LibreCAD: alternativë interesante për AutoCAD

FreeCad, i njohur më parë si CADuntu, është një program për mbledhjen e vizatimit dhe dokumentimit të ndërtimeve dhe projekteve inxhinierike (CAD). Ky aplikacion ofron një mjet për të vizatime dy-dimensionale, me mundësinë e punës në shtresa dhe me vizatime dinamike.


Dizajni i ndihmuar nga kompjuteri (CAD) është një segment shumë i specializuar, ku shumica e burimeve të tij janë në dispozicion vetëm nën Windows. Por kjo nuk do të thotë se nuk ka alternativa në GNU / Linux.

LibreCAD (aka CADuntu) u shfaq si një klient CAD për Ubuntu, por është transferuar në Mac dhe Windows.

LibreCAD Beta 4 është një klient i lirë dhe me burim të hapur 2D CAD që mund të përdoret për të gjitha format e dizajnit 2D, duke përfshirë planet arkitektonike, skicat inxhinierike, dizajnin grafik dhe modelin mekanik të pjesëve. Klienti LibreCAD është mjaft i avancuar për të qenë softuer falas dhe me burim të hapur, ai lejon kontrollin e shtresave dhe zgjedhjen komplekse të artikujve.

Ajo mbështetet nga bibliotekat e njohura QT4 dhe mund të përdoret pothuajse në çdo mjedis desktop. Megjithëse nuk ka disa nga mjetet më të përparuara që mund të gjejmë në AutoCAD, natyra e tij falas dhe falas e bën atë një alternativë interesante jo vetëm për adhuruesit që kanë nevojë të vizatojnë një pjesë ose plan kohë pas kohe, por për arkitektët dhe inxhinierë të cilët duhet të përdorin këtë lloj programi në baza ditore

Instalimi i tij është i thjeshtë, thjesht duhet të ndiqni udhëzimet e hollësishme këtu.

Faqja zyrtare | LibreCAD


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

8 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   Moskosov dijo

  Lajme si këto më ndriçojnë ditën dhe më injektojnë me motivim dhe jo aq shumë për shkak të kodit ose teknikitetit, por më tepër sepse pas këtyre projekteve ka një komunitet dhe njerëz të përkushtuar, të cilët shpesh e bëjnë këtë punë pa shpërblim monetar, Ata e bëjnë sepse u pëlqen, është argëtuese dhe plot kënaqësi, fisnikëria është fjala për këtë.

 2.   anonim dijo

  Unë kam arritur të vendos skedarët autocad në librecad. Simpleshtë e thjeshtë, ju duhet t'i ruani ato si dxf. Por ato nuk janë plotësisht argëtuese, ato dalin të deformuara, sidomos teksti, nuk janë të shkallëzuara dhe nuk mund të trajtohen mirë. Ndoshta ekziston një mënyrë efikase për t'i transferuar ato në librecad. E vërteta që do të ishte nikoqiri

 3.   josefelix252 dijo

  Përshëndetje
  Unë kisha një kad të lirë të instaluar në kompjuterin tim, duket mirë por nuk merret me skedarë .dwg.
  Ne jemi ne kontakt !!

 4.   Guxim dijo

  Unë e njihja vetëm Qcad, e cila në sistemet e tjera paguhet, nënën që i lindi

 5.   ai që kaloi dijo

  LibreCAD 1.0.0rc2 2011-08-20 <- beta4? xD

 6.   Guxim dijo

  Doja të them sisteme, se atëherë unë jam ai që po hedh defektet në fytyrën e të gjithëve

 7.   Le të përdorim Linux dijo

  Po kështu. Për fat të mirë ka shumë njerëz fisnikë.

 8.   Budalla dijo

  Ne do të shohim nëse është aq i mirë sa duket

bool (e vërtetë)