Archlinux dhe Slackware: Lamtumirë MySQL, përshëndetje MariaDB

Disa çaste më parë mora një email nga Archlinux duke këshilluar që tani e tutje MariaDB do të bëhet implementimi zyrtar i MySQL, duke e zhvendosur këtë në AUR muajin tjetër dhe se e njëjta gjë do të ndodhë në versionin tjetër të Slackware.

MariaDB është një pirun i MySQL i krijuar nga themeluesi i MySQL, Michael Widenius pas blerjes së Sun Microsystems nga Oracle dhe që është plotësisht i pajtueshëm, përfshirë bibliotekat dhe modulet për PHP, Python, Perl.

Për të ndryshuar në Archlinux duhet thjesht të ndiqni këto hapa:

systemctl stop mysqld
pacman -S mariadb libmariadbclient mariadb-clients
systemctl start mysqld
mysql_upgrade -p

A do të thotë kjo fillimi i fundit të vërtetë të MySQL?

Faqja e fondacionit MariaDB


Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   Blitzkrieg dijo

  Informacion shumë të mirë

 2.   TUDz dijo

  Informacioni vlerësohet.

 3.   truko22 dijo
 4.   MOL dijo

  Tani ju duhet vetëm një pirun i VirtualBox.

  1.    Chicxulub Kukulkan dijo

   Kjo do të ishte e mahnitshme. As Q (porti QEMU për Mac) dhe as Bochs nuk kanë punuar për mua; dhe unë nuk dua të kthehem te Parallels ose VMWare.

   1.    Rodolfo dijo

    Çikxulub Kukulcan? Duhet të jetë Jukatan apo jo?

  2.    Joooo dijo

   Kuti GNOME? Alsoshtë gjithashtu mjaft e thjeshtë për t'u përdorur.

 5.   xinilinuX dijo

  Unë kurrë nuk kam kuptuar se çfarë bëjnë këto programe dhe pse ato janë në të gjitha (ose pothuajse të gjitha) distro, dua të them MySQL dhe Martia DB.
  Unë do të isha mirënjohës nëse dikush mund të më shpjegojë me disa fjalë se për çfarë janë

 6.   xhemin-samuel dijo

  Përgjigje në pyetjen e fundit:

  SI

  ^__^

 7.   f3niX dijo

  Unë ende gjithmonë programoj për mysql, e vërteta është që nuk kam provuar mariadb, megjithëse procesi që supozoj është i njëjtë.

 8.   myrddin dijo

  Kam një problem në azhurnimin.

  Faza 1/3: Rregullimi i emrave të tabelës dhe bazës së të dhënave
  mysqlcheck: Ke gabim: 1045: Refuzohet hyrja për përdoruesin 'root' @ 'localhost' (duke përdorur fjalëkalimin: PO) kur përpiqesh të lidhesh
  GABIM FATAL: Përditësimi dështoi

  Ndonje ide?

 9.   xhemin-samuel dijo

  😀

 10.   ekoslacker dijo

  Informacion i mirë… por ju nuk thoni asgjë për Slackware XD. Informacioni dhe komentet e Patrick mund të gjenden në: http://slackware.com/changelog/current.php?cpu=i386
  Dhe për të bërë ndryshimin, duhet të azhurnoni në Slackware aktuale, me slackpkg sigurisht.

  të fala

  1.    st0rmt4il dijo

   Mirë,

   Sa e mirë është Njohja e Hardverit të Slackware? A i njeh të gjitha pajisjet tuaja herën e parë?

   Me njofto..

   Ju faleminderit!

   1.    Z. Linux dijo

    Slackware, gëzon një prestigj në botën e Linux si një nga shpërndarjet më të shquara në stabilitet, ku ata kujdesen dhe testojnë çdo detaj në një mënyrë rigoroze, në këtë rend idesh, Slackware njeh çdo lloj hardueri nga instalimi i tij.

    1.    st0rmt4il dijo

     Faleminderit për këshillën z. Linux

     Le ta provojmë të shohim si shkon

     Përshëndetje!

    2.    elendilnarsil dijo

     Pa harruar që është distroja më e vjetër aktive, e cila i ka dhënë asaj një famë të fituar mirë, siç e përmendët. Fatkeqësisht kam frikë nga instalimi.

     1.    Z. Linux dijo

      Instalimi nuk është i ndryshëm nga shpërndarjet e tjera këtu DesdeLinux Ka disa artikuj shumë të plotë ku i mësojnë përdoruesit se si ta instalojë dhe konfigurojë atë pas instalimit. Ju lë lidhjen e instalimit.

      https://blog.desdelinux.net/slackware-14-guia-de-instalacion-2/

   2.    ekoslacker dijo

    Sigurisht, sipas përvojës sime, Slackware ka të njëjtën njohje hardware si çdo shpërndarje më e njohur e Linux. Sidomos në versionet më të fundit.

    të fala

 11.   st0rmt4il dijo

  Informacion i mirë i vjetër!

  PS: Siç kam lexuar në internet, MARIADB mund të jetë i njëjti Mysql, ndoshta me ndonjë përmirësim tjetër, por në lidhje me Sintaksën është mjaft e ngjashme, natyrisht, ato i përkasin të njëjtit krijues

  Përshëndetje!

 12.   Santiago dijo

  Informacion i mirë! Faleminderit!

 13.   kalbet87 dijo

  Mund të tingëllojë si budalla, por cili është avantazhi për mua si një përdorues i fundit për të kaluar nga MySQL në MariaDB?

  1.    thjesht-një-përdorues tjetër i DL-së dijo

   Asgjë, vetëm se do të jeni një përdorues më shumë që do të mbështesë kalimin në një pirun që ka një të ardhme të mirë 100% falas në krahasim me MySQL që do të jetë i pronarit për shkak të Oracle.
   Theshtë e njëjta gjë që ndodhi me kalimin nga OpenOffice në LibreOffice.

  2.    pandev92 dijo

   Për përdoruesin përfundimtar ... mirë askush, gjithçka është çështje licencash dhe luftimesh.

  3.    MSX dijo

   Patch-et e MariaDB rregullohen më shpejt se MySQL kur shfaqen mete ose dobësi.
   Për më tepër, meqë F / LOSS ka për qëllim përdorimin e MariaDB si një motor SQL de-facto, është shumë e mundur që në të ardhmen dhe pasi ky motor të vendoset, ai të fitojë personalitetin e tij, duke lënë MySQL prapa ose mënjanë.
   Në çdo rast, migrimi në MariaDB është opsioni i sigurt.

 14.   thjesht- tjeter-dl-user@gmail.com dijo

  Unë tashmë kam ndryshuar 2 muaj më parë nga MySQL në MariaDB për ArchLinux dhe 0 problemet e mia, funksionon mirë.

 15.   Helena dijo

  Unë mendoj se MariaDB është një emër i bukur 😀 dhe të paktën është e lehtë të shqiptohet në gjuhën tonë, jo si një mësues në kolegj që thotë "mai ese-cu-ele" xDDDDDDDDD Nuk e di nëse është i vlefshëm apo jam shumë i zgjedhur, por e gjej qesharake, gjithashtu thuhet kopjo-ngjit si kjo «kopjo-peish» xDD një idhull mësuesi im hahaha
  [falni komentin pothuajse jashtë temës]

  1.    MSX dijo

   hahahaha, cfare hdp xD
   Unë që ju shkruani shumë i madh në dërrasë të zezë para se të hyni në klasën MAI-SI-QUIuL, FORRO !!!

 16.   artbgz dijo

  Ajo që më duket kurioze është se emri i shërbimit është akoma mysqld, a do të ketë probleme më vonë me markat tregtare?

 17.   Z. Linux dijo

  Post te mbare Faleminderit