GNOMEApps2: Aplikimet e rrethit të Komunitetit GNOME

GNOMEApps2: Aplikimet e rrethit të Komunitetit GNOME

GNOMEApps2: Aplikimet e rrethit të Komunitetit GNOME

Duke vazhduar tonën seri prej 3 artikujsh"Aplikacionet e Komunitetit GNOME", sot ne publikojmë pjesa e dytë (GNOMEAplikacionet 2) » Nga e njejta. Për ta bërë këtë, vazhdoni me eksplorimin e katalogut të gjerë dhe në rritje të aplikacioneve falas dhe të hapura të zhvilluara nga "Komuniteti GNOME", në faqen e saj të re të internetit Aplikimet për GNOME.

Në një mënyrë të tillë, për të promovuar njohuritë rreth tyre tek të gjithë përdoruesit në përgjithësi të GNU / Linux, veçanërisht ata që mund të mos përdorin "GNOME» si «Mjedisi i desktopit» kryesore ose e vetme.

GNOMEApps1: Aplikimet Themelore të Komunitetit GNOME

GNOMEApps1: Aplikimet Themelore të Komunitetit GNOME

Për ata që janë të interesuar të eksplorojnë të parën dhe të parën tonë publikim lidhur me temën dhe të tjera më të ngjashme, mund të klikoni në lidhjet e mëposhtme pasi të keni mbaruar së lexuari këtë botim:

Artikulli i lidhur:
GNOMEApps1: Aplikimet Themelore të Komunitetit GNOME

Artikulli i lidhur:
RRETHI GNOME: Projekti i Aplikimeve dhe Bibliotekave për GNOME
Artikulli i lidhur:
KDEApps1: Një vështrim i parë në Aplikimet e Komunitetit KDE

Dhe për më shumë informacion zyrtar klikoni në Aplikacionet e krijuara nga «Komuniteti KDE» dhe «Komuniteti XFCE».

GNOMEApps2: Rrethi i Aplikimeve

GNOMEApps2: Rrethi i Aplikimeve

Rrethi i Aplikacioneve - Aplikime që zgjerojnë ekosistemin GNOME

Në këtë zonë të Aplikimet rrethore"Komuniteti GNOME" është zhvilluar zyrtarisht 33 aplikime nga të cilat ne do t'i përmendim dhe komentojmë shkurtimisht 10 të parat, dhe ne do t'i përmendim vetëm 23 të tjerat:

10 të parat

 1. Apostrofi: Një redaktues elegant dhe pa shpërqendrim i Markdown që e bën të lehtë përqëndrimin në detyrat e kryera në të. Falë ndërfaqes së tij të përdoruesit të përshtatur me komoditetin e shkrimit, një mënyrë pa shpërqendrime dhe tema të errëta, të lehta dhe sepia.
 2. Vërtetues: Një gjenerator i kodit të vërtetimit me dy faktorë. Për më tepër, ai ka mbështetje për metodat e bazuara në kohë, të kundërta ose Steam, dhe mbështetje për algoritmet SHA-1 / SHA-256 / SHA-512.
 3. Batanije: Shërbim softuerik që ju lejon të dëgjoni tinguj të ndryshëm në desktop. Për t'i bërë përdoruesit të përmirësojnë fokusin e tyre dhe të rrisin produktivitetin e tyre duke dëgjuar tinguj të ndryshëm.
 4. Rezervo Pika: Aplikim që ju lejon të ekzekutoni me lehtësi kopje rezervë të thjeshta bazuar në borg. Ndër të tjera, ajo ofron: Aftësinë për të konfiguruar depo të reja rezervë ose për të përdorur ato ekzistuese dhe për të krijuar kopje rezervë lokale dhe të largëta.
 5. Rezervime Déjà Dup: Shërbim softuerik që e bën të lehtë ruajtjen e dokumenteve të rëndësishme nga çdo rrezik. Bazohet në Déjà Dup, i cili ju lejon të fshehni kompleksitetin e procesit të suksesshëm të kopjimit.
 6. Komod: Isshtë një aparat modern audio-librash që ofron mes shumë gjërave: Importimi i librave audio dhe eksplorimi i tyre i qetë, dhe dëgjimi i librave audio pa DRM në mp3, m4a, flac, ogg, wav dhe shumë më tepër.
 7. Kurtel: Një mjet softuerësh që e bën të lehtë kompresimin e skedarëve të imazhit. Ndër shumë gjëra që ofron: Një mbështetje për kompresimin pa humbje dhe pa humbje, dhe opsioni për të ruajtur ose jo meta të dhënat e imazheve.
 8. Deshifrues: Shtë një aplikacion që ju lejon të skanoni dhe gjeneroni kode QR, përmes një ndërfaqeje elegante por të thjeshtë të përdoruesit. Ndër të tjera, ajo ofron: Gjenerimin e kodeve QR, skanimin duke përdorur një aparat fotografik dhe kapjen (imazhet).
 9. Depozitë e sigurt e fjalëkalimit: Isshtë një menaxher fjalëkalimesh që ju lejon të menaxhoni fjalëkalimet në mënyrë të sigurt, të shpejtë dhe të lehtë. Për më tepër, ai përdor formatin KeePass v.4.
 10. Shkarkuesi i shkronjave: Shërbim softuerik që ju lejon të instaloni shkronja nga faqja e internetit e Google Fonts. Shmangia e nevojës për të kaluar nëpër të gjithë procesin e kërkimit, shkarkimit dhe instalimit të tyre.
Artikulli i lidhur:
Batanije: Një aplikacion i dobishëm për të luajtur tinguj të ambientit dhe më shumë

Aplikacione të tjera ekzistuese

Aplikacione të tjera të zhvilluara në këtë fushë të Aplikimet Kryesore nga "Komuniteti GNOME" shëndoshë:

 1. dialekt: Aplikim përkthimi midis gjuhëve.
 2. Vizatim: Aplikim vizatimi për desktopin GNOME.
 3. Fragmente: Një klient BitTorrent.
 4. Gaforë: Mjet i thjeshtë i modelimit UML dhe SysML.
 5. hashbrown: Aplikim për të kontrolluar hashet e skedarëve.
 6. shëndetësor: Aplikimi për përcjelljen e shëndetit për desktopin GNOME.
 7. Identitet: Mjet për të krahasuar imazhet dhe videot.
 8. Khronos: Shërbim për të regjistruar kohën e detyrave të krijuara.
 9. kooha: Shërbimi i regjistrimit të ekranit.
 10. Pastrues i meta të dhënave: Aplikim për të parë dhe pastruar meta të dhënat e skedarëve.
 11. Tregjet: Një gjurmues për aksionet, monedhat dhe kriptovalutat.
 12. NewsFlash: Mjet për të ndjekur bloget dhe faqet e preferuara të lajmeve.
 13. Obuskues: Censura e informacionit privat.
 14. parcela: Aplikim për vizatimin e grafikëve të thjeshtë.
 15. Podcasts: Aplikimi i podkastit për GNOME.
 16. polar: Klient IRC për GNOME.
 17. Makinë prerëse video: Shërbim për shkurtimin e shpejtë të videove.
 18. Me valë të shkurtra: Aplikim për të dëgjuar radio në internet.
 19. solanum: Mjet që lehtëson ekuilibrin midis punës dhe kohës së pushimit.
 20. Tangram: Mjet që ju lejon të ekzekutoni aplikacione në internet në desktop.
 21. dhëmbëz: Klient i shpejtë për Mastodon.
 22. Gjenerator i kompleteve të fontit të uebit: Shërbim që ju lejon të krijoni me lehtësi komplete @ font-face.
 23. WIKE: Lexuesi i Wikipedia -s.
Artikulli i lidhur:
Tregjet dhe Cointop: 2 aplikacione GUI dhe CLI për të monitoruar monedhat e kriptuara

Përmbledhje: Botime të ndryshme

Përmbledhje

Me pak fjalë, ne aspirojmë që kjo rishikimi i dytë "(GnomeApps2)" të aplikacioneve zyrtare ekzistuese të "Komuniteti GNOME", e cila i drejtohet atyre në fushën e Aplikimet rrethore të jetë interesante dhe të shërbejë për publikimin dhe zbatimin e disa prej këtyre apps rreth të ndryshme Shpërndarjet GNU / Linux. Dhe kështu ne kontribuojmë me përdorimin dhe masivizimin e një fuqie të tillë dhe përrallore kuti mjetesh softuerike sa e bukur dhe punëtore Komuniteti Linuxera na ofron të gjithëve.

Shpresojmë që ky botim të jetë shumë i dobishëm për të gjithë «Comunidad de Software Libre y Código Abierto» dhe me një kontribut të madh në përmirësimin, rritjen dhe përhapjen e ekosistemit të aplikacioneve në dispozicion për «GNU/Linux». Dhe mos ndaloni ta ndani atë me të tjerët, në faqet e internetit, kanalet, grupet ose komunitetet tuaja të preferuara të rrjeteve sociale ose sistemeve të mesazheve. Më në fund, vizitoni faqen tonë në «Nga Linux» për të eksploruar më shumë lajme dhe për t'u bashkuar me kanalin tonë zyrtar të Telegram nga DesdeLinux.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

2 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   M13 dijo

  Nga Apostrophe duhet të theksohet se mund të eksportohet në formate të ndryshme, tre lloje të rrëshqitjeve për tu parë në internet, html të dukshme, epub, pdf, odt, docx. Dhe duke pasur disa cilësime në frontmatter të shënimit dhe duke qenë të strukturuar mirë, mund të botoni një libër pa shumë përpjekje në formatet e përmendura. E dua këtë redaktor së bashku me Typora.

  1.    Instaloni Linux Post dijo

   Përshëndetje, M13. Faleminderit për komentin dhe kontributin tuaj. Së shpejti ne do të bëjmë një artikull individual për secilën prej aplikacioneve në Komunitetin GNOME dhe Komunitetin KDE. Ashtu si, ne kemi bërë tashmë disa botime kohë më parë, në mënyrë që të thellohemi në secilën prej tyre.