Apprepo: Një depo tjetër në internet për të shkarkuar aplikacione në formatin AppImage

Apprepo: Një depo tjetër në internet për të shkarkuar aplikacione në formatin AppImage

Apprepo: Një depo tjetër në internet për të shkarkuar aplikacione në formatin AppImage

Siç dihet tashmë nga shumë njerëz Përdoruesit e Shpërndarjes GNU / Linux, ideal për instalim program kompjuterik (programe dhe lojëra) në tonë Sisteme operative falas dhe të hapura është drejtpërdrejt nga e tyre depo. Sidoqoftë, shumë herë këto nuk përmbajnë versionet më të fundit, dhe kjo na bën të zgjedhim mjete të tjera të tilla si paketat dhe instalimet përmes Snap dhe Flatpak.

Dhe herë të tjera, në varësi të disponueshmërisë që mund të përdorni ndërtime në vend, skedarë të ekzekutueshëm të lëvizshëm, skripta instalimi, dhe tashmë e famshme dhe e dobishme format universal i quajtur AppImage, ndër mjete ose rrugë të tjera. Dhe pikërisht për të marrë skedarë të këtij lloji ka shumë uebfaqe të shkëlqyera, të tilla si "Apprepo", të cilën sot do ta shpallim.

Lojërat AppImage: Ku të merrni më shumë lojëra në formatin AppImage?

Lojërat AppImage: Ku të merrni më shumë Lojëra AppImage?

Dhe para se të futemi plotësisht në këtë temë, si zakonisht, ne menjëherë do të largohemi nga lidhja jonë postimi i mëparshëm i lidhur ku ata do të jenë në gjendje të njohin uebfaqe të tjera të ngjashme me ato "Apprepo", ku lehtë mund të merrni shumë program kompjuterik (programe dhe lojëra) duke thënë Formati i AppImage:

"Ekzistojnë 4 faqe interesante, të dobishme dhe praktike në të cilat çdokush mund të ketë lehtësi për të kërkuar, shkarkuar dhe instaluar çdo lloj programi, veçanërisht lojëra, në formatin «.AppImage format». Dhe këto janë: AppImageHub.com, AppImageHub.GitHub.io, Lojërat Portal Linux dhe Linux-Apps.com (Lojërat AppImage)." Lojërat AppImage: Ku të merrni më shumë Lojëra AppImage?

Artikulli i lidhur:
Lojërat AppImage: Ku të merrni më shumë Lojëra AppImage?

Apprepo: Depoja e AppImage

Apprepo: Depoja e AppImage

Çfarë është Apprepo?

Në një mënyrë të thjeshtë dhe të shkurtër, ne mund të përshkruajmë «Apprepo» si:

“Një projekt vullnetar jo-fitimprurës faqja e internetit e së cilës funksionon si një depo aplikacioni në formatin AppImage. Depo që nga sot, 24, strehon më shumë se 07 aplikacione me cilësi të lartë që mund të instalohen lehtësisht në çdo Shpërndarje moderne të GNU / Linux."

Megjithatë, paralajmërojnë mirëmbajtësit e saj tjetri:

"Ndërsa bëhet çdo përpjekje për të siguruar që gjithçka në depo është e sigurt për t'u instaluar, ju e përdorni atë në RREZIKun TUAJ."

Çfarë lloj aplikacionesh ofron AppImage?

Çfarë lloj aplikacionesh ofron AppImage?

Kjo faqe në internet ofron një "Kërkues" në krye për të lehtësuar kërkimi i aplikacioneve me emra ose ndonjë model tjetër të karakterit të lidhur.

Sidoqoftë, menjëherë më poshtë na ofron 36 kategori të ndryshme për të lehtësuar kërkimin manual të secilit prej Aplikacioneve të pritura në të.

Dhe disa nga këto 36 kategori dhe aplikacione të pritura janë:

 1. Redaktorët 3D: Blender, FreeCAD y MeshLab.
 2. print 3D: Përsëritës, Feta3r dhe Ultimaker Cura.
 3. Klientët e API-së: Pagjumësia dhe Postar Canary.
 4. Redaktuesit e audios: ngrohtësi, Audacity dhe Mixx.
 5. Luajtësit e audios: Të guximshëm, Museeks dhe Sayonara.
 6. Regjistrues audio: KWave, Traverso y ValaSurfer.
 7. Shfletuesit e internetit: Google Chrome, Firefox dhe Tor Browser.
 8. Magazinimi i reve: Dropbox, ExpanDrive y Nextcloud.
 9. Zbatimet e rreshtit komandues: shikimet, Komandant mesnate y Server MySQL.
 10. Administratorët e bazës së të dhënave: DataGrip, DBeaver dhe Redis Desktop Manager.
 11. Zhvillimi i softverit: Android-Studio, Atom dhe NetBeans.
 12. Diagramuesit: Mjeshtër mendje, Mindomo y Xmind 8.
 13. Shërbimet e diskut: JDiskReport, Menaxheri i Ndarjes dhe QDirStat.
 14. Shikuesit e EBook: Buka, kalibër y FBReader.
 15. Programe edukative: Anki, RStudio y Xournal.
 16. Klientët e postës: zogu i stuhisë, zogu i stuhisë Beta dhe Outlook (Version jozyrtar në elektron).
 17. Drejtuesit e skedarëve: Komandant i Dyfishtë, Komandanti y Komandanti Gjithsej.
 18. Redaktimi grafik: Blender, Krita dhe Inkscape.
 19. idetë: Peshku i kaltër, Bllokimet e kodeve y Stuhi uebi.
 20. Shikuesit e imazheve: Nomacs, Ristretto y Shotwell.
 21. Aplikime në Internet: Telegram, Skype dhe WhatsApp.

Siç mund ta vlerësoni, "Apprepo" Ai jo vetëm që ofron aplikacione të mirënjohura dhe të lehta për tu instaluar, por disa mjaft komplekse dhe interesante për tu marrë dhe provuar me siguri Distroset e GNU / Linux, në të cilën ato nuk ofrohen vendas në depot e tyre.

Përmbledhje: Botime të ndryshme

Përmbledhje

Me pak fjalë, "Apprepo" është një “Projekt vullnetar jofitimprurës" duke ofruar një përrallore faqe që punon si një depo e aplikacioneve në formatin AppImage. Dhe kjo deri më tani, shtëpi më shumë se 200 aplikacione me cilësi të lartë që mund të instalohet lehtësisht në çdo modern Shpërndarja GNU / Linux. Ndërsa, siguron që do të vazhdojë të rritet pak nga pak siguroni aplikacione më të sigurta dhe të besueshme.

Shpresojmë që ky botim të jetë shumë i dobishëm për të gjithë «Comunidad de Software Libre y Código Abierto» dhe me një kontribut të madh në përmirësimin, rritjen dhe përhapjen e ekosistemit të aplikacioneve në dispozicion për «GNU/Linux». Dhe mos ndaloni ta ndani atë me të tjerët, në faqet e internetit, kanalet, grupet ose komunitetet tuaja të preferuara të rrjeteve sociale ose sistemeve të mesazheve. Më në fund, vizitoni faqen tonë në «Nga Linux» për të eksploruar më shumë lajme dhe për t'u bashkuar me kanalin tonë zyrtar të Telegram nga DesdeLinux.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

2 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   invalid dijo

  Ata jo vetëm që ju sigurojnë se është i sigurt, prandaj nuk ia vlen.

  1.    Instaloni Linux Post dijo

   Përshëndetje, e pavlefshme. Sigurisht që është një pikë e rëndësishme për tu zgjidhur nga ana e tyre. Tani për tani, faqja është në fazën alfa, ne do të shohim se si do të shkojë deri në largimin nga faqja në një mënyrë të qëndrueshme dhe plotësisht të sigurt.