Anarki Linux: Revolucionarizimi i Harkut

Pas një kohe pa ndryshuar distro në kompjuterin tim për shkak të testeve të cilësisë që po kryejmë në mjete të ndryshme me burim të hapur, unë kam hasur në një nga ato distro që ju pëlqen të instaloni sepse thjesht nuk keni nevojë të bëni shumë për ta bërë atë Installedshtë instaluar dhe konfiguruar në mënyrë të përsosur në përputhje me nevojat tuaja.

Anarki Linux njihej si Hark Kudo por për shkak të problemeve të të drejtave me Arch ata u është dashur të ndryshojnë emrin e tyre, distro është me të vërtetë e lehtë dhe ka një instalues ​​mjaft të avancuar që na jep mundësinë për të instaluar një larmi aplikimesh lehtë dhe shpejt.

Vlen të përmendet se Anarchy Linux është i bazuar në Arch Linux por nuk e mbështet versionin mëmë, është shpërndarë për Arkitektura 32-bit dhe 64-bitMe një version i drejtpërdrejtë i cd-së kjo na lejon instaloni versionin Desktop dhe server të distro në e tyre variante të qëndrueshme dhe LTS.

Një përmbledhje e përparuar e kësaj shpërndarjeje mund të gjendet në videon e mëposhtme:

Karakteristikat e Anarkisë Linux

Anarki Linux ka si qëllim revolucionarizojnë botën duke sjellë një distro të qëndrueshme dhe të shpejtë me fuqinë e Arch Linux, është konceptuar në mënyrë që të mund të përdoret nga fillestarët, studiuesit dhe ekspertët me kërkesa mjaft të ulëta për çdo kompjuter. Ndër tiparet më të dukshme të kësaj shpërndarjeje mund të përmendim:

 • Bazuar në Arch Linux
 • Instalues ​​i fuqishëm që na lejon të konfigurojmë sjelljen e distro tonë që nga fillimi, me mundësinë e zgjedhjes së serverit të depozitës, kernelit që do të instalohet, programeve bazë, vendndodhjes, mjedisit të desktopit, përdoruesve dhe që ne gjithashtu lejon kontrollin e duhur të ndarjeve.
 • Mund të instalohen versionet e desktopit dhe serverit të Anarchy Linux.
 • Mundësia e instalimit të mjediseve të ndryshme të desktopit (Budgie, Kanellë, Gnome, Openbox dhe xfce4).
 • Depo vetanake me aplikacione të mirëmbajtura nga ekipi i zhvillimit distro.
 • Ne mund të zgjedhim të instalojmë një shumëllojshmëri aplikacionesh të shpërndara në kategoritë e mëposhtme: Audio, Baza e të dhënave, Lojëra, Grafikë, Internet, Multimedia, Zyrë, Programim, Terminal, Redaktues Tekstesh dhe Serverë.
 • Mundësia e instalimit automatik të serverave të LAMP, LEMP, apache, nginx, bind, openssh.
 • Ju mund të konfiguroni ssh, ftp dhe aksesin apache nga instalimi.
 • Përfundon drita, me një kombinim të këndshëm të ngjyrave dhe një menu aplikimi mjaft të rregullt dhe praktike.
 • Ajo përmban një shumëllojshmëri të rregullimeve bazë të defekteve distro, azhurnime, rregullime sigurie dhe depo shtesë.
 • Mbështetje për disqet dhe pajisjet e shumta.

Mund të gjendet një listë më e detajuar e veçorive të aplikacionit ketu. Mund të shohim gjithashtu një galeri të hapave të instalimit më poshtë:

Përfundime rreth Anarchy Linux

Kjo distro e fuqishme është mjaft e lehtë, mua më pëlqen veçanërisht sepse jam mjaft ndjekës i filozofisë Arch dhe distro-s së tij, ka mbështetje për arkitektura dhe pajisje të ndryshme, plus që mund të instalohet me një larmi mjedisesh desktop.

Instaluesi i tij ka shumë aplikacione që në rastin tim më kanë lejuar të kem një distro plotësisht funksionale pas instalimit, pasi që në fillim isha në gjendje të montoja serverin tim LAMP, hyrjen time ssh dhe t'i plotësoja ato me një seri aplikacionesh që i përdor rregullisht.

Unë nuk kam pasur nevojë të instaloj asgjë më shumë sesa ato që më ofroi instaluesi, gjë që unë e konsideroj si një pikë shumë të rëndësishme, për momentin nuk kam pasur ndonjë dështim dhe performanca e tij është shumë e rrjedhshme, kështu që nëse jeni adhurues i Arch this Duhet të jetë një distro që duhet provuar.


Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   I krishterë dijo

  Ajo përmban një shumëllojshmëri të rregullimeve bazë të defekteve distro, azhurnime, rregullime sigurie dhe depo shtesë.

  Mund të specifikoni më shumë?

  1.    një pinguin tjetër dijo

   +1

 2.   Mbret dijo

  Kam marrë vesh për këtë shpërndarje në kanalin Elav System Inside dhe është distroja ime e preferuar KDE. Plotësisht e qëndrueshme dhe me azhurnimet më të fundit për të gjithë programin kompjuterik që keni instaluar.
  Instalimi i tij është plotësisht i personalizueshëm dhe ju instaloni vetëm atë që ju nevojitet.

 3.   Markus dijo

  Epo, aq sa kërkoj, nuk mund të gjej versionin e instalimit për 32 bit.
  Nëse do të ishte e mundur që ju të tregonit lidhjen e shkarkimit, unë do ta vlerësoja atë. Provova versionin e vjetër të Kudo
  (32 bit) në VirtualBox por jep një gabim gjatë kërkimit të paketave.
  Një përshëndetje.

 4.   Markus dijo

  Epo, aq sa kërkoj, nuk mund të gjej versionin e instalimit për 32 bit.
  Nëse do të ishte e mundur që ju të tregonit lidhjen e shkarkimit, unë do ta vlerësoja atë. Provova versionin e vjetër të Kudo
  (32 bit) në VirtualBox por jep një gabim gjatë kërkimit të paketave.
  Një përshëndetje.

  1.    Mbret dijo

   Unë kam gjetur këtë lidhje për të shkarkuar versionin e dyfishtë. Supozoj se do të ketë versionet 32 ​​dhe 64 bit por nuk e kam testuar:
   https://static.dopsi.ch/al32/archlinux-2018.01.01-dual.iso.torrent
   Ju do të më tregoni se si po ia dilni nëse keni edhe atë version.
   Një përshëndetje.

   1.    Markus dijo

    Faleminderit shumë César, por unë thjesht doja të provoja versionin 32-bit të Anarchy Linux, jo versionin Archlinux që unë tashmë e kisha instaluar kohë më parë në PC tim të vjetër.
    Në faqen e internetit të Anarchy, e vetmja gjë që kam lexuar është se ajo mbështet softuer 32-bit, por unë nuk shoh instalimin ISO për atë arkitekturë. Imagjinoj që ashtu si Arch ata do të ndalonin së lëshuari ato versione.
    Një përshëndetje.

 5.   Aleksandër Urrutia dijo

  Filozofia e Arch është se nuk është për të gjithë, është për ata që arrijnë ta instalojnë, kjo është gjëja thelbësore për harkun që mund të zgjidhni të instaloni dhe që jo në klonet në këto versione «» nuk keni atë mundësi të instaloni shumë gjëra shtesë që as nuk ju duhen ju do të pushtoni. për këtë ka distro si ubuntu që janë për të iniciuarit. Gjithashtu çfarë do të ndodhë kur një paketë dështon dhe bie në mjedisin grafik (filozofia është që të kesh paketën më aktuale dhe më të shpejtë) por kjo çon që të mos jesh gjithmonë më e mira ose më e qëndrueshme.
  Kudo është një klon i thjeshtë harku me hapa të parafiguruar të instalimit (nuk funksionon më, paketat nuk shkarkohen). Opinionshtë mendimi im që kjo shpërndarje është për humbësit që nuk do të dinë çfarë të bëjnë kur u ndodh ndonjë pantallona kadifeje. më mirë të mos bundled dhe të përdorin ubuntu.

  1.    Manuel Alcocer J. dijo

   +1

 6.   Samuel Diaz dijo

  Përshëndetje, cili është ndryshimi midis Arch Linux dhe Anarchy Linux?

 7.   Markus dijo

  Për të sqaruar konceptet ...
  Unë pashë vetëm një artikull në lidhje me shpërndarjen e re të Anarchy Linux ku thuhej se do të shpërndahej për arkitekturën 32-bit. Isha i befasuar dhe doja ta provoja pa patur sukses, kaq. Unë kam një PC të vjetër dhe më pëlqen të testoj distros në të.
  Së pari i instaloj në Virtualbox dhe nëse më tërheqin vëmendjen, ata shkojnë në PC.
  Unë kam instaluar Archlinux, Fedora, Debian dhe madje FreeBSD dhe Gentoo në atë kompjuter të vjetër. Këto dy distrot e fundit duken pak të çrregullta për tu instaluar (të paktën për nivelin tim) edhe pse asgjë që nuk zgjidhet duke lexuar dhe duke kërkuar zgjidhje në ueb, por Archlinux nuk duket aspak e vështirë për tu instaluar. Ka shumë udhëzime dhe informacione në lidhje me të.
  Kjo tha, çfarë manie kanë "elitistët" për t'u thënë njerëzve çfarë të bëjnë ose jo,
  çfarë është e mirë dhe çfarë jo etj ... Çfarë tjetër do t'ju japë shpërndarja që përdorin njerëzit? Lërini të eksperimentojnë me çfarë të duan.
  Për Samuel Díaz ...
  Me sa di unë, Archlinux është instaluar bazuar në komandat nga tastiera dhe ju merrni një instalim minimal, dmth pasi të instalohet sistemi do të duhet të instaloni desktopin e dëshiruar (Gnome, KDE etj.) Dhe të gjitha aplikacionet, drejtuesit dhe skedarët e nevojshme
  Me Anarchy (ndërfaqja cli) ju shënoni atë që dëshironi të keni të instaluar, duke përfshirë aplikacione të të gjitha llojeve.

  Përshëndetje për të gjithë.

 8.   anonim dijo

  Këto distro marrin hirin dhe kuptimin nga Arch, e cila është të bësh një instalim minimal dhe të mësosh pak se si t'i vësh duart për të bërë diçka manual.

  Para këtyre distros, Fedora ose Ubuntu është e preferueshme, shumë më e thjeshtë për përdoruesin përfundimtar dhe e qëndrueshme.

  Nga rruga, Markus, FreeBSD nuk është një distro Linux, në fakt, nuk përdor kernelin Linux, është një OS i plotë i bazuar në BSD.

 9.   Markus dijo

  Sqarimi i fundit (nuk dua të vazhdoj me këtë temë).
  Anonim, nuk them askund që FreeBSD është linux, e përmenda për të theksuar vështirësinë e instalimit, asgjë më shumë.
  Ju mund të keni të drejtë për "kuptimin e Arch", në fakt kur e instalova për herë të parë, një nga qëllimet e mia ishte të kuptoja pak më shumë se çfarë po bënte.
  Siç e di që të gjithë kanë mendimin e tyre dhe nuk kam ndërmend të bind askënd të mendojë ndryshe, unë vetëm do të them se më duket mirë që kushdo që dëshiron të instalojë Anarki, Antergos, Manjaro, Namib etj ...
  Epo, instalojeni dhe shijojeni.
  Unë do ta kuptoja pozicionin tuaj nëse ArchLinux papritmas vendoste të shtonte aplikacione ose një instalues, por nuk jam dakord të kritikoj distro të tjera sepse instalohen lehtë.
  Kjo më kujton një fqinj që u zemërua me tërë pasurinë sepse pasi ishte ai, kryetar i komunitetit dhe pasi u desh të luftonte dhe të menaxhonte shumë çështje, shumica zgjodhën të punësojnë një menaxher të pronës, me ato që kishte kaluar , tani të tjerët do ta kishin kaq lehtë dhe kjo nuk është e vërtetë ...

  Një përshëndetje.

 10.   George M.G. dijo

  Unë u përpoqa ta instaloj por kur arrita në instalimin e aplikacionit ajo tregoi gabime dhe anuloi instalimin.

  Në fund më duhej të shkoja me Arch të pastër, shpresoj të rregullojnë problemet sepse më pëlqen shumë herën e parë kur e përdor.

 11.   Pablo alonso dijo

  Revolucionarizimi ??????

 12.   kadrianca dijo

  Shumë ankohen për maninë e këtyre kloneve miqësore të reja dhe e vërteta është se megjithëse ekzistojnë alternativa, sepse duhet të lini puritanët t'u paraqiten atyre se ata kanë të drejtën absolute për të përdorur këtë apo atë distro sepse ata dinin ta instalonin atë hap pas hapi tashmë impuls (pa mësime). Unë mendoj se këta njerëz që i bëjnë këto pirunë "më të thjeshtë" nuk mendojnë për atë që do të thonë për puritanët, por për sjelljen e një lloji të linux-si në një grup të caktuar. Më kujtohet rreth 4 vjet më parë që pashë udhëzuesin më të gjerë dhe të hollësishëm për të instaluar archlinux dhe se e ndoqa atë deri në shkronjë dhe madje kështu që klikimi refuzoi të instalonte serverin grafik dhe unë duhej të zgjidhja arkitektin, pastaj të mëparshmin dhe Tani me manjaro, më pëlqen archlinux (funksionimi i tij dhe pacman-i i tij i adhurueshëm, të cilin mendoj se i japin shumë goditje apt dhe yum) por ata të paktën duhet të vendosin një instalues ​​tip-tip për ata që duan të instalojnë harkun e vërtetë pa të metat e instalimit të harkut .

  PS: me atë të fundit nuk po them se ata duhet të shkojnë në atë rrugë por se ata hapin një derë të re për ata që duan të njohin sistemet pa kaluar një nga gjysmë vëllezërit e tyre.

  PD2: Unë mendoj se një distro që ofron disa lloje instalimesh (e vështirë: si gentoo - mes: si hark - e lehtë: si slackware / debian cli - dhe ultra e lehtë: si ubuntu / fedora) do të jetë distro përfundimtare, sepse shumë do t'i njohin ato , shumë do të jenë në gjendje të bashkëpunojnë dhe boshllëku i atyre që përdorin këtë apo atë formë instalimi do të ulet ...

  1.    Mbret dijo

   Ky është rasti specifik i Anarchy, një instalues ​​i CLI me një larmi opsionesh nëse zgjidhni atë të personalizuar. Ju gjithashtu keni aftësinë për të instaluar desktopët më të zakonshëm (megjithëse KDE mungon) më lehtë.

 13.   Alexis dijo

  Unë kam të mirë në këtë distro?

  1.    Mbret dijo

   Unë përdor pamac-aur për ndërfaqen grafike, por ju mund ta instaloni vetë pa probleme. Siç thashë, është një shpërndarje shumë, shumë e konfigurueshme.

 14.   Miguel dijo

  Përdorni anarkinë, instaloni arch kde, një pjesë e mirë në mes të instalimit, opsioni i përparuar i Anarkisë lejon instalimin dhe detajet minimale të kde. Disku i keq, ndarja e tij manual, gpt, nuk regjistroi ndryshime dhe instalime të cunguara. Provoni gjithçka. Në fund, unë fshiva ndarjet, më duhej të rindezja dhe të përdorë ndarjen automatike, unë përdor të gjithë diskun linux. Unë nuk përdor dualboot. Nuk mund ta instaloja harkun nga mënyra e puthjes dhe u përpoqa 3 herë, nuk do të nisej, prandaj përdora anarki. Dhe unë doja Arch, edhe pse Manjaro më tundoi.

 15.   Michael C. dijo

  A është një instalues ​​si Architec ose Archanywhere apo është një distro e tërë e prejardhur si Manjaro, Anarchy e hetimit dhe dukej si një instalues ​​i pastër harku por sapo të instalohej quhet Anarki në boot, splash.png, informacion, ekranet etj. Archanywhere nuk e bëri atë. Ju keni instaluar Arch dhe keni thënë Arch ... Nuk është një teprim të vendosni Anarkinë në distro të instaluar pavarësisht se jeni instalues. Shërben po. Nuk mund ta instaloja mënyrën e puthjes së harkut. Me anarki munda dhe nuk doja delikatesë. Doja hark të pastër. Nëse instaloni dhe ndryshoni splash.png, syslinux.cfg etj në mënyrë që të thotë Arch. A do të shkelte licencën e përdorimit?

 16.   agustine dijo

  Shpërndarja e instaloi atë dje dhe ka shumë funksionalitete, unë kam përdorur hark për dy vjet, pengesa që ka është se nuk keni mundësi të zgjidhni sistemin e skedarit swap për shkëmbim, gjithashtu rregulloni ndarjet dhe krijoni automatikisht swap nëse është teori se ata më mësuan në shkollën e mesme.

  1.    Mbret dijo

   Unë bëj instalimin me porosi dhe nuk më krijon ndarjen swap. Ndoshta është për shkak të llojit të instalimit që keni zgjedhur.

 17.   Garcia e krishterë dijo

  E kam të vështirë të kuptoj qëllimin e krijimit të distros bazuar në Arch, nëse një përdorues mund të instalojë në mënyrë të përsosur Arch dhe të ketë çudinë që premtojnë këto distros.
  Unë e di që instalimi mund të jetë pak i lodhshëm, por mendoj se duke e njohur shumë mirë pajisjen tuaj, ju tashmë keni gjysmën e një instalimi në xhepin tuaj. Pjesa tjetër është të lexosh të njëjtën skedar install.txt që sjell iso dhe kaq. Në mjediset e mia zakonisht duhen jo më shumë se 10 minuta për të pasur një sistem bazë. Sigurisht që kërkohet të shikohet në wiki, të dihet të përdoret pacman dhe disa detaje të tjera.
  Unë kurrë nuk i kam përdorur këto pirunë dhe nuk mendoj se do t'i përdor. Unë mendoj se ato janë shumë.
  Këta zhvillues mund të përfshihen në zhvillimin e Arch dhe të bashkojnë forcat. Unë nuk e refuzoj një instalues ​​më të lehtë për përdoruesit CLI / GUI, por hajde ... nuk është dhe aq keq. Mos kini frikë nga tastiera. Puthjet.

 18.   DieGNU dijo

  Kush mendon se e veçanta për Arch është se është e vështirë të instalohet është një budallallëk sovran, në thelb sepse të kesh tutoriale nuk është edhe një sfidë e thjeshtë. Gjëja e mirë për Arch është depoja e tij e plotësuar me AUR dhe të qenit në gjendje të instaloni gjithçka që nevojitet pa pasur nevojë të hapni një shfletues interneti.

  Sidoqoftë, ai mendim është, për fat të keq, ai që mbretëron më pak, por dëgjohet më shumë, çfarë turpi. Dhe nga rruga, të dini se do të mendoni për Manjaro ose Antergos gjithashtu me mendimin tuaj të mbyllur kaq ngushtë; Dhe për të dhënë prekjet e fundit, Ubuntu po kthehet, falë thjeshtësisë dhe përputhshmërisë së saj, si dhe stabilitetit, për të lëvizur në kompani dhe ambiente korporatash, si dhe shërbime publike, dhe për këtë ju keni nëntokën e Londrës, për të dhënë një shembull të vogël.

 19.   Emerson dijo

  Dështojnë mjaftueshëm
  Nëse e shihni që nuk e njeh lidhjen tuaj të internetit, injoroni koleksionin e serverave
  edhe kështu dështon më shumë sesa një armë gjahu
  por ka njerëz që e instalojnë atë pa probleme