Aplikime grafike për hapjen e skedarëve SQLite në Linux

Në raste të caktuara duhet të hapim një skedar të llojit SQLite. Kjo është, një lloj i bazës së të dhënave që po bëhet i njohur, aftësia e tij për të ruajtur të dhëna pa nevojën e një serveri (si me MySQL ose Postgre) është diçka pa dyshim interesante.

Disa ditë më parë një i njohuri im që jeton në Spanjë (punon në një lloj kompanie pozicionimi i faqes në Barcelonë) më tha se ata ishin duke zhvilluar një aplikacion të vogël për të monitoruar SEO të faqeve të caktuara, ose diçka e tillë ... ishte shumë herët në mëngjes dhe unë isha akoma gati në gjumë hehe. Më tha që duhej të modifikonte informacionin nga një bazë e të dhënave SQLite, por ai refuzoi të nisej përmes Windows.

Kur kemi skedarin sqlite dhe duhet të shohim disa të dhëna ose thjesht t'i modifikojmë ato, Si mund ta bëjmë atë? ... në repon e distro-s sonë kemi në dispozicion dy aplikacione grafike për këtë: SQLiteMan y SQLiteBrowser

Në ArchLinux i instaloj të dyja me komandën e mëposhtme:

sudo pacman -S sqliteman sqlitebrowser

Në distro të tjera si Debian ose Ubuntu tashmë i dini:

sudo aptitude install sqliteman sqlitebrowser

Ka distro që mund të mos kenë të përfshirë sqliteman në repon e tyre, nuk është shqetësuese sepse të dy (sqlitebrowser gjithashtu) janë aplikacione të shkëlqyera

SQLiteMan

It'sshtë një aplikacion Qt që ... me mend se çfarë, na ndihmon të shfaqim dhe modifikojmë përmbajtje nga bazat e të dhënave SQLite. ... mirë, në këtë pikë të postimit mendoj se ishte e qartë, apo jo? 😀

Asgjë serioze më. Shtë një aplikacion që bën gjënë e duhur, as më shumë e as më pak. Versioni i fundit (të paktën i disponueshëm në Arch repos) është i vitit 2007, kështu që nuk mund të kërkojmë shumë, me të mund të:

 • Hapni një skedar sqlite.
 • Rishikoni strukturën e tabelave, si dhe informacionin e tyre.
 • Ne gjithashtu mund të modifikojmë të dhëna që janë në fusha ose qeliza të tabelës.
 • Ekzekutoni pyetjet SQL.
 • Ndryshoni pragmat.
 • Etj ...

Këtu është një pamje e ekranit:

njeri katror

Por mos mendoni se mund të bëni vetëm atë ... ne mund të punojmë me tabela, struktura, etj:

sqliteman-opsionet

Çfarë nuk mund të bëjmë? ... mirë, diçka aq e thjeshtë sa një kërkim (dhe që ne përdorim aq shumë në sisteme të tjera të tilla si PHPMyAdmin) nuk mund ta bëjmë, mungon kur kemi sasi të mëdha të të dhënave. Hej! ... Unë nuk jam aq i verbër, unë pashë butonin e kërkimit, por ... Unë nuk mund ta bëj atë të punojë për mua, të paktën jo në një mënyrë të thjeshtë, gjëja tjetër që do të mbetej do të ishte të kërkoja drejtpërdrejt për një pyetje SQL, por ata që nuk janë mësuar me këtë ... mirë , gjë të cilën nuk do të mund ta bëjnë pa u djersitur pak. Unë thashë, motor kërkimi të thjeshtë ose intuitiv që kjo kërkesë nuk ka.

Gjithashtu, ne nuk mund të renditim kolonat duke klikuar mbi titullin ose titullin e njërës prej tyre. Kjo është, unë dua të porosis ID-të nga më të lartat në më të ultat, nëse klikoj në titull (user_id për shembull), ai nuk e urdhëron atë nga më e ulta tek më e larta ose anasjelltas.

Me pak fjalë, është një aplikacion i mirë Qt për të hapur këtë lloj baze të të dhënave dhe për të parë përmbajtjen e saj. Ne gjithashtu mund të modifikojmë të dhëna me një klik të dyfishtë, të gjitha shumë, shumë të thjeshta. Megjithëse i mungojnë disa detaje të tjera që në një moment mund të na duhen, të paktën kur punojmë me shumë të dhëna.

SQLiteBrowser

Një tjetër aplikacion Qt për të njëjtën gjë. Gjithashtu, shumë i mirë, shumë i rekomanduar. Ne mund të bëjmë pothuajse të njëjtën gjë si me atë të parë më parë ... por së pari, një screenshot:

sqlitebrowser

Siç po thosha, ju mund të bëni në thelb të njëjtën gjë:

 • Ekzekutoni pyetje SQL nga një skedë.
 • Lexoni dhe modifikoni të dhënat ose informacionin e ruajtur në një mënyrë shumë të thjeshtë.
 • Punoni me tavolina (zbrazni ato, riemërtoni, etj.).
 • Redaktoni strukturën e fushës.
 • Redakto pragmat.
 • Shikoni regjistrin e pyetjeve sql (këtë opsion në aplikacionin e mëparshëm nuk e gjeta)
 • Etj

Përsëri, mungon një motor kërkimi 🙁

Mirë, por SQLiteMan apo SQLiteBrowser?

Meqenëse ky artikull merret posaçërisht me dy aplikime, është normale që të bëhen krahasime ndërmjet tyre

Nuk e di nëse është vlerësim personal apo një mendim vërtet objektiv por, Unë e shoh SQLiteBrowser të përfunduar më mirë se SQLiteMan.

Nuk po e them për diçka aq të thjeshtë sa logu sql, por sepse ka detaje që mungojnë në aplikacionin e mëparshëm, për shembull unë mund të rendis kolonat në rend ngjitës ose zbritës (Unë e shoh atë pothuajse thelbësore!), Unë gjej GUI që nuk e di ... përfunduar më mirë, më i lëmuar, pasi tregon informacionin ose fushat në një mënyrë më të rregullt.

Me tutje (dhe është diçka tjetër shumë e rëndësishme), ne kemi një buton për të kthyer ose zhbërë ndryshimet ... O_O ... si ndodhi që SQLiteMan nuk e ka këtë? … WTF!

Nëse më jepet një zgjedhje, SQLiteBrowser do të ishte aplikacioni im grafik për Linux që manipulon skedarët SQLite.

PS: Shpresoj që Ivani ta lexojë këtë dhe mbi të gjitha, se ai e zgjidh problemin e tij. Nga rruga, nëse fitoni një ngritje ... ose diçka të tillë, ndani atë me ne hahaha, ose ndoshta një pozicion në atë kompani pozicionimi i faqes në Barcelonë As nuk do të dëmtonte, të gjithë e dimë se si është kriza haha

Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

16 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   cerberus dijo

  Ju jeni një çarje!

 2.   Rapajk dijo

  Më e mira për SQLite, për mendimin tim, është një shtojcë Firefox: "SQLite Manager". Që kur e zbulova, nuk kam përdorur kurrë më asnjërin nga këto dy programe.

  1.    KZKG ^ Gaara dijo

   Po, ishte artikulli tjetër që po mendoja të shkruaja HAHAHAHA… ti më ke para LOL !!

   1.    Rapajk dijo

    XD

  2.    jsbsan dijo

   Rapajk:
   "... SQLite Manager ...."
   Po, ajo shtesë e Firefox është shumë komode dhe e mirë ...
   Unë ju lë lidhjen e shkarkimit:
   https://addons.mozilla.org/es/firefox/addon/sqlite-manager/

 3.   Jorge dijo

  Mirë Edhe unë e përdor konsolën Akonadi.

  Për të gjitha këto, cilat burime i përdorni këtu? -> https://blog.desdelinux.net/wp-content/uploads/2014/12/sqliteman-options.png?7d6589 Kjo e bukur.

  1.    KZKG ^ Gaara dijo

   Unë përdor Droid Sans për gjithçka në sistem

   1.    Jorge dijo

    Faleminderit, por nuk e di nëse e keni vërejtur se po i referohesha ATA kapjes specifike.

   2.    Jorge dijo

    Ah, jo, harro çfarë thashë, faleminderit, tani e vura re, edhe pse këtu nuk duket kështu D:

 4.   miguel cumpa ascuña dijo

  Unë përdor për pothuajse të gjithë dbeaver tim DB http://dbeaver.jkiss.org/

 5.   dhunter dijo

  SQLiteMan ishte më i miri në kohën e tij, por zhvilluesi e ka lënë mënjanë, kështu që nuk është më në repos.

 6.   Hanibal Smith dijo

  Cilat janë mjediset desktop të administratorëve të desdelinux?

  1.    elav dijo

   Në rastin tim (dhe atë të KZKG ^ Gaara) atëherë KDE. Nuk e di se çfarë ka veshur Pablo tani.

   1.    Hanibal Smith dijo

    🙂 duhet të shkruani një artikull në lidhje me tryezat tuaja të preferuara dhe pse ju pëlqejnë ato 🙂 dhe çfarë nuk ju pëlqen tek të tjerët! 🙂

   2.    KZKG ^ Gaara dijo

    Kjo nuk është shumë aktuale por ... ju mund të keni një ide: https://blog.desdelinux.net/por-que-usas-kde/

 7.   Më e zezë dijo

  Disa vjet më parë kam përdorur Studio SQLite, i cili edhe pse është i lehtë, multiplatform, i lëvizshëm dhe është ende i azhurnuar (të paktën me versionet beta), kishte një defekt që kur hapa një bazë të dhënash me shkas, këto mund të zhdukeshin nga një moment në tjetrin (nuk e di nëse e kanë rregulluar në versionet e fundit).
  Në fund qëndrova me SQLite Manager (kryesisht sepse mund të hapë bazat e të dhënave të profilit tim Firefox ndërsa programi është në përdorim) dhe kur nuk e kam të disponueshëm atëherë përdor sqlite3 me tastierë.