AMD publikoi kodin burimor për NPU të bazuara në XDNA

AMD XDNA

AMD më në fund lëshoi ​​drejtuesin e saj XDNA në Linux

AMD ka publikuar një lajm mjaft interesante kur publikoni kodin burimor kontrollues për njësitë tuaja me arkitekturë të bazuar në motor XDNA, i cili është projektuar për të përshpejtuar llogaritjet në lidhje me mësimin e makinerive dhe përpunimin e sinjalit, të njohura si NPU (njësi përpunimi nervor).

Kjo NPU, bazuar në

Kjo seri procesorësh u prezantua vitin e kaluar dhe APU e serisë Ryzen 7040 “Phoenix”, ishte e para që u pajis me motorin AI të arkitekturës XDNA të bazuar në IP të Xilinx. Ky motor ka aftësinë për të përshpejtuar kornizat e mësimit të makinerive si PyTorch dhe TensorFlow.

Fillimisht, Mbështetja e Ryzen AI ishte e kufizuar në Windows. Sidoqoftë, pas një demonstrimi në qershor 2023, zyrtarët e AMD kërkuan nga komuniteti Linux në GitHub reagime nëse do të mbështetej përputhshmëria. Megjithëse fillimi i diskutimit u mbyll pas tre ditësh, AMD rihapi koleksionin e komenteve në tetor dhe mori një përgjigje pozitive nga komuniteti Linux, me mbi një mijë komente që kërkonin mbështetje për Ryzen AI.

tani, në përgjigje të kërkesat nga zhvilluesit Komuniteti Linux, AMD ka lëshuar zyrtarisht drejtuesin XDNA me burim të hapur për Linux.

Megjithëse AMD ende nuk ka konfirmuar nëse drejtuesit përkatës do të bashkohen me linjën kryesore, ky hap përfaqëson një përparim të rëndësishëm për përdoruesit e Linux që duan të përfitojnë nga aftësitë e Ryzen AI në sistemet e tyre. Lëshimi i drejtuesit me burim të hapur demonstron përkushtimin e AMD ndaj komunitetit të zhvilluesve dhe gatishmërinë e saj për t'iu përgjigjur nevojave dhe kërkesave të përdoruesve të Linux.

El Seti i kodit të publikuar përfshin:

 • Amdxdna.ko - Një drejtues i nivelit të ulët për kernelin Linux që ndërvepron drejtpërdrejt me harduerin XDNA, duke lejuar komunikimin dhe kontrollin midis sistemit operativ dhe NPU.
 • Një bibliotekë e kohës së ekzekutimit e njohur si shtojca "xrt_plugin*-amdxdna", e krijuar për të përfituar nga ndërfaqja XRT (Xilinx Runtime Library). Kjo bibliotekë ofron një ndërfaqe që lejon aplikacionet të ndërveprojnë me NPU-të duke përdorur bibliotekën Xilinx Runtime (XRT) dhe të aksesojnë dhe përdorin kernelet që funksionojnë në përshpejtuesin e harduerit në mënyrë efikase.

Avantazhi i XRT qëndron në aftësinë e tij për të ofruar nivele të shumta të abstraksionit, duke e bërë më të lehtë zhvillimin e aplikacioneve në një sërë gjuhë programimi. Nga API-të e nivelit të ulët për C/C++ tek lidhjet e nivelit të lartë për Python, si dhe komponentët e integruar për të punuar me kornizat e njohura të mësimit të makinerive si TensorFlow, PyTorch dhe Caffe.

Për sa i përket shoferit, përmendet se ai kërkon të ekzekutojë aplikacionet e AI:

 • procesori:
  • Për të ekzekutuar aplikacionet e AI (makina testuese): procesori RyzenAI, shembull: Phoenix/Strix
  • Çdo procesor x86 për të ndërtuar depo (procesori AMD rekomandohet nëse është e mundur)
 • Sistemi operativ: Ubuntu 22.04
 • Kernel Linux: Duhet të keni të aktivizuar IOMMO SVA (Adresa virtuale e përbashkët) e mbështetur nga versioni 6.7.
 • Paketa bazë XRT e instaluar
  • Për të siguruar që paketa bazë XRT funksionon me paketën e shtojcave, është më mirë ta përpiloni atë nga nënmoduli xrt në këtë depo (/xrt)

Për i interesuar për kodin e kontrolluesit, duhet të dini se kjo është shkruar në C dhe C++ dhe është lëshuar nën licencën GPLv2, që do të thotë se është me burim të hapur dhe i lejon komunitetit të zhvilluesve të aksesojë, modifikojë dhe shpërndajë softuerin në përputhje me kushtet e licencës. .

më në fund nëse jeni të interesuar të dinë më shumë për të, si dhe ndiqni udhëzimet e detajuara për përpilimin e Kernelit, ju ftoj të konsultoheni Në lidhjen vijuese.


Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.