Aplikime terminale për të kontrolluar performancën e MySQL

Disa kohë më parë ju tregova disa komandat me të cilat ata mund të menaxhojnë një server MySQL, krijoni përdorues, punoni me bazat e të dhënave, etj. Epo, në këtë artikull do t'ju tregoj disa aplikacione që mund t'i përdorni në terminal për të parë se si janë pyetjet në serverin MySQL, domethënë, kontrolloni performancën e MySQL, shihni pyetjet në proces, etj.

Topi im

Të kujtohet më i lartë ose htop që shërben si një monitor i sistemit në terminal? Mirë, maje ka qenë e njëjtë por për MySQL

Së pari duhet ta instaloni, për këtë kërkim në depon tuaj dhe të instaloni paketën e quajtur maje:

Në Debian, Ubuntu ose derivatet do të ishte

sudo apt-get install mytop

Pasi të instalohen, ata e ekzekutojnë atë, por natyrisht, ata duhet të specifikojnë emrin e përdoruesit, fjalëkalimin dhe IP-në e serverit MySQL, për shembull, duke supozuar se ata ekzekutojnë mytop në të njëjtin server duke përdorur SSH ose diçka të ngjashme, duke supozuar që përdoruesi është rrënjë dhe fjalëkalimi është t00r ... atëherë do të ishte:

mytop -u root -p t00r

maje

Siç mund ta shihni në imazh mytop na jep informacione të ndryshme:

 • Statistikat e fijeve në përdorim
 • SQL pyetje
 • Sa kohë ka funksionuar shërbimi
 • Ngarkesa ose konsumi
 • Kërkoni IP
 • Përdoruesi që bën kërkesën
 • Koha ... etj

MyTop është një program i shkruar në Perl, është një mundësi e shkëlqyeshme për të kontrolluar se si po funksionon serveri ynë MySQL.

Pa majë

Kjo është instaluar si parazgjedhje kur instalojmë serverin MySQL, kështu që thjesht duhet ta ekzekutojmë duke e kaluar atë si me mytop emrin e përdoruesit dhe fjalëkalimin:

innotop -u usuario -p password -h ip-del-servidor

Duke supozuar që përdoruesi është root, fjalëkalimi është t00r dhe se ne ekzekutojmë komandën nga SSH në të njëjtin server:

innotop -u root -p t00r

innotop_1

Siç mund ta shihni, ai na jep informacion interesant, të dhëna hyrëse dhe dalëse, ngarkesë, fushëveprim ose përdorim të cache, etj.

mysqladmin

Nga kjo Unë tashmë kam biseduar me ju në një tjetër postSidoqoftë, mos harroni se me komandën e mëposhtme mund të shohim informacione në lidhje me serverin MySQL:

mysqladmin -u usuario -p password version

Duke supozuar përsëri, që përdoruesi është root dhe fjalëkalimi është t00r, do të ishte:

mysqladmin -u root -p version

Dhe do të na kërkojë fjalëkalimin ... atëherë gjejmë diçka si kjo:

mysqladmin

Këtu shohim versionin e MySQL, numrin e fijeve që funksionojnë, llojin e lidhjes, kohën e shërbimit, etj.

fund

Nëse po kërkoni një mjet të mirë për të monitoruar performancën dhe funksionimin e serverit tuaj MySQL, unë ju rekomandoj maje e nënotop.

Njëri tregon informacion që tjetri nuk e bën, të dy janë në të vërtetë mundësi të shkëlqyera, varësisht nga ajo që duhet të rishikojmë, këto do të jenë më se të mjaftueshme.

Epo këtu shkon postimi.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

2 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   Jorge cano dijo

  punë e mirë, kjo nuk e dinte.

 2.   edo dijo

  Dhe për postgress?