Analizoni videot në internet të YouTube në Linux me quvi

rishtas postimi që bëra në lidhje me youtube-dl më la një pyetje, nëse kur shkarkoni një video me youtube-dl vendos titullin e videos nga YouTube në skedar, si e bëni? Si është e mundur që aplikacionet të nxjerrin të dhëna nga videot e postuara në faqet e videove ose filmave në internet?

Imagjinoj që duke analizuar kodin HTML, që do të thotë se lexon të gjithë HTML deri aty ku thotë "titull" ose diçka e tillë, dhe ai tekst (titulli i videos) është ai që i jep skedarit emrin e tij. Epo, mirë, po (ose të paktën mendoj kështu), por, këtu është pyetja ime, Si të analizoni një faqe për të marrë të dhëna video nga terminali?

çfarë është një mundësi e shkëlqyeshme për tu përdorur!

Merrni për shembull videon zyrtare të Movistar Unboxing ZTE Hapur. por së pari do të instalojmë çfarë:

instalim

Në Debian, Ubuntu ose derivatet, a:

sudo apt-get install quvi

Në ArchLinux ose derivatet:

sudo pacman -S quvi

Përdorim

Pasi të instalohet, vazhdojmë ta përdorim.

Duke marrë si shembull URL-në e videos që vendosa më lart, ne do të nxjerrim informacionin e saj:

quvi dump http://www.youtube.com/watch?v=Wjs3_hY29Q8

Ne do të shohim të gjithë informacionin në lidhje me videon, për shembull, titullin e saj, URL-në, ID-në e videos në sit, kohëzgjatjen në milisekonda, miniaturë, format ... etj:

quvi-hale

Në ArchLinux ekziston versioni i quvi 0.9.5-1 i disponueshëm, në distro të tjera si Debian ekziston vetëm versioni 0.4.2. Kur përdorni versione të vjetra dhe dëshironi të hiqni informacionin nga videoja, injoroni (mos e vendosni) deponinë. Ata thjesht vendosin quvi të ndjekur nga URL-ja e videos

Gjithashtu, duke përdorur komandën grep Siç mund ta shihni, ne mund të filtrojmë prodhimin dhe të tregojmë vetëm atë që duam

Ah, gjithashtu, nëse ata bëjnë një njeri quvi-hale Do t'ju tregojë shumë mundësi për këtë parametër, pasi ju lejon të ruani atë informacion në një json, xml, kontrolloni titrat, etj.

Kjo është ajo që bën parametri hale, na tregon informacionin mbi videon, por, Çfarë të përdor nëse dua ta ruaj videon në kompjuterin tim?

Për ta ruajtur ne përdorim parametrin marrë, aq e thjeshtë sa:

quvi get http://www.youtube.com/watch?v=Wjs3_hY29Q8

quvi-marr

... mos shiko shpejtësinë e shkarkimit hehe.

Në versionet e fundit të quvi nuk mund të bëni sa më poshtë, por në versione si ai në Debian mund ta shihni videon direkt pa e shkarkuar, mund të shihni se si në Wiki Po, ndërsa lexoni, ka diçka që nuk shkon në ArchLinux Wiki

Fund!

Epo, kjo është e gjitha.

Unë me të vërtetë ju rekomandoj që të lexoni ndihmën për secilin parametër, do të gjeni shumë informacione dhe mundësi interesante.

të fala

youtube-terminali


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

9 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   Yoyo dijo

  Herën e parë që dëgjoj, ose lexoj, atë të "analizimit" të O_0

  1.    KZKG ^ Gaara dijo

   A është kjo ... imagjinoni kompaninë Yoyo, ju jeni vite drite larg inteligjencës sime perfekte ... LOL !!

   Asgjë serioze më, «analizo» pasi një folje nuk ekziston, është diçka që dembelët ose dembelët si ne e shpikën që të mos duhet të thuash «analizo dhe nxjerr informacion»
   Ka qenë diçka e tillë: https://groups.google.com/d/topic/phplatinoamerica/nBe6PQm-VVY

   Kjo ka të bëjë me PHP, por hej, këtu shkojnë të shtënat.

 2.   Por dijo

  C: /> sytë e mi aarggggg !!!

  1.    Atheyus dijo

   Linuxshtë Linux vetëm me kërkesën e modifikuar

   Informacion i mirë faleminderit: D.

 3.   Brian dijo

  Shumë interesante, faleminderit dhe një pyetje. Çfarë është e mirë vetëm për youtube?

  1.    KZKG ^ Gaara dijo

   Në teori duhet të punojë për faqe të tjera përveç YouTube, por unë nuk e provova.
   Provojeni dhe na tregoni

   1.    Brian dijo

    Provova ndonjë faqe tjetër dhe nuk kishte asnjë rast. Në disa nuk mund ta provoja sepse nuk di si të marr adresën e videos që është në një riprodhues të integruar.

 4.   Gregory Shpata dijo

  Nuk e dija për këtë, tashmë e di se ku do ta provoj, shpresoj që të funksionojë. Faleminderit për këshillën!

  1.    KZKG ^ Gaara dijo

   Faleminderit vëlla