Akira: Aplikacion Linux me burim të hapur Linux për dizajnin UI dhe UX

Akira: Aplikacion Linux me burim të hapur Linux për dizajnin UI dhe UX

Akira: Aplikacion Linux me burim të hapur Linux për dizajnin UI dhe UX

Në fushën e dizajn dhe programim, ekziston ajo që njihet si UX (Përvoja e Përdoruesit) y UI (Ndërfaqja e Përdoruesit)Me Dhe megjithëse, të dy termat kanë emra të ngjashëm, ato janë krejtësisht të ndryshme. Meqenëse, ndërsa e para i referohet përvoja dhe ndjenja e përdoruesit, tjetra drejtohet drejt një ane më racionale të navigacion / eksplorim në të krijuar.

Dhe sigurisht, shumë prej mjetet më të mira për UX / UI i saj private dhe tregtare, por kjo nuk do të thotë se të mëdhenjtë nuk ekzistojnë aplikacione falas, të hapura ose falas në dispozicion. I tillë si rasti i Akira.

Si të krijoni një Distro Multimedia në GNU / Linux

Si të krijoni një Distro Multimedia në GNU / Linux

Për ata që janë të interesuar të eksplorojnë disa nga tonat postimet e mëparshme të lidhura me temën e aplikacioneve multimedial, mund të klikoni në lidhjen vijuese, pasi të keni mbaruar leximin e këtij botimi:

"Edhe pse disa nga programet më të mira për Redaktimin dhe Dizajnimin Multimedial (Video, Zë, Muzikë, Imazhe dhe Animacione 2D / 3D) janë të pronarit dhe të paguar dhe janë vetëm për Sistemet Operative të të njëjtit lloj, aktualisht Ekosistemi / Linux i Aplikacioneve GNU ka një dhe një listë e shkëlqyer e aplikacioneve për Redaktim dhe Dizajn Multimedial." Shndërroni GNU / Linux tuaj në një Distro cilësore Multimedia

Artikulli i lidhur:
Shndërroni GNU / Linux tuaj në një Distro cilësore Multimedia

Akira: Aplikacion Multiplatform i ndërtuar me Vala dhe GTK

Akira: Aplikacion Multiplatform i ndërtuar me Vala dhe GTK

Çfarë është Akira?

Në të tijën faqe zyrtare në GitHub, aplikacioni në fjalë përshkruhet shkurt si më poshtë:

"Aplikacioni Linux për dizajnin UI dhe UX i ndërtuar në Vala dhe GTK."

Ndërsa, atëherë ata shtojnë sa vijon në të:

"Akira është një aplikacion vendas i dizajnit Linux i ndërtuar në Vala dhe GTK. Akira është e fokusuar në ofrimin e një qasjeje moderne dhe të shpejtë ndaj UI dhe UX Design, e drejtuar kryesisht tek stilistët e uebit dhe stilistët grafikë. Objektivi kryesor është të ofrojë një zgjidhje të vlefshme dhe profesionale për projektuesit që duan të përdorin Linux si sistemin e tyre kryesor operativ. AKIRA AKTUALISHT N IN ZHVILLIM TAR HERSHM, JO GATI PR T BE P USRDORUR PR PRODHIM! Mos ngurroni të shkarkoni Alpha dhe na ndihmoni ta testojmë."

karakteristika të

Ndërmjet tij 10 tiparet më të spikatura mund të përmenden sa vijon:

 1. Ofron një kanavacë plotësisht vektoriale për të ndryshuar madhësinë pafundësisht pa humbur cilësinë.
 2. Ai përfshin një panel opsionesh të zgjuar që tregon karakteristikat e redaktueshme të një artikulli të zgjedhur.
 3. Ai përfshin një panel shtresash me mundësinë e zvarritjes dhe rënies dhe rregullimit të tyre në mënyrë inteligjente.
 4. Krijoni tabela arti për të organizuar më mirë përsëritjet dhe pamjet e dizajnit.
 5. Siguron kontroll mbi madhësinë dhe cilësinë e imazheve të eksportuara
 6. Përfshin një sërë ikonash të personalizueshme.
 7. Përfshin rindërtimin e plotë të arkitekturës së bibliotekës Canvas.
 8. Ka një zbatim të rrjetit të pikselëve.
 9. Ofron personalizim të ngjyrës së rrjetës pixel.
 10. Ajo ofron zbatimin e udhëzuesve të përshtatjes së zgjuar.

Shkarkimi, instalimi dhe përdorimi

Ajo mund instaloni, ekzekutoni dhe çinstaloni duke përdorur Menaxher i paketave të parakohshme, si vijon:

sudo snap install akira --edge
akira
sudo snap remove akira

Ju gjithashtu mundeni instaloni, ekzekutoni dhe çinstaloni duke përdorur Menaxher i paketave Flatpak, si vijon:

flatpak remote-add flathub-beta https://flathub.org/beta-repo/flathub-beta.flatpakrepo
flatpak install akira
akira
flatpak remove akira

Të shtëna në ekran

Akira: Instalimi përmes Flatpak

Akira: Pamja e ekranit 1

Akira: Pamja e ekranit 2

Akira: Pamja e ekranit 3

Alternativat

Ndër më të mirët alternativa falas, të hapura dhe falas a Akira mund të përmendim 10 të mëposhtmet:

 1. Cenon
 2. Dotgrid
 3. Luleshtrydhe
 4. simbol
 5. Inkscape
 6. Laps
 7. Fotopetë
 8. SK1
 9. Vectr
 10. Webkimi

Përmbledhje: Botime të ndryshme

Përmbledhje

Me pak fjalë, Akira është një aplikim i dizajnit ndër-platformë i UI dhe UX falas dhe me burim të hapur. Ajo që shkruhet në Vala dhe GTK, dhe lëshohet nën Licenca e Përgjithshme Publike GNU v3.0Me Dhe rrjedhimisht, është një mjet i dobishëm dhe falas për krijuesit e faqeve në internet dhe krijuesit e grafikëve.

Shpresojmë që ky botim të jetë shumë i dobishëm për të gjithë «Comunidad de Software Libre y Código Abierto» dhe me një kontribut të madh në përmirësimin, rritjen dhe përhapjen e ekosistemit të aplikacioneve në dispozicion për «GNU/Linux». Dhe mos ndaloni ta ndani atë me të tjerët, në faqet e internetit, kanalet, grupet ose komunitetet tuaja të preferuara të rrjeteve sociale ose sistemeve të mesazheve. Më në fund, vizitoni faqen tonë në «Nga Linux» për të eksploruar më shumë lajme dhe për t'u bashkuar me kanalin tonë zyrtar të Telegram nga DesdeLinux.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

2 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   Imazhi i mbajtësit të vendosjes së Diego Vallejo dijo

  Një tjetër aplikacion "i hapur" për të kapur në mënyrë që ata të kafshojnë më shumë me këtë devijim të parcelës.

  1.    Instaloni Linux Post dijo

   Pershendetje, Diego. Faleminderit per komentin tuaj. Ne me siguri shpresojmë se, ndërsa Akira përmirësohet, do të vijë në formate të tjera, më ideale të paketave për GNU / Linux.