largët Wii. 
 • Lidhja me Last.fm, Spotify, DI.com, ...

Siç mund ta shihni, këtij programi nuk i mungojnë detajet, prandaj ju rekomandojmë ta provoni dhe të shihni se si përfundon duke ju bindur.

Meqenëse është ndër-platformë, mund ta shkarkoni për Windows, Mac, Ubuntu, Debian dhe Fedora. Në faqen zyrtare: http://www.clementine-player.org/es/downloads ju keni paketat përkatëse. Ju gjithashtu mund ta merrni atë përmes depove. Për ta bërë këtë, hapni terminalin dhe shkruani:

Në Ubuntu:

sudo apt-get instaloni klementinën

Në Fedora:

sudo yum instaloni klementinën

Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

16 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   Ivan Escobares dijo

  Nuk më pëlqen aspak fjala alternative. Nëse po, më mirë të them "Amarok, alternativa ndaj Clementine." Dhe sigurisht të flas për Portokallin. Unë e kam përdorur atë për një kohë tani dhe e preferoj atë për ndonjë lojtar tjetër.

  Në Archlinux:

  sudo pacman -S klementine

 2.   Benji sandoval dijo

  Edhe pse në versionin e depove të ubuntu 12.04, ai nuk integron me menunë globale, është e vetmja gjë që më ka bërë të qëndroj me Rhymtbox. Dikush di diçka për këtë?

 3.   Marko Zp dijo

  Unë do të shtoja se për të instaluar me terminal në ubuntu këto linja shkojnë

  Mund ta shkarkoni versionin më të fundit të Clementine për Ubuntu nga APP-ja zyrtare:
  sudo add-apt-depo ppa: me-davidsansome / klementinë
  sudo apt-get freskimin e
  sudo apt-get instaloni klementinën

  Kopjuar fillimisht nga faqja zyrtare e klementinës!

  E shtoj sepse nuk mund ta instaloja direkt pasi më mungonte depoja e parë.

  Do ta provoj për herë të parë! Post dhe informacion i shkëlqyeshëm! 😀

 4.   talskarth dijo

  Për mua është më e mira sot, kam filluar ta përdor shumë kohë më parë, pothuajse nga versionet e para paraprake dhe kam parë shumë sesi është përmirësuar dhe rritur.

  Shumë e rekomanduar

  1.    Gabriel dijo

   Shtë shumë e rëndë, harxhon shumë burime, por është një aplikim i mirë

 5.   Fernando Santos dijo

  Eshte shume e mire. E vetmja gjë që mungon është mbështetja për jack.

 6.   lukasmatia dijo

  Ky lojtar është shumë i mirë! Nga dashuria vazhdoj të qëndroj me Rhythmbox.
  Unë do të doja që ju të provoni Guayadeque dhe të postoni përshtypjet tuaja, më duket më interesante, edhe pse disi e paqëndrueshme: S

 7.   Helena_ryuu dijo

  plotësisht e rekomanduar, shkon për mrekulli dhe është shumë më mirë të mbaj bibliotekën time muzikore ^^

 8.   Nicolas dijo

  Nëse integrohet mirë me iPod, e lë fiks

 9.   don pupoa dijo

  Unë ndalova së përdoruri atë pasi provova mpd + gmpc

 10.   Jamin fernandez dijo

  Përshëndetje miq !!

  Kur do të bëjnë ata një artikull në lidhje me shpërndarjen aktuale të SolusOS?

 11.   Lisandro Damian Nicanor Perez dijo

  Unë rekomandoj që, kur është e mundur, të përdorni depot zyrtare. Të dy Debian dhe Ubuntu bëjnë një përpjekje për të mbajtur klementinën në formë në repos (dhe shumë e madhe, ju duhet të hiqni shumë biblioteka të ngulitura në kod).

 12.   E keqe dijo

  Inshtë në depot e Debian Squeeze ... Sapo e instalova dhe funksionon shumë mirë

 13.   LEFT-OSX dijo

  Unë madje mund të them se në ditët e sotme fjala "alternative" është e padobishme. Clementine ka farkëtuar rrugën e saj si një krijuese e shkëlqyer, duke u shkëputur nga amaroku gjithashtu i shkëlqyeshëm

 14.   Truko Potter dijo

  Lojtar i shkëlqyeshëm

 15.   Chapon i Ernesto dijo

  Unë e kam përdorur atë për rreth katër muaj apo më shumë dhe deri më tani nuk po ankohem fare. Excellentshtë i shkëlqyeshëm, i lehtë për t’u përdorur, nuk konsumon shumë burime, integrohet me GNOME 3 pa probleme të mëdha… Çfarë tjetër mund të them?

  Një mundësi shumë e mirë për të dëgjuar muzikë në një mjedis Linux