Archlinux vendos të mos përfshijë instaluesin AIF

Një imazh i ri instalimi i Arch Linux 2012.07.15 ku politika e re e Hark në lidhje me objektet e sistemit.

Zhvilluesit e këtij distro kanë vendosur të mos përfshijnë instaluesin AIF (Korniza e Instalimit të Harkut), gjë që do t'i bëjë përdoruesit që nuk janë të njohur me këtë shpërndarje, ose që vijnë nga shpërndarje të tjera më të destinuara për përdoruesin shtëpiak dhe sisteme të tilla si Dritaret o Mac Os, është shumë e vështirë për ta që ta instalojnë, pasi që tani e tutje instalimi do të bëhet plotësisht përmes terminalit.

Gjithsesi, në wiki ata kanë postuar një të vogël udhëzues instalimi të imazhit të ri të sistemit, megjithëse tani për tani është në anglisht, me siguri do të përkthehet së shpejti në disa gjuhë. Ndoshta së shpejti do të botoj një mësim të vogël se si të instaloni sistemin me imazhin e ri.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

60 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   hije dijo

  Vendimi duket të jetë për shkak të mungesës së mirëmbajtjes dhe kontributeve në zhvillimin e AIF. Ajo që është e qartë është se kjo distancon më tej Arch nga përdoruesit fillestarë dhe e sjell atë më pranë të gjithë atyre që janë të interesuar të mësojnë se si të ndërtojnë një sistem nga e para

 2.   francesco dijo

  Nuk e kuptoj pse ata e kanë marrë këtë vendim kaq të ndritshëm *.

 3.   Luis dijo

  Unë kurrë nuk e kam provuar ArchLinux, edhe pse kam kohë që dëshiroj. Për mua ky ndryshim, larg nga frikësimi, e bën instalimin e Arch më tërheqës, unë e dua terminalin dhe sfidat intelektuale. Ajo që po pyes është nëse ky ndryshim ka një arsye teknike, apo është thjesht një vendim politik, një mënyrë për të siguruar që "vetëm" përdoruesit e përparuar të Linux mund të përdorin Arch.

 4.   Elynx dijo

  Epo, për mua kur hiqja instaluesin e thënë, ata hoqën hirin që thoshte distro, pasi instaluesi tha që frikësoi shumë hehehe xD! [Shaka]

  Përshëndetje!

 5.   Manuel de la Fuente dijo

  Ata gjithashtu kanë hequr ISO-të e ndryshme që ishin në faqen e shkarkimit dhe tani ka vetëm një me arkitekturë të dyfishtë dhe instalim të rrjetit.

  1.    Blazek dijo

   E drejtë, dhe është një nga gjërat që më pëlqeu më pak, pasi ato të detyrojnë të shkarkosh një imazh më të madh se më parë.

   1.    Manuel de la Fuente dijo

    Dhe kjo bie ndesh me filozofinë e Arch-it për të mos pasur asgjë që nuk ju nevojitet. Pse më detyron të shkarkoj dhe regjistroj një imazh të dyfishtë nëse e di paraprakisht se do të përdor vetëm imazhin 32-bit?

 6.   kroto dijo

  Me tërësinë e WIKI, nuk ka asnjë problem me ARCH, me të vërtetë, për shkak të komunitetit të saj të madh, çdo frikë duhet të humbet. Po kështu, gjatë vitit 2012 djemtë mund të kishin veshur dhe ta bënin atë më të arritshëm. Dhe ka pika të instalimit, siç është shkrimi manual i grupeve, tashmë më është dhënë jo nga PRO por nga IDIOT. Nëse dëshironi që ata të vendosin sudoku në hapat e ndryshëm të instalimit dhe nëse nuk zgjidhen brenda 5 minutash, duhet të bëni gjithçka përsëri. Oneshtë një gjë për të mësuar dhe një tjetër për të humbur kohën time.

  1.    Oberost dijo

   "Oneshtë një gjë për të mësuar dhe një tjetër për të humbur kohën time."

   Amen vella. +1

 7.   javichu dijo

  Ku mund ta shkarkoj versionin e mëparshëm? Kështu që unë e instaloj atë me AIF dhe pastaj azhurnoj sistemin. Lajmi më ka shqetësuar, unë kisha planifikuar ta instaloja në gusht. Unë nuk jam i ri në linux, por më pëlqejnë instaluesit e rehatshëm si Debian

  1.    Blazek dijo

   Epo, fatkeqësisht, nuk do të jeni në gjendje të shkarkoni një imazh të mëparshëm nga faqja zyrtare e Arch, pasi që të gjitha imazhet e mëparshme janë hequr nga serverat dhe vetëm fotografia e re është vënë në dispozicion.

  2.    Blazek dijo

   Mjerisht, nuk do të gjeni imazhe të mëparshme në serverat zyrtarë të Arch, pasi ato janë hequr. Gjithsesi, unë nuk mendoj se plani juaj është një ide shumë e mirë pasi ndryshimet janë bërë në nënshkrimet e paketës dhe në strukturën e drejtorisë dhe azhurnimi do të ishte shumë i gjatë dhe mund të kishte gabime.

  3.    VisitntX dijo

   Blazek ka të drejtë, herën e fundit që e instalova pak më shumë se një muaj më parë ishte një dhimbje koke për shkak të nënshkrimit të paketave dhe ndryshimit në sistem që kur shton gjithçka në ndërtim do të binte ndesh. Kishte kështu disa pika fërkimi midis instaluesit të vjetër dhe ndryshimeve aktuale. Gjëja e mirë tani është që ata do të lëshojnë versione çdo javë, prandaj disa nga këto probleme do të shmangen.

   1.    Xykyz dijo

    Unë gjithashtu e instalova atë me iso-në e vjetër dhe sigurisht që dha probleme, me konflikte më shumë se gjithçka. Me nënshkrimin e paketës, problemi më i madh ishte gjenerimi i mjaftueshëm entropie për të gjeneruar një çelës, i cili mori pak kohë ...

 8.   MSX dijo

  Instaluesi ka punuar mjaft mirë në shumicën e rasteve, por sistemi i ri i instalimit i bazuar në dy ose tre skenarë është shumë më i mirë:
  1. Nëse keni një ide themelore të GNU / Linux, do të jetë shumë e lehtë të instaloni distro duke ndjekur disa raste të përshkruara në wiki.
  2. Nëse nuk jeni përdorues teknik i GNU / Linux, atëherë nuk do të instaloni Arch, do të instaloni Fedora ose Ubuntu ose Mageia ose ndonjë distro tjetër që është plotësisht grafike.
  3. Përparësia e sistemit të ri është se tani instalimi jo vetëm që ju lejon të konfiguroni sistemin por gjithashtu do të _instaloni_ absolutisht gjithçka që ju nevojitet në të njëjtin hap në mënyrë që kur të bëni boot-in e parë të keni të instaluar plotësisht sistemin tuaj dhe të funksionojë - mos harroni se Me kornizën AIF, u instalua një bazë minimale mbi të cilën, pas rifillimit, sistemi u armatos.

  Arch është një nga GNU / Linux më të lehtë që ekziston, unë e quaj Linux për njerëzit dembelë, sepse gjithçka funksionon aq mirë, pa probleme, konfigurimi është i thjeshtë dhe transparent, ju instaloni vetëm paketat që dëshironi pa pasur nevojë të instaloni 45 pako shtesë ... me të vërtetë pasi të mësoni mënyrën se si Arch bën gjithçka, ka shumë të ngjarë që nuk do të keni shqetësime në sistemin tuaj për një kohë të gjatë dhe, nëse diçka ndodh, është jashtëzakonisht e lehtë për ta rregulluar sepse asgjë nuk është e fshehur ose automatike, është me të vërtetë një sistem për vagonët që nuk duan të humbin shumë kohë për ta menaxhuar: e instaloni një herë dhe harroni ta prekni përsëri.

  Tani, nëse doni një distro që ju lejon një kontroll edhe më të mirë të sistemit - madje edhe më të mirë se të përdorni ABS në Arch Linux - unë rekomandoj Funtoo, projektin 'e ri' nga Daniel Robbins, themeluesi i Gentoo Linux; Funtoo është fantastike, nëse nuk do të ishte se unë tashmë e trajtoj Archin aq mirë dhe kënaqem duke përdorur distro-n, unë sigurisht që miratova Funtoo, një distro e pabesueshme.

  1.    Manuel de la Fuente dijo

   Çfarë ka kaq të veçantë për Funtoo?

   1.    MSX dijo

    Fuckshtë e mrekullueshme, kur keni kohë lexoj wiki-në e tyre dhe artikujt në lidhje me Portage-in e ri, Metro-n dhe shfaqjen e tyre të përmirësuar, nëse do të kisha një makinë më të fuqishme në vend të i5-së time të parë ndoshta migroni fletoren time Funtoo pasi që përpilimi i paketave me një kafshë të tillë vështirë se ndihet.

    1.    Manuel de la Fuente dijo

     Epo, duket interesante. Kam qenë kurioz të provoj Gentoo për një kohë të gjatë, por mendoj se do ta provoj Funtoo në vend të kësaj. Le të shohim nëse i jap vetes një hapësirë ​​në pushimet e dhjetorit.

 9.   vicky dijo

  Çfarë vendimi i m @. Jo vetëm se ata ndryshuan mënyrën e instalimit të diçkaje më të vështirë për përdoruesin e zakonshëm. Por tani është vetëm netinstall !! Unë kurrë nuk mund të lidhesha me internet kur u përpoqa të instaloja me imazhin netinstall, pa marrë parasysh sa u përpoqa. Supozoj se kjo është lamtumira ime e fundit me Arch. Gjë e mirë që më ndodh të chakra të vërtetën, tani zhvilluesit e Archlinux më shkaktojnë pak e refuzimit, ata ishin gjithmonë pak elitarë.

  1.    Blazek dijo

   Ata nuk janë elitistë, ata ndjekin vetëm filozofinë e tyre të parimit KISS, duke e mbajtur sistemin sa më të thjeshtë të jetë e mundur duke shmangur çdo hap të ngatërruar që e bën përdoruesin të papërdorur.

   1.    vicky dijo

    Unë tashmë e di që, unë kam përdorur harkun për pak a shumë 1 vit, ata janë elitistë në kuptimin që kur shkon të pyesësh diçka në forume, ata të trajtojnë gjysmë keq, ose injorant nëse nuk di disa gjëra, ose ata direkt ju thonë shkoni lexoni wiki edhe nëse pyetja ose problemi juaj nuk është aty.

    1.    MSX dijo

     Unë ju them @vicky: ata mund t'ju trajtojnë keq nëse kërkoni disa marrëzi të dukshme që mund t'i keni zgjidhur duke googluar për 2 minuta ose duke kërkuar në wiki: në fakt, konsiderohet e vrazhdë nga përdoruesit me përvojë të bëjnë pyetje të dukshme përgjigja e të cilave është disi i përtypur dhe i paracaktuar.

     Përkundrazi, është një çështje krejtësisht e ndryshme që ju kërkoni kur nuk mund ta zgjidhni problemin tuaj.
     Nëse postimi juaj lexon: «Unë e kam këtë problem, në wiki ata flasin shumë më lart dhe indikacionet që ata japin nuk e zgjidhin atë - nga mënyra se si janë indikacionet: kështu, filan dhe unë e bëra këtë, atë dhe këtë tjetër - dhe Googling gjeta dy postime në forume X nga njerëz me të njëjtin problem që as nuk mund ta zgjidhin, ndonjë ide? »
     Ju siguroj se kam parë postime me më shumë se 25 përgjigje, kur ata e meritojnë atë.

     Tani nëse shkruani: «çfarë është pajisja loop? Dikush mund të më ndihmojë të vendos një imazh ISO? Grax! » ata me siguri do t'ju injorojnë plotësisht.

     Duhet ta kuptoni që Arch është një distro e përkushtuar për ata prej nesh që duan të kuptojnë se çfarë ndodh me sistemin dhe se ne joshemi nga problemet kur ato janë interesante ose paraqesin një logjikë të caktuar, të gjithë kemi një fëmijë debugger brenda nesh, në pyetjet e kundërta që mund të përgjigjen vetvetiu janë tipike për llojet e tjera të forumeve të shpërndarjeve të tjera.

     Ju ankoheni për Arch por në forumet Gentoo ose vetë Debian, nëse bëni një pyetje budallaqe ata ju ndalojnë ju dhe të gjithë pasardhësit tuaj xD

  2.    JP (@edconocerte) dijo

   Unë dhe Hahahaha dëshironim të instalonim mjedisin grafik.
   Duke përdorur virtualbox kam mundur të instaloj sistemin bazë një muaj më parë dhe nuk e kam prekur përsëri ArchLinux.
   Unë mendoj se tani (pa AIF) konfigurimi për përdoruesit e rinj do të jetë i ndërlikuar.
   Tani për tani, atëherë do t'i jap vetes kohë për të përfunduar instalimin e mjedisit grafik. Ende nuk mund të vendos se cilat… rekomandime? > _ <!

   1.    Blazek dijo

    Unë rekomandoj xfce4 si opsionin e parë, nëse nuk ju bind, atëherë rekomandoj KDE, pasi aktualisht është mjedisi më i plotë, edhe pse edhe më i rëndë.

    1.    MSX dijo

     Duke parë që @Blazek, unë rekomandoj KDE SC me të gjitha elegancat (përveç Strigi që mund ta lini), nëse po kërkoni diçka më të lehtë mund të çaktivizoni të gjitha efektet vizuale të KDE dhe ju siguroj që do të jetë luksoze ; nëse ajo që po kërkoni është diçka me të vërtetë e lehtë, por funksionale Xfce 4.10 është më e mira që do të gjeni.

   2.    diegogabrieldiego dijo

    Për të instaluar ambientin grafik nuk keni nevojë për AIF ... !! Unë rekomandoj Openbox që vazhdon me filozofinë KISS nëse doni diçka më shumëngjyrëshe si Compiz-Standalone.

 10.   elip89 dijo

  Epo do të më marrë malli për AIF, por imagjinoj që nëse zhvilluesit e Arch vendosin ta eleminojnë do të ishte për mirë: S gjithashtu tani pasi imazhi është duke u instaluar, shkarkon të gjitha paketat e azhurnuara. Për ata që kanë nevojë për një mësim të shpejtë sepse wiki është i gjatë, këtu e lë këtë që gjeta në net http://bit.ly/LL5g0G E provova dhe funksionon shkëlqyeshëm, nuk më dha ndonjë problem gjatë instalimit

  të fala

 11.   Cristian dijo

  Mirupafshim Harku !!!

 12.   Mauricio dijo

  Dhe vetëm se duhet të rinstaloj Arch-in tim, dhe nuk kam shumë kohë, kjo ndodh (për ndonjë arsye të çuditshme e prisha kur instalova Grub2, atëherë bëra një instalim të shpejtë me një ISO të vjetër dhe nuk mund ta azhurnoja) . Do të më duhet të printoj Wiki dhe të lutem që netinstall të mos më japë telashe me shoferin Wireless (gjë që bënte gjithmonë). Vetëm në rast se do të kem në dorë Sabayon ISO, jam i shkurtër në kohë, më duhet që PC të punojë dhe jo të testoj metoda të reja. E provoj një herë, nëse nuk funksionon, shkoj me një Out of Box.

 13.   Andros dijo

  Thjesht: shumë keq.

 14.   Francisco Mora (@_franciscomora) dijo

  Më duket si një ide e mirë, imazhi .iso me AIF tashmë më dha probleme, përveç që gjithçka është në terminal duket e shkëlqyeshme, më shumë kontroll mbi atë që bëj ..

  Një tjetër udhëzues shumë i mirë për instalimin e ri mund të gjendet në:

  http://gespadas.com/archlinux-instalacion-2012

  regards

 15.   Gregorio Espadas dijo

  Mos kini frikë nga mënyra e re për të instaluar ArchLinux! Përkundrazi, është më pasuruese. Unë ju ftoj të lexoni timen udhëzues i ri për instalimin hap pas hapi në spanjisht:

  http://gespadas.com/archlinux-instalacion-2012

  Drejtpërdrejt ArchLinux!

  1.    elav <° Linux dijo

   Shok i shkelqyer .. u tregove ..

   1.    Gregorio Espadas dijo

    Faleminderit vella!

  2.    Diego dijo

   Faleminderit ! Kontributi

   1.    Gregorio Espadas dijo

    Faleminderit për leximin e tutorialit

  3.    Blazek dijo

   Tutorial i shkëlqyeshëm, shumë mirë i shpjeguar si gjithmonë, faleminderit shumë.

   1.    Gregorio Espadas dijo

    Faleminderit për fjalët tuaja! Pershendetje

  4.    wpgabriel dijo

   saktësisht, për mua gjithmonë duhej të ishte si ai hark.

  5.    Xykyz dijo

   Instaloni harkun falë tutorialit tuaj të mëparshëm dhe tani unë thjesht e bëra atë në një makinë virtuale falë këtij tutoriali të ri. Ti je idhulli im! xD

   Komentoni që disa ditë më parë kam instaluar gentoo dhe tani instalimi i harkut është mjaft i ngjashëm në disa faza (gjithashtu shumë më i thjeshtë dhe më i shpejtë, që nuk keni pse të përpiloni kernel ose ndonjë gjë tjetër). E kam parë shumë më lehtë pa AIF sesa me të, kështu që është një ndryshim i shkëlqyeshëm!

   1.    Blazek dijo

    Shtë e vërtetë, instalimi Arch jep një ajër të gentoo, përveç kur përpilon kernelin dhe përbërësit e tjerë të sistemit. Sinqerisht, një përdorues me përvojë në Linux "Console" mund ta instalojë Arch lehtë, megjithatë ata që nuk e përdorin fare konsolën duhet të kalojnë më shumë kohë për ta bërë atë.

   2.    Gregorio Espadas dijo

    Hahaha, faleminderit shumë për këtë. Përshëndetje!

 16.   elektron222ruko22 dijo

  xD është çështje shijeje, por përdoruesit tashmë duhet të humbin frikën e tyre ndaj terminalit dhe wiki është shumë e lehtë për tu ndjekur dhe mësova shumë gjëra që nuk i dija

 17.   falje dijo

  Nuk e di si do të jetë, por tani mund të thuash që instalimi i Arch është i vështirë

  1.    falje dijo

   Unë gjysmën e lexova udhëzuesin, duket shumë e lehtë për ta instaluar, natyrisht nëse do të ishte ashtu siç e pikturojnë

 18.   Ngas dijo

  Artikull shume i mire. Kurrë nuk mund ta instaloja versionin me AIF dhe u përpoqa shumë herë duke dokumentuar të gjithë hapat dhe duke i krahasuar me wiki, tani më duket më i komplikuar. Probe Bridge Linux dhe Nosonja Linux, duket se është më e afërta që do të arrij te Archlinux. Unë mendoj se kurrë nuk mund të marr duart e mia në këtë distro.

 19.   qumësht28 dijo

  Archlinux është i lehtë për tu instaluar nuk është i komplikuar nëse ke përdorur ubuntu është e njëjta gjë e vetmja gjë që instalimi është nga terminali në mënyrë të shpejtë, kështu që nuk është problem, e vetmja gjë që mbase janë skedarët e konfigurimit që janë gjithashtu në wiki Ata shpjegojnë shumë mirë se si ta bëjnë këtë, por në fund të fundit ekziston një distro disi e personalizuar dhe unë e di nevojën për të përdorur më pak pako.

 20.   Mehizuke Nueno dijo

  Në rast se AIF dukej shumë spartan, fakti që ata e morën atë më shumë sesa një parim KISS unë e shoh si një veprim të keq pasi duke përdorur AIF nuk humbën shumë më shumë minuta sesa do të humbisnin instalimin e versionit të ri, Fatkeqësisht (ose për fat të mirë ) Unë nuk kam qenë në gjendje ta provoj këtë instalim sepse sapo kam riinstaluar harkun tim disa ditë më parë (me atë / azhurnimin lib) dhe ne do të shohim në të ardhmen se si do të përfundojë, shpresojmë për mirë.

 21.   Arkimedi dijo

  Nuk e di nëse do të jetë shumë korrekte sepse jam i ri në Archlinux, por për shkak të problemeve me azhurnimin glibc, bëra një riinstalim nga imazhi ISO përmes internetit, në mënyrë që të kisha paketat e azhurnuara. Në këtë mënyrë pata azhurnimin e pacman dhe glibc.
  Në këtë mënyrë mund të vazhdoni të përdorni instaluesin AIF, apo jo? Për momentin nuk kam asnjë problem kur bëj azhurnime.

 22.   gjenezë vargas dijo

  Nëse më parë ishte një ndërlikim imagjinoni tani. por ajo për të cilën jam i sigurt është se nëse ata e bëjnë atë ndryshim, distro do të jetë më i fuqishëm. Unë mendoj kështu (them nga komandat)

 23.   MSX dijo

  Ai që thotë se instalimi nga AIF ose tastiera është i ndërlikuar është i njëjti që thotë se instalimi i Gentoo është i komplikuar: JO, NUK COMPSHT COMP I KOMPLIKUAR! Reallyshtë vërtet e lehtë kur e dini se çfarë po bëni!

  E komplikuar është një tjetër gjë: diçka e komplikuar është diçka që, megjithëse e dimë shumë mirë se çfarë bëjmë, bëhet e vështirë ose e rëndë, që është e komplikuar, përdor gjuhën mirë, mecacho> :(

  Nëse nuk keni njohuri, mos thoni "është e vështirë" ose "nooo, kjo është e komplikuar", thjesht thoni: NUK E DI, që nga momenti që ju të dini se nuk e dini, ju mund të filloni të LEXONI wiki ose udhëzime për këtë temë dhe të mërziteni - po njerëz, është pyetja e leximit dhe jo Përpara, Përpara, Prano, Përpara, Përpara, Përfundo.

  Jo, të kesh frikë të thuash JO E DI, askush nuk lindi duke e ditur, është çështje e uljes dhe studimit!

 24.   Alf dijo

  Gjëja e ndërlikuar është se nuk ju jep ndonjë mesazh gabimi, por nuk instalohet.

 25.   malajat dijo

  është thënë edhe një hap më shumë për të mësuar ... për ta provuar

 26.   tub dijo

  Gjëja me të vërtetë interesante për Arch është procesi i instalimit të tij, sepse mëson. Pjesa tjetër e këtij shpërndarje nuk më intereson. Unë preferoj Testimin e Debian.

 27.   tub dijo

  Gjëja më interesante për Arch është procesi i instalimit të tij, sepse mësohet, pjesa tjetër nuk më intereson. Unë preferoj Testimin e Debian.

 28.   Diego dijo

  Gjëja më interesante në lidhje me Arch është procesi i instalimit të tij. Pjesa tjetër nuk më intereson.

 29.   Burri dijo

  Megjithëse nuk përdor Arch ... herët që kam instaluar ka qenë 40% instalim automatik dhe pjesa tjetër, duke përdorur tastierën dhe komandat e mëposhtme për të redaktuar ... Unë nuk e shoh atë si diçka kaq serioze për të hequr instaluesin, është vetëm çështje formatimi, kopjimi i bërthamës, redaktoni disa konf, grub dhe rifilloni ... ato po përshtaten me ne që instalojmë gentoo, të cilët bëjnë saktësisht të njëjtën gjë, duke marrë vetëm shumë më shumë kohë për t'u përpiluar. Për të kursyer kohë në instalim ne zakonisht përdorim një cd live ... komandat e kopjimit nga manuali dhe ngjitemi në tastierë për të mos shkruar aq shumë. Shpresoj se edhe Shigjetarët mund ta bëjnë këtë.

 30.   Mehizuke Nueno dijo

  Epo, unë e shoh procesin më të rëndë, më pëlqen më shumë me AIF, tani në lidhje me të paturit e sistemit të gatshëm në 2 hapa, nuk mendoj kështu (duke iu referuar postimit msx në pikën 3) sepse nga përzgjedhja e paketave mund ta instaloni (Padyshim që instalimi nga rrjeti, ose me versionin netinstall ose zgjedhja e burimit në një nga serverat e harkut) dhe prej aty aktivizoni [ekstra] dhe zgjidhni paketat që ju nevojiten, pasi të ketë mbaruar instalimi i tyre sepse vetëm skedarët e nevojshëm u modifikuan dhe kaq.

  Por gjithsesi është koha e kaluar

 31.   Algabe dijo

  Unë isha më i njohur me instaluesin e vjetër, por përsëri arrita ta instaloj :)

 32.   sny dijo

  Epo, cfdisk nuk punon për mua, nuk njeh 2 disqet që kam xD