Arduino IDE 2.0 (beta): njoftimi zyrtar i mjedisit të ri të zhvillimit

Arduino IDE

Siç e dini, Arduino IDE është mjedisi i integruar i zhvillimit për Arduino dhe bordet e tjerë të përputhshëm. Me këtë mjedis, ju do të jeni në gjendje të shkruani skicat tuaja dhe t'i transferoni ato në pjatë për të filluar punën me këtë platformë zhvillimi kaq të popullarizuar në mesin e amatorëve dhe krijuesve.

Arduino IDE, përkundër asaj që mund të duket, vazhdon të zhvillohet për të përmirësuar këtë mjedis që prej asaj kohe do të fillojë përsëri në 2005. Që atëherë, të dy gjërat që nuk janë të dukshme për përdoruesit janë modifikuar, si dhe disa gjëra në lidhje me ndërfaqen grafike për ta bërë programimin e bordeve shumë më të këndshëm.

Aktualisht, kjo ambienti është shumë fleksibël, duke mbështetur platforma të ndryshme, përfshirë Linux, si dhe duke qenë në dispozicion në 66 gjuhë të ndryshme, të tilla si Spanjisht, dhe me mbështetje për deri në 1000 borde zyrtare dhe jozyrtare. Përveç kësaj, ai ka mijëra libra që mund të ndihmojnë, dhe më shumë se 39 milion shkarkime gjatë vitit të kaluar.

Çfarë ka të re në Arduino IDE 2.0 Beta

Por e gjitha kjo do të ishte thjesht histori, po të mos ishte komoditeti i ngarkuar me të zhvillimi i saj vazhdon duke punuar pa ndalur për ta bërë këtë softuer edhe më të mirë. Prova e kësaj është njoftimi aktual i Arduino IDE 2.0, i cili tashmë ka filluar të "korrë kokën", pavarësisht nga fakti se është ende një version Beta (provojeni këtu).

Në këtë version të ri të Arduino IDE ka disa lajme interesante që do të përfundojnë të jenë në versioni përfundimtar, megjithëse ky version eksperimental ka akoma disa gjëra për t'u lustruar dhe mund të japë probleme të caktuara që do të rregullohen për lëshimin përfundimtar.

Ndër risitë, ato mund të nxjerrin në pah funksionet e përparuara që do të shfaqen në këtë version. Arduino IDE vazhdon ta mbajë të thjeshtë ndërfaqen e saj, për përdoruesit fillestarë, por tani do të përfshijë veçori të reja të përparuara. Për shembull, debugging drejtpërdrejt, d.m.th., të jesh në gjendje të ekzekutosh kodin në një bord të bashkangjitur dhe ta ndalosh atë në një rresht specifik për të vëzhguar përmbajtjen e ndryshoreve, memorjes, regjistrave, etj., dhe të jesh në gjendje të zbulosh problemet.

Nga ana tjetër, ai gjithashtu përfshin një redaktor modern, duke siguruar një përvojë më të mirë të përdoruesit falë një ndërfaqe të përgjegjshme, shkurtesave të navigimit, plotësimit automatik për të sugjeruar variabla, funksionesh, etj., dhe një përpilim më të shpejtë. Më shumë rrjedhshmëri edhe në këtë version Arduino IDE 2.0 Beta.

Dhe nëse nuk mjafton, korrigjimi i gabimeve drejtpërdrejtë i mbështet të gjitha bordet arduino dhe ato të bazuara në SAMD dhe Mbed. Sigurisht, mirëmbajtësit e kodit janë gjithashtu të hapur për bordet e palëve të treta për të shtuar mbështetje edhe për bordet e tjera.

El IDE e re Bazohet në kornizën Eclipse Theia, e cila nga ana tjetër bazohet në të njëjtën arkitekturë si Kodi VS, ndërsa pjesa e përparme është e shkruar në TypeScript, dhe pjesa më e madhe e pjesës së prapme tani është shkruar në Golang.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.