Archlinux: Krijoni paketa ndër-platformore dhe nga paketat .deb

Rreth një vit më parë shpjegova se si krijoni paketa për Archlinux. Epo, sot do të shpjegoj se si t'i krijoj ato nga paketat .deb, ato që përdoren në Debian / Mint / Ubuntu / etj.
Ky artikull lindi pasi lexoi një pyetje nga përdoruesi në forum jorgegc sepse nuk mund të instaloja një paketë nga AUR, kryesisht sepse është e vjetëruar dhe përdoret një version ndërpritet të PKGBUILD (për fat të mirë unë kam bërë paketa më parë në këtë mënyrë), unë gjithashtu do të shpjegoj se si të bëj paketa të programeve që kanë nevojë Biblioteka 32-bitëshe, kod i mbyllur o të përpiluara tashmë dhe se ka paketa të ndryshme për shkarkim.

Baza për PKGBUILD është e njëjtë, vetëm me disa ndryshime.
Ndryshimi i parë do të jetë përdorimi i një fjalie nëse elif nga Bash


if [ "${CARCH}" = 'x86_64' ]; then
ARCH='amd64'
md5sums=('192a0a222893d59d95f00c34f3c8a674')
depends=('openal' 'lib32-openal')
elif [ "${CARCH}" = 'i686' ]; then
ARCH='i386'
md5sums=('047c670443124193c5cc3dd54da99925')
depends=('openal')
fi
source=("http://www.unaurl.com/files/${name}.$ARCH.deb")

Në këtë shembull është përcaktuar një ndryshore që më vonë do të përdoret për të ndryshuar URL ku është paketa (në këtë rast arkitektura e paketës për tu shkarkuar).
Përveç kësaj, në varësi të arkitekturës, Shumat MD5 kështu që ne do t'i ndryshojmë këto në ato përkatëse.

Kur përdorni makepkg -g për të gjeneruar Shumat MD5 Kjo do të gjenerojë vetëm atë që korrespondon me arkitekturën që po përdorni. Për të njohur shumën MD5 të paketës tjetër, shkarkojeni atë dhe përdorni komandën skedari md5sum.deb të njohësh tuajën

Më në fund shohim që në shembullin e ndryshojmë varësitë. Në disa programe 64-bit është e nevojshme të instaloni Versione 32-bitëshe të disa bibliotekave kështu që duhet t’i tregojmë ato. Nëse nuk janë të nevojshme, thjesht përcaktoni ndryshoren në mënyrën e zakonshme.

Tani për paketat .deb do të na duhen vetëm linjat e mëposhtme brenda funksionit pako ():

cd "${srcdir}/"
tar xvzf data.tar.gz -C .
cp -r usr ${pkgdir}

Siç mund ta shihni, ne na duhen vetëm 3 rreshta në këtë rast për të gjeneruar paketën. Nëse diçka tjetër është e nevojshme (për shembull kopjimi i një skedari që nuk vjen me paketën, ose modifikimi i përmbajtjes së një), ju thjesht duhet ta vendosni atë si me çdo paketë tjetër.

E njëjta gjë mund të zbatohet (me disa ndryshime) nëse në vend të një .deb do të përdorim paketa rpm ose lloje të tjerë të paketave. Funksioni ndërtoj () nuk është e nevojshme, prandaj nuk kemi nevojë ta shtojmë.

Dhe voila, ne tashmë kemi një paketë multilib ose krijuar nga një paketë deb gati për përdorim.
Shpresoj të të pëlqejë dhe të më ketë shpjeguar mirë


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

32 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   uliksi dijo

  A nuk është më e lehtë të përdorësh checkinstalimin?

 2.   Luciano Lagassa dijo

  Pershendetje Unë kam disa skenarë bash. Një për të gjeneruar dosjet dhe skedarët bazë për një paketë deb. Dhe i fundit për të gjeneruar paketën nga të gjitha skedarët dhe dosjet. Nëse jeni të interesuar, unë mund ta ndaj.

  1.    jorgecg dijo

   Sigurisht që intereson ... të paktën për mua.

   Tani që jam me Manjaro, vlerësoj të gjithë informacionin e mundshëm.

 3.   jorgecg dijo

  Sa i shkëlqyeshëm jeni, partner.

  Do të të kisha thënë në forum se nëse mund të më shpjegoni se si të përpiloj pako .deb dhe nuk ju kam thënë asgjë në mënyrë që të mos abuzoni me bujarinë tuaj. dhe unë shkoj në faqe dhe shoh që keni ngarkuar një artikull që shpjegon të gjithë procesin.

  Kjo tregon se ju jeni një person bujar.

  I thashë, ti je një çarje.

  Një përshëndetje

 4.   Anibal dijo

  Friendshtë mik i shkëlqyeshëm, një herë provova një soft që nuk mbaj mend emrin që u kthye nga .deb në .rpm, por nuk më funksionoi mirë.

  A mundet dikush me provë harku nëse kjo soft kalohet mirë në rpm dhe instalimi hapet mirë?

  http://www.justcloud.com/download/linux-64

  Toshtë për të bërë kopje rezervë në cloud, unë kam paguar tashmë për një kohë dhe kam më shumë se 40 GB në re =)

 5.   frymëzim dijo

  Shkëlqyeshëm! Gjithmonë i thoja vetes se një ditë doja të bëja një paketë, edhe nëse do të dija ta bëja :).

  Në këto lloje postimesh do të vlerësoja që blog-u zbaton mundësinë për të shtuar shënime si kjo në "të preferuarat" e llogarisë time

  1.    chinoloco dijo

   Jam plotësisht dakord, e kam mbjellë, por asgjë
   Do të ishte gjithashtu mirë, të jeni në gjendje të ndiqni përdorues të caktuar

 6.   Rabba dijo

  Plak i madh, kam përdorur manjaro për disa ditë dhe për studime më duhet të instaloj gjurmuesin e paketave nga Cisco, por ai ka vetëm një paketë .deb të versionit të fundit dhe ke është në AUR gjithmonë më jep një gabim kur përpiloj, Shpresoj që me këto hapa ta instaloj pasi me forcë kam përdorur nenexhik linux, faleminderit shumë

 7.   mitrat dijo

  për të parë nëse dikush guxon të fusë në AUR Multisystem

  varet nga bibliotekat deb që nuk janë në hark

  Por nëse funksionon, funksioni i tij është të krijojë njësi stilolapsi me shumë ISO me grub2 më mirë sesa unetbootin që bën vetëm një.

  Për momentin unë kam një ubuntu ISO të tij brenda që më lejon të shtoj imazhe nëse dua të nisem prej tij në vetë USB

  por nëse askush nuk guxon të ma ruajë biletën

 8.   mitrat dijo

  Na vjen keq, tashmë ekziston një multisistem dhe mendoj se jo

  1.    mitrat dijo

   Në multisistem ...

   por fatresize pasi që yourt jep probleme, dhe ata e kanë shprehur atë si opsionale

 9.   Kornizat dijo

  E shkëlqyeshme 😀 për të miratuar me "Purrr" një program për të riemërtuar skedarët me shumicë.

 10.   Prill4xas dijo

  Regards,

  Aktualisht në AUR ata po eliminojnë paketat që nuk kanë funksionin paketa (), si mund të di se cilat linja duhet të vendosen atje? Kjo është, unë kam disa pako dhe e bëra në këtë mënyrë, por nuk e di nëse është në rregull https://github.com/abr4xas/Arch-pkgbuild/blob/master/%20django-admin-honeypot/PKGBUILD ajo që bëra me të vërtetë ishte të kaloja atë që ishte në ndërtim () për të paketuar () por siç thashë, nuk e di nëse është në rregull ... A mund të më jepni komentet dhe sugjerimet tuaja?

  Faleminderit

 11.   Azazel dijo

  Faleminderit për informacionin që do ta shënoj për referencë në të ardhmen.

 12.   klerafel dijo

  A mund dikush të shpjegojë se çfarë është për mua, unë jam i ri dhe nuk e di nëse kjo më ndihmon për të instaluar një paketë .deb por lokalisht në manjaro, një lojë për të qenë e saktë. Po, funksionon?

  Unë kërkoj dhe ata më thonë të instaloj paketën deb2targz por unë kam një gabim kur e instaloj nga terminali dhe nuk e di nëse mund të jetë

  1.    Ghermain dijo

   E njëjta gjë ndodh me mua; Më duhet të instaloj Kademar i cili bazohet në Arch; nja dy pako që unë i marr vetëm .deb
   A mund të më ndihmojë dikush?

   1.    Valdo dijo

    Nëse ajo që ju mendoni është një dështim në instalimin e deb2targz, unë sapo përfundova ta instaloj me komandën yaourt -S deb2targz. Sigurisht, në ArchLinux.

 13.   Ruajtje falas në cloud dijo

  Post shumë informues. Faleminderit për shpërndarjen.

 14.   Angry Birds dijo

  Post te mbare Faleminderit për ndarjen e këtij informacioni të dobishëm.

 15.   Aplikacione për PC dijo

  Faleminderit për këtë post të dobishëm. Do të ndihmojë shumë.

 16.   jacob dijo

  pershendetje, a mund ta leni skenarin per konvertimin dhe si ta perdorni? eshte se keshtu ne pjese ngaterrohet pak, une tashme kam deb qe dua ta konvertoj dhe e di qe eshte e mundur sepse google chrome e AUR eshte deb por nuk di si ta bej "MAKEPKG SI" me një deb tjetër ...