Alternativat e mbylljes së ekranit ultra të lehta

ruajtës xscreens mund të jetë një opsion i vlefshëm. Sidoqoftë, nëse jeni adhurues i minimalism apo përdorni mjedise desktop ultra te lehta, ju mund të jeni të interesuar të eksploroni mundësi të tjera.

Çati

Slock është shumë e thjeshtë: kur ekzekutohet, ajo tregon një ekran të zi (po, plotësisht i zi, pa asgjë). Për të shkyçur ekranin, duhet të futni fjalëkalimin e përdoruesit. Kaq e lehte.

instalim

En Hark dhe derivatet: sudo pacman -Sock
En Ubuntu dhe derivatet: sudo apt-get instaloni mjete pa thithje
En Fedora dhe derivatet: sudo yum instaloj çarë

Përdorim

1. - Hapni një terminal dhe drejtojeni: slock

2. - Për të shkyçur ekranin, thjesht futni fjalëkalimin përkatës.

Bllokohet hollë

Slimlock është pak më "i zbukuruar" sesa slock pasi kyç ekranin duke "huazuar" ndërfaqen SLiM. Për ata që përdorin SLiM për t'u identifikuar, ky mjet mund të jetë më i përshtatshmi pasi lexon automatikisht cilësimet SLiM për të kyçur ekranin duke përdorur të njëjtën temë SLiM.

instalim

En Hark dhe derivatet: yaourt -S slimlock-git

Përdorim

1. - Hapni një terminal dhe ekzekutoni: bllokim të ngushtë

2. - Për të shkyçur ekranin, thjesht futni fjalëkalimin përkatës.

i3 bllokoj

i3lock është pjesë e menaxherit të dritares i3. Isshtë i bazuar në slock dhe funksionaliteti i tij është praktikisht i njëjtë, përveç që ekrani që tregon është i bardhë dhe lejon përdorimin e imazheve.

instalim

En Hark dhe derivatet: sudo pacman -S i3lock
En Ubuntu dhe derivatet: sudo apt-get instalo i3lock
En Fedora dhe derivatet: sudo yum instalo i3lock

Përdorim

1. - Hapni një terminal dhe ekzekutoni: i3lock

2. - Për të shkyçur ekranin, thjesht futni fjalëkalimin përkatës.

Në çdo rast, mos harroni të çinstaloni xscreensaver më parë! Nga ana tjetër, është e vetëkuptueshme që ata mund (dhe unë do të thosha se duhet) t'i shoqërojnë këto programe me një shkurtore ose një kombinim të përshtatshëm çelësash.

Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

8 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   baejue dijo

  Falënderim

  == ** Si të çaktivizoni bllokimin e ekranit plotësisht ** ==

  Kështu që ekrani nuk mund të kyçet kurrë (p.sh. me tastet Ctrl + Alt + L,
  opsioni i menusë, pas ndryshimit të përdoruesit ose pas pezullimit të kompjuterit)
  ne ekzekutojmë gconf-editor dhe zgjedhim kutinë
  / desktop / gnome / bllokim / ekran i çaktivizuar.

  Kështu, ne nuk do të jemi në gjendje të vendosim butonin e appletit ose të bllokimit të
  ekran (butoni i ekranit të kyçjes), dhe nëse është vendosur, do të jetë joaktiv ose
  me aftësi të kufizuara (nuk do të funksionojë).

  Dhe në ekran mbrojtës opsioni «Ekrani i kyçjes
  kur mbrojtësi i ekranit është aktiv ”, dhe nëse është aktivizuar, përveç kësaj,
  do të çaktivizohet.

  Kjo është në GNOME klasike. Me MATE mendoj se duhet të ekzekutoni redaktuesin mateconf dhe të shkoni në / desktop / mate / Lockdown / disable_lock_screen.

  1.    Koiasdi dijo

   Të paktën në Linux Mint 15 MATE, kërkimi arrihet me dconf-editor duke kontrolluar kutinë e ekranit / org / mate / desktop / lockdown / disable_lock_. Para se të duhet të instaloni mjetet dconf (p.sh. nga Synaptic) për të pasur dhe ekzekutuar komandën në fjalë.

   Shenime:
   - Në dconf-editor kutia / org / gnome / desktop / lockdown / disable_lock_screen është aktivizuar si parazgjedhje por nuk ka asnjë efekt mbi këtë temë.
   - Nëse gconf-editor është i instaluar dhe ne kontrollojmë kutinë / desktop / gnome / lockdown / disable_lock_screen, asgjë nuk arrihet.
   - mateconf-editor nuk është në dispozicion në Synaptic në Linux Mint 15 MATE.

 2.   Andrew Ratakruel dijo

  estem… dhe xtrlock?

 3.   Ivan Escobares dijo

  Po Pablo? Artikull i shkëlqyeshëm, kam vetëm dy gjëra për të shtuar. Paketa 'kryesore' e Slimlock është e vjetëruar. Slimlock-git do të duhej të instalohej. Lidhur me Slock, dhe atë të mëparshmin, është se nuk ka asnjë parametër konfigurimi. Diçka që ju lejon të konfiguroni kohën që duhet të kalojë për të bllokuar, dhe që. i3lock nuk e ka provuar akoma.

 4.   Le të përdorim Linux dijo

  Mund të jetë ... Unë nuk e njihja atë. 🙂

 5.   Le të përdorim Linux dijo

  I korrigjuar.
  Lidhur me konfigurimet, e vërteta është se nuk më kujtohet. Thjesht provoni "man slock" ose lexoni faqen zyrtare të projektit.
  Gëzuar! Paul.

  -
  Le të përdorim Linux
  Vizitoni blogun tonë: http://usemoslinux.blogspot.com
  Na ndiqni në Twitter: http://twitter.com/usemoslinux

 6.   Andrelo dijo

  Unë mendoj se kam instaluar slock në kompjuterin tim do të provoj falënderim i hollë lock

 7.   i shpejtë dijo

  Unë nuk mund të instaloj slimlock-git, bie ndesh me slim .... ndonjë ide?