Amazon braktis Android në Fire TV, VegaOS është tashmë një realitet 

Zjarri OS

Zjarri OS

Në nëntor të vitit të kaluar ne ndamë një artikull këtu në blog në lidhje me ndryshimet që Amazon ka punuar për pajisjet e saj Fire TV, të cilat prej vitesh kanë përdorur versione "forked" të Android. Në artikull ju folëm për planet e kompanisë për të zëvendësuar sistemin e këtyre produkteve, me një sistem të ri operativ të quajtur “Vega”, i projektuar me një qasje të orientuar në ueb dhe që bazohet në kernelin Linux.

Dhe tani, duket se Amazon ka konfirmuar atë që shumë kanë spekuluar, Fire TV po lë pas sistemin operativ të bazuar në Android, ose kjo është të paktën ajo që sugjeron një postim i fundit i punës në Amazon.

Zjarri OS
Artikulli i lidhur:
Vega Linux, basti i Amazon për të zëvendësuar Android në televizorët Fire

Oferta e re e punës për një inxhinier zhvillimi softuerësh për Fire TV Experience, Nuk lë asnjë dyshim se Amazon do të heqë Android nga pajisjet Fire TV. Në seksionin e njoftimit, thuhet se punësimi pritet të "zbatojë dhe ofrojë veçori në bazën e kodeve të klientit Fire TV ndërsa kalojmë nga FOS/Android në vendas/Rust dhe React Native".

Edhe pse emri Vega OS nuk përmendet në mënyrë eksplicite në këtë postim pune, Raporti fillestar mbi sistemin e brendshëm operativ të Amazon tregoi se do të përdorte kornizën e softuerit React Native, siç përmendet në ofertën e re të punës. Cilido qoftë emri i sistemit të ri operativ, postimi i punës konfirmon se Fire TV-të do të kalojnë "nga FOS/Android", ku FOS do të thotë Fire OS, në diçka tjetër që, me sa duket, nuk bazohet në Android.

Pa asnjë dyshim Ky lajm ngre pyetje të rëndësishme për miliona përdorues të pajisjeve Fire TV. në mbarë botën, pasi një nga pyetjet fillestare që shumë përdorues i bëjnë vetes është nëse ky tranzicion është për pajisjet aktuale Fire TV? A do të preken përditësimet dhe mbështetja afatgjatë?

Së pari, Pajisjet ekzistuese Fire TV nuk kanë gjasa të përmirësohen në sistemin e ri sistem operativ jo i bazuar në Android. Amazon nuk ka histori të përmirësimit të pajisjeve Fire TV nga një version kryesor i Fire OS në tjetrin, duke sugjeruar që përdoruesit aktualë do të duhet të mjaftojnë me sistemin operativ që kanë.

Megjithatë, Amazon ka demonstruar një histori të fortë të mbështetjes dhe përditësimeve për modelet Fire TV më të vjetra. Megjithëse sistemi i ri operativ mund të kufizojë veçoritë dhe mbështetjen e aplikacioneve në krahasim me modelet ekzistuese, pajisjet e bazuara në Android duhet të vazhdojnë të punojnë për një kohë të gjatë.

ndërsa Amazon tani përdor Fire OS 8, Amazon është ende duke përditësuar disa modele Fire TV që përdorin Fire OS 5, të lëshuar në 2015. Shumica dërrmuese e aplikacioneve Fire TV, qoftë nga Amazon apo palë të treta, mbeten gjithashtu të pajtueshme me versionet më të vjetra të Fire OS. Për këto dhe arsye të tjera, ka pak arsye për të shmangur modelet e Fire TV të bazuara në Android, veçanërisht pasi televizorët e parë Fire që përdorin sistemin operativ të ri ka të ngjarë të jenë të kufizuara për sa i përket veçorive dhe mbështetjes së aplikacioneve, krahasuar me modelet më të vjetra ekzistuese.

Vlen të theksohet se edhe pse Tranzicioni i Amazon nga Android në një sistem të ri operativ për Fire TV ngre pyetje për të ardhmen e platformës, Epo, një nga çështjet më të rëndësishme për t'u trajtuar është ekosistemi i aplikacioneve, i cili në rastin e televizorëve nuk ka të njëjtën kërkesë si ekosistemi i aplikacioneve për telefonat inteligjentë, edhe pse Amazon nuk duhet të harrojë atë që ndodhi me Windows Mobile dhe me Firefox. OS.

Ndërkohë, përdoruesit aktualë mund të presin mbështetje dhe përditësime të vazhdueshme për pajisjet e tyre. Nuk ka dyshim se përqendrimi i Amazon në zhvillimin e një ekosistemi më të avancuar dhe të përqendruar te përdoruesi i pajisjeve Fire TV premton një përvojë argëtimi edhe më emocionuese dhe më të kënaqshme në të ardhmen. Ky vendim shënon një ndryshim të rëndësishëm në strategjinë e softuerit të Amazon për pajisjet e saj argëtuese.

Së fundi, nëse jeni të interesuar të mësoni më shumë rreth tij, mund të konsultoheni me detajet Në lidhjen vijuese.


Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.